Reklama

Jeśli planujesz weekendowy wypoczynek, na pewno warto odwiedzić Kraków. Byłeś? Oczywiście, że byłeś. W samym dwa tysiące dziewiętnastym roku stolicę Małopolski odwiedziło ponad czternaście milionów turystów. Kraków ze swoimi atrakcjami to jedno z najczęściej odwiedzanych polskich miast. Ale to, że w Krakowie byłeś, wcale nie znaczy, że go już znasz. Zapewne zwiedziłeś Wawel i Sukiennice, może zahaczyłeś o Kościół Mariacki i chłonąłeś niepowtarzalny klimat Starego Miasta. A Kraków wcale nie jest taki oczywisty jakby się mogło wydawać.

Reklama

Nietypowe miejsca w Krakowie: dlaczego warto je zwiedzić?

Kraków jest miastem rozwijającym się bardzo dynamicznie. Prócz tego posiada mnóstwo bardzo dobrze zachowanych zabytków, które stanowią znakomitą część historii naszego kraju. To one zazwyczaj skupiają na sobie uwagę turystów, którzy co roku tłumnie przybywają, aby je podziwiać. Warto jednak czasami zboczyć z popularnych turystycznych szlaków, aby poznać również bardziej nietypowe miejsca w Krakowie. Stolica Małopolski bowiem obfituje w miejsca godne zobaczenia przez dorosłych i dzieci. Dla tych ostatnich niezwykłe miejsca w Krakowie z pewnością będą bardziej atrakcyjne aniżeli standardowa wycieczka po Wawelu. Poznaj dziesięć oryginalnych atrakcji Krakowa!

Synagoga Remu

Bez wątpienia warto, abyś podczas wycieczki do stolicy Małopolski odwiedził to niezwykłe miejsce w Krakowie.
Synagoga Remu znajduje się na Kazimierzu, przy ulicy Szerokiej 40. Jest jedną najstarszych krakowskich synagog i jedyną, w której odbywają się nabożeństwa w regularnych tradycyjnych porach. Powstała w XVI wieku synagoga wraz z przylegającym do niej cmentarzem (kirkutem) stanowi niepowtarzalny i bezcenny zespół żydowskiej sztuki sakralnej i architektury i jest wpisana do krajowego rejestru zabytków. Murowany budynek wzniesiono w stylu renesansowym. Znajduje się w niej oryginalny, pochodzący z drugiej połowy XVI wieku, późnorenesansowy rzeźbiony w kamieniu aron ha- kodesz jak również barokowe drzwi bimy zdobione płaskorzeźbami i polichromiami , oryginalne świeczniki z wizerunkami biblijnych zwierząt . Z kolei na dziedzińcu tego niezwykłego miejsca znajdują się tablice upamiętniające krakowskich Żydów,którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Kirkut przy synagodze został założony w 1533 roku . Znajdują się na nim cenne macewy z XVI i XVII wieku.

Dom Jana Matejki

Muzeum poświęcone temu wybitnemu malarzowi to bez wątpienia niezwykłe miejsce w Krakowie. Znajduje się w rodzinnym domu artysty, przy ulicy Floriańskiej 41. Zbiór prac dokumentujący wszystkie okresy twórczości, listy, a nawet kolekcja narzędzi tortur uratowanych przez Matejkę podczas renowacji wieży dawnego ratusza. Można również zobaczyć w jakich warunkach tworzył, jak wyglądało jego studio. Jednym słowem, wizyta w tym niezwykłym miejscu w Krakowie będzie stanowić niezwykłą atrakcję, a dla dzieci wyjątkową lekcję historii i sztuki.

Staw Dąbski

Po lekcji historii czas na lekcję przyrody. To oryginalne miejsce w Krakowie jest bowiem objętym ochroną ekosystemem z rzadkimi gatunkami zwierząt takimi jak na przykład różanka czy szczeżuja wielka, która jest największym spośród małży występujących w Polsce. Położony w dzielnicy Dąbie, w sąsiedztwie Galerii Kraków Plaza na pewno będzie stanowił miłą odskocznię od zamkniętych muzeów i kościołów.

Nowa Huta

Niesamowite miejsce w Krakowie. Warto zarezerwować więcej czasu na zwiedzanie tego miasta w mieście, bo naprawdę jest co oglądać. Stworzona na potrzeby komunistycznej propagandy dzielnica z dużymi blokami mieszkalnymi dziś stanowi niezwykłą atrakcję Krakowa i swoisty relikt PRL. Jeśli zawitasz do Nowej Huty koniecznie zobacz:

  • Plac Centralny - serce Nowej Huty, od niego warto rozpocząć zwiedzanie tego niesamowitego miejsca w Krakowie.
  • Aleję Róż - miejsce poświęcone Włodzimierzowi Leninowi, którego pomnik niegdyś właśnie tutaj się znajdował.
  • Muzeum PRL - gdzie jak nie w Nowej Hucie powinno się znajdować miejsce skupiające eksponaty czasów komunizmu? Znajdziesz je w budynku dawnego Kina Światowid.
  • Kopiec Wandy - najstarszy kopiec w Krakowie z ok. VII – VIII wieku. Na jego szczycie kopca znajduje się ozdobiony kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda” marmurowy pomnik orła w koronie projektu Jana Matejki.
  • Arka Pana czyli Kościół Matki Bożej Królowej Polski - którego historia kościoła związana jest z obroną krzyża przez mieszkańców Nowej Huty w 1960, w miejscu gdzie miał stanąć kościół.

