Wolniej, uważniej, dłużej w jednym miejscu. Niemcy stawiają na zrównoważone
Nocleg w wagonie sypialnym w Bonn, hotel w domku na drzewie niedaleko Stuttgartu albo spanie w jurcie nad Odrą. Co łączy te miejsca? Zrównoważone podróżowanie i proste przesłanie: poczuj się dobrze w Niemczech.
Zrównoważone podróżowanie to nie zwykły trend, lecz realna zmiana w podejściu do turystyki. To wypoczynek i zwiedzanie świata, ale z poszanowaniem środowiska i lokalnych społeczności. To podróżowanie uważne i z troską o to, by minimalizować negatywny wpływ na planetę i ludzi. To jednocześnie coraz bogatsza oferta dla turystów, którzy chcą podczas podróży widzieć więcej i lepiej. Takie podróżowanie nie oznacza wyrzeczeń, wręcz przeciwnie – to podróżowanie jakościowe, nastawione na doświadczanie, a nie szybkie zaliczanie kolejnych atrakcji. Niemcy stawiają na taką turystykę, a liczba miejsc i atrakcji, które można zwiedzać w zgodzie z ideą zrównoważonego podróżowania, może zaskoczyć swoją różnorodnością.
Zostań dłużej w jednym miejscu
„Stay a little bit longer”, czyli „zostań trochę dłużej”, to jedna z najważniejszych zasad świadomego podróżowania. Jeśli stawiasz na dłuższy pobyt, nie tylko wspierasz lokalnych przedsiębiorców, a twój pobyt i nocleg jest bardziej przyjazny środowisku, lecz także masz czas, by poznać dane miejsce: ludzi, kulturę, przyrodę, zabytki czy kulinaria.
Takie podejście oznacza wypoczynek blisko natury, ale nie wyklucza zwiedzania miast. Niemcy od lat przykładają ogromną wagę do tego, by zmieniać nawet duże miasta w przyjazne miłośnikom natury aglomeracje. Tylko w Berlinie tereny zielone zajmują około 14 proc. powierzchni miasta, a Düsseldorf, leżący przecież tuż obok przemysłowego Zagłębia Ruhry, może jednocześnie pochwalić się ogromnymi parkami publicznymi i zielonymi terenami nad Renem.
Największe miasta promują jednocześnie korzystanie z „zielonych” środków komunikacji, co więcej: zapraszają do zwiedzania na własnych nogach. Nawet jeśli to oznacza, że nie zobaczysz wszystkich atrakcji, zyskasz niespotykaną szansę, by poczuć rytm miasta i dotrzeć do wyjątkowych miejsc, których nie znajdziesz w popularnych przewodnikach.
Jednocześnie Niemcy oferują miejsca, w których spektakularna przyroda jest na wyciągnięcie ręki. To chociażby Park Narodowy Szlezwicko-Holsztyńskiego Morza Wattowego czy pełna plaż i klifów Rugia. Wyjątkowe miejsca znajdują się także tuż przy granicy z Polską. Przykład to Park Narodowy Doliny Dolnej Odry, położony wzdłuż niemieckiego brzegu rzeki. Jest jedynym parkiem narodowym w Niemczech utworzonym w dolinie rzecznej. Jeśli zatrzymamy się na nocleg w jednym miejscu, możemy zwiedzać park, korzystając ze szlaków pieszych, rowerowych, a także kajakowych czy konnych. To raj dla miłośników przyrody, który zaskakuje różnorodnością o każdej porze roku. Na przykład jesienią i zimą można oglądać tu spektakularne zloty żurawi, które upodobały sobie zalewane na ten czas łąki polderowe. To czas, kiedy pojawia się tu nawet kilkanaście tysięcy tych majestatycznych ptaków.
