Problem zaśmiecania terenów zielonych

Pozostawianie odpadów na cennych przyrodniczo obszarach od lat jest dużym problemem i negatywnie wpływa na tamtejszą florę oraz faunę. Zgodnie z danymi Lasów Państwowych leśnicy co roku wywożą z podległych sobie terenów około 100 000 m³ śmieci! Jak podają Lasy Państwowe, zanieczyszczenia zebrane w samym tylko 2021 roku wypełniłyby aż 1000 wagonów kolejowych.

Na szczęście, wzrasta świadomość faktu, że ekologia to nie tylko pusty slogan. Z biegiem lat ilość odpadów zbieranych w lasach maleje. W 2014 roku pracownicy Lasów Państwowych usunęli 120 000 m³ śmieci, natomiast niecałą dekadę później było ich prawie 30 000 m³ mniej. Niemniej jednak działania, których dałoby się uniknąć, generują koszty w wysokości 20 mln złotych rocznie.

Dodatkowe wydatki z kieszeni podatnika nie są jednak jedynym skutkiem nieodpowiedzialnego zachowania wielu ludzi. Dbanie o środowisko naturalne zmniejsza ryzyko:

  • pożaru wywołanego samozapłonem śmieci i ściółki,
  • skażenia wody i powietrza chemikaliami,
  • namnożenia się niebezpiecznych bakterii i grzybów.

Ponadto rozkładające się miesiącami, a nawet latami odpady psują krajobraz. Tymczasem nie trzeba wiele, żeby ustrzec się przed konsekwencjami pozostawiania zanieczyszczeń w lesie. Wystarczy je po sobie zbierać.

Jak Helikon-Tex pomaga dbać o środowisko naturalne?

Dzięki Helikon-Tex możesz wspomóc wybraną przez siebie organizację wspierającą środowisko. Firma przekazała worki na śmieci Dirt Bag jako cegiełki organizacjom, które zajmują się dbaniem o przyrodę. Unikatowe worki z dedykowanymi logotypami można kupić lub otrzymać chociażby w:

  • Karkonoskim Parku Narodowym,
  • Fundacji GOPR,
  • Fundacji Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Puchaczówka.

Proste sposoby na ograniczenie ilości śmieci w lasach

Tony odpadów, które zalegają w lasach, to wystarczający powód, żeby zabierać ze sobą wszystko, co się przyniosło. Taka zasada przyświeca także Helikon-Tex. Właśnie dlatego na workach Dirt Bag widnieje hasło NoTrashNoTrace – bez śmieci, bez śladu.

Sprzątanie po sobie w lesie to jeszcze nie wszystko, co można zrobić dla ochrony przyrody. Oprócz tego warto korzystać z przedmiotów wielokrotnego użytku. Przede wszystkim, należy ograniczyć ilość jednorazowych, plastikowych rzeczy. Zamiast sztućców z syntetycznego tworzywa, lepiej mieć pod ręką scyzoryk i komplet metalowych przyborów do jedzenia. Dobrym wyborem jest też metalowa menażka bądź termos.

Co ważne, nie zawsze plastik jest zły. Wykonane z trwałego materiału pojemniki wielokrotnego użytku można wykorzystać do przenoszenia prowiantu. Jeszcze w domu wystarczy przełożyć danie z jednorazowego opakowania do naczynia z solidnego tworzywa sztucznego. Dzięki temu w trakcie wycieczki do minimum uda się ograniczyć ilość odpadów.

Czy dla przyrody da się zrobić coś jeszcze? Jak najbardziej. Należy postępować mądrzej niż ludzie, którzy zostawiają śmieci w lasach. W takiej sytuacji najlepiej sprzątnąć je za nich. Oprócz tego warto edukować innych. Nie trzeba mieć eksperckiej wiedzy, żeby komuś wyjaśnić, jak ważne jest zabranie ze sobą odpadów i wyrzucanie ich tylko w wyznaczonych miejscach.

Materiał promocyjny marki Helikon-Tex.