To tylko kilka z atrakcji, na które tu trafisz. Jeśli podczas zwiedzania Krakowa zahaczysz o Nową Hutę, na pewno znajdziesz ich tu dużo więcej.

Podziemia rynku w Krakowie

Musisz zobaczyć to niesamowite miejsce w Krakowie. Znajduje się tu multimedialna, nowoczesna wystawa związana z wykopaliskami archeologicznymi z lat 2005-2010 złożona z 11 000 eksponatów związanych z życiem codziennym dawnego miasta, handlem solą, ołowiem i miedzią. Odwiedzając to oryginalne miejsce z łatwością przeniesiesz się w czasy starego Krakowa.

Uniwersytet Jagielloński- collegium maius

Najstarszy polski budynek uniwersytecki należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego,na którym studiowało i uczyło się wielu najbardziej znanych polskich naukowców, m.in. Mikołaj Kopernik i wielu zachodnioeuropejskich profesorów. Dziś w Collegium Maius znajduje się siedziba Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym możesz podziwiać dawne zbiory uniwersyteckie (dzieła sztuki i pamiątki) oraz bogatą kolekcję instrumentów naukowych. Niezwykłe miejsce z duszą. Warte odwiedzenia choćby z szacunku do wiedzy, którą przesiąknięty jest od wieków każdy kamień tworzący to niesamowite miejsce w Krakowie.

Zakrzówek

To nietypowe miejsce w Krakowie na pewno cię zachwyci. Jest to bowiem dawny kamieniołom wapienia. Po jego zalaniu w 1990 roku powstał tam sztuczny zbiornik wodny. Teren stanowi jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych krakowian. Znajduje się prawie w środku Krakowa, w linii prostej ok. 5 km od Wawelu.

Skałki Twardowskiego

Jeśli odwiedziłeś Zakrzówek, musisz koniecznie odwiedzić również to niezwykłe miejsce. Skałki są jednym z obiektów na Szlaku Lasów Miejskich Krakowa. Pokryte zielenią skały to znakomite miejsce na odpoczynek od wielkomiejskiego gwaru zarówno dla stałych mieszkańców tego miasta jak i dla turystów, skałki znajdują się bowiem nieopodal Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Najmłodszych zwiedzających na pewno zainteresuje legenda związana z powstaniem tego niesamowitego miejsca w Krakowie. Legenda bowiem głosi, iż właśnie tutaj Pan Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Wskutek nieszczęśliwego wypadku szkolne laboratorium wybuchło, a na jego miejscu powstały skałki. Z kolei miłośnicy muzyki z całą pewnością nie odmówią sobie wykonania pamiątkowej fotografii na tle pomnika Elvisa Presleya, mieszczącego się w uliczce również noszącej jego imię.Skałki są jednym z obiektów na Szlaku Lasów Miejskich Krakowa.

Krakowskie Zoo

Znajduje się w Lesie Wolskim, który sam w sobie stanowi niesamowitą atrakcję Krakowa. Zawiera bowiem liczne szlaki spacerowe, ścieżkę edukacyjną i ścieżki rowerowe. Także jeśli wybierzesz się do zoo koniecznie zarezerwuj dodatkowy czas na spacer leśnymi alejkami. W zoo z kolei również będziesz miał co robić. Możesz tu obejrzeć około 1400 zwierząt, przedstawicieli 270 gatunków. A ponad sto gatunków stanowią w krakowskim zoo zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem.
Skorzystaj zatem z okazji, żeby zobaczyć hipopotama karłowatego, pandę małą, panterę śnieżną, tygrysa amurskiego, konia Przewalskiego i wiele wiele innych. Obowiązkowy punkt programu dla podróżujących z dziećmi. Dla nich to, w krakowskim zoo przygotowano specjalne mini zoo z oswojonymi zwierzętami, które mogą karmić przygotowaną paszą. Możesz być pewien, że maluchy będą zachwycone!

Reklama

Kopiec Kościuszki

To kolejna wyjątkowa atrakcja na mapie Krakowa. Kopiec Kościuszki mieści się na Górze Świętej Bronisławy w zachodniej części Krakowa. Rozciąga się z niego najpiękniejsza panorama okolicy - możesz z jego szczytu podziwiać całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską i Pogórze Wielickie. z Kopca Kościuszki widoczny jest Wawel, Bazylika Mariacka, Rynek Główny czy Sukiennice. Usypany w latach 1820-1823 przez mieszkańców Krakowa na cześć Tadeusza Kościuszki kopiec to naprawdę niezwykłe miejsce w Krakowie. Obecnie funkcjonuje jako pomnik historii czyli zabytek o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystyczne mający duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski.
Tu możesz podziwiać zabytkowy poaustriacki XIX-wieczny fort. Na Kopcu Kościuszki mieści się także Muzeum Kościuszkowskie, gdzie główną atrakcję stanowi multimedialna interaktywna wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce. Również na dzieci na czeka tam wiele atrakcji i ciekawostek, które z pewnością zachęcą do dalszego zgłębiania fascynującej, choć czasem trudnej historii Polski.
To zaledwie kilka z niezwykłych miejsc. Jeśli jednak zaczniesz zwiedzanie od nich, możesz być pewien, że cię urzekną i z całą pewnością wrócisz, aby poznawać inne nietypowe miejsca w Krakowie!

Reklama
Reklama
Reklama