Większość parku leży w powiecie Uckermark, który wręcz zachęca turystów, by zwiedzać ten jeden z najmniej zaludnionych zakątków Niemiec w jak najwolniejszym tempie, ciesząc się przyrodą, zwiedzając urokliwe miejscowości, poznając lokalną kuchnię i atrakcje. Powiat Uckermark to aż 1600 kilometrów doskonale przygotowanych tras rowerowych. Wśród nich miłośnicy przyrody i pięknych widoków polecają szlak rowerowy Uckermärkische, który prowadzi przez park przyrody Uckermärkische Seen, rezerwat biosfery Schorfheide-Chorin i wspomniany Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Pomysłów na przyjazne naturze i wspierające lokalny biznes spędzanie czasu jest wiele. Można np. zwiedzać okoliczne szlaki zadaszoną bryczką konną albo zanocować w chatce Hobbita i cieszyć czasem spędzonym przy wspólnym ognisku oraz na podziwianiu rozgwieżdżonego nieba.
Certyfikowane miasta i hotele przyjazne naturze
Wybierając się na wycieczkę do Niemiec, warto sprawdzić wykaz certyfikowanych miejsc noclegowych, które działają na zasadach zrównoważonego rozwoju: www.germany.travel/en/feel-good/sustainability.html.
Na liście znajdują się prawdziwe perełki, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Już sama ta lista może być punktem wyjścia do szukania pomysłu na podróż do Niemiec bliską naturze i przyjazną lokalnym społecznościom.
Lubisz miasta? Zanocuj w Bonn. BaseCamp Bonn nie bez powodu reklamuje się jako najfajniejsze miejsce na świecie. Znajdują się tu m.in. dwa pociągi sypialne, kilkanaście zabytkowych przyczep kempingowych, legendarne amerykańskie airstreamy czy gondola narciarska. Wszystko mieści się na terenie dawnego magazynu, a o wyjątkową oprawę tego miejsca zadbała zawodowa scenografka filmowa. Łatwo tu dojechać z dworca kolejowego liniami metra, co pozwala na przyjazne środowisku zwiedzanie miasta przy wykorzystaniu komunikacji publicznej.
Miłośnicy natury i ci, którzy śnili w dzieciństwie o domku na drzewie, teraz mogą spełnić te marzenia. W resorcie przyrodniczym i równocześnie parku rozrywki Tripsdrill niedaleko Stuttgartu na turystów czekają domki na drzewie. Tu nie tylko można spędzić czas na zabawie z całą rodziną, ale też odpocząć na wysokości pięciu metrów w otoczeniu gęstej zieleni. Dla tych, którzy nie lubią wysokości, są przygotowane miejsca w wozach pasterskich, a każdy może posilić się w rustykalnej tawernie i spróbować lokalnych przysmaków.
Jeśli komuś spodobały się nadodrzańskie klimaty po niemieckiej stronie, może udać się jeszcze bardziej na południe od wspomnianego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, w okolice Letschin, gdzie można zanocować w wygodnych apartamentach na farmie w Kienitz, a dla tych, którzy lubią przygody i bliskość natury, przygotowano cyrkowe wozy i jurtę nad samą Odrą. To miejsce, gdzie dosłownie można zapomnieć o całym świecie, a tworzy je wyjątkowa rodzina, której szczególnie bliskie jest życie z troską o naturę.
W tych i każdym z certyfikowanych miejsc podróżnik ma gwarancję, że jest ono przyjazne dla klimatu i środowiska. To miejsca, które mają zieloną literę „N” w logo lub oznaczenie TourCert. Warto o tym wiedzieć, bo już samo planowanie podróży i nawet z pozoru drobne decyzje mają znaczenie i mogą dać początek zmianom, które mają wymiar globalny.
W tych i każdym z certyfikowanych miejsc podróżnik ma gwarancję, że jest ono przyjazne dla klimatu i środowiska. To miejsca, które mają zieloną literę „N” w logo lub oznaczenie TourCert. Warto o tym wiedzieć, bo już samo planowanie podróży i nawet z pozoru drobne decyzje mają znaczenie i mogą dać początek zmianom, które mają wymiar globalny.
Więcej informacji: https://www.germany.travel/en/feel-good/sustainability.html
Materiał promocyjny Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT)