To nie tylko trasa rowerowa o długości aż 10,550 km, która biegnie przez 20 krajów (Norwegia, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Rumunia, Bułgaria, Macedonia Północna, Grecja oraz Turcja), od Morza Barentsa w Norwegii po Morze Czarne w Bułgarii. To także podróż przez mroczne i fascynujące zakątki Europy związane z zimną wojną, komunizmem oraz wyścigiem zbrojeń. Brzmi ciekawie? Zatem zacznijmy naszą podróż.

Polska część trasy Szlaku żelaznej Kurtyny

Polska część trasy obejmuje trzy malownicze województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i zachodniopomorskie, zaczyna się w Gronowie przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim i kończy w Świnoujściu, które w przypadku naszej dzisiejszej podróży jest punktem startowym. Stąd ruszymy na wschód do Ustki przez Pomorze Zachodnie, gdzie Szlak Żelaznej Kurtyny pokrywa się z bardzo popularnym szlakiem biegnącym wzdłuż Morza Bałtyckiego czyli Velo Baltica.

Świnoujście - miejsce, gdzie historia ożywa

Świnoujście, pomimo przebiegającej tu granicy państwa, przez wiele lat było zamknięte na świat. Dopiero w ’68 roku XX wieku zostało otwarte przejście graniczne drogą morską, a w późniejszym czasie, bo w ’75 roku XX wieku przejście lądowe z NRD. Obecnie trudno nam sobie wyobrazić kontrolne graniczne. Granicę przekraczamy w Dzielnicy Nadmorskiej, mijając Bramę Promenady Transgranicznej Świnoujście – Heringsdorf ciągu pieszo-rowerowego o długości 2245 m i będącej wspólnym projektem polsko – niemieckim.

Mat. prasowe

Zatrzymajmy się tu na dłuższą chwilę i cofnijmy do XIX wieku odwiedzając Forty Twierdzy Świnoujście wzniesionej przez armię pruską. Zwiedzając Fort Gerharda na wyspie Wolin, nie zapomnij odwiedzić najwyższej latarni morskiej w Polsce, mierzącej 67,7 metra! Do tych miejsc dotrzemy statkiem.

Odwiedź również Podziemne Miasto w dzielnicy Przytór, które służyło jako schrony już od 1936 roku. Po tak wyczerpującej podróży warto wybrać się na plażę. Podczas spaceru przy ujściu Świny do morza na Falochronie Zachodnim zobaczymy wizytówkę Świnoujścia, czyli Stawa Młyny.

Mat. prasowe

Miasto leży w krainie 44 wysp, przemieszczanie się pomiędzy największymi wyspami Wolin i Uznam wymaga przeprawy. Dla zmotoryzowanych polecamy przeprawę tunelem pod Świną, a dla osób wybierających napęd własnych mięśni (pieszo lub rowerem) przeprawę promem miejskim „Bielik”, która trwa tylko 8 minut. Co ważne, obie opcje są bezpłatne.

Międzyzdroje - Festiwal Gwiazd i żubry!

Kolejny przystanek w naszej podróży to Międzyzdroje. Obok znajduje się tu Woliński Park Narodowy, w którym warto odwiedzić pokazową zagrodę żubrów, jak i wspiąć się na najwyższe klif w Polsce - Wzgórze Gosań oraz Kawczą Górę. Międzyzdroje to także Europejski Festiwal Gwiazd, który odbywa się w lipcu. Na Promenadzie Gwiazd znajdziesz odciski dłoni takich gwiazd jak Marek Kondrat i Zbigniew Wodecki. Sprawdź czy twoje pasują do ich odcisków.

Kołobrzeg - mariny i morskie skarby

W Kołobrzegu, największym uzdrowisku w Polsce i jednym z największych miast regionu, czekają na Ciebie takie atrakcje jak molo o długości 220 metrów, latarnia morska, neogotycki ratusz oraz skansen morski. Poszukaj też słynnych Marianów, czyli rzeźb mew. Podążając ich śladem zwiedzisz całe miasto: Wyspę Solną z Redutą Morast, port pasażerski, czy Muzeum Oręża Polskiego. Jadąc w stronę Ustronia Morskiego nie możesz przegapić „Ekoparku Wschodniego” czyli stanowiska słonawych torfowisk i miejsca lęgowego ponad 100 gatunków ptaków.

Chłopy i Mielno – Unieście – przystanie rybackie

Dwie miejscowości na naszej trasie, gdzie koniecznie zatrzymaj się na przystaniach rybackich, by spróbować bałtyckich pyszności. Jeśli chcesz chwili wytchnienia od roweru, wybierz się z Mielna w rejs statkiem wycieczkowym do Jamna, by zobaczyć unikatową kulturę w Zagrodzie Jamneńskiej.

Darłowo - most rozsuwany i plaże

Zbliżając się do granicy województwa zachodniopomorskiego zatrzymujemy się w Darłowie, które przyciąga turystów jedynym w Polsce mostem rozsuwanym oraz pięknymi parkami i plażami. Szukasz literackich śladów? Podążaj Szlakiem Leopolda Tyrmanda! Jadąc dalej do Jarosławca zachwycisz się widokami na morze i jezioro Kopań po drugiej stronie ścieżki.

Mat. prasowe

Ustka - latarnie, falochrony i historia

W Ustce zakończymy naszą podróż szlakiem EuroVelo13, ciesząc się słońcem na plaży, zwiedzając latarnię morską i historyczne bunkry Blüchera. Spacerując po falochronach i promenadzie, zanurz się w lokalnej kulturze i smakach.

Podsumowanie

Szlak EuroVelo 13 to coś więcej niż tylko trasa rowerowa. To podróż przez czas, miejsca i historie, które kształtowały naszą przeszłość i teraźniejszość. To także kulinarna podróż przez smaki polskiego wybrzeża. Czy jesteś gotów na niezapomnianą przygodę? Przyjedź na szlak i odkryj fascynujące miejsca, o których nigdy nie zapomnisz. Zobaczysz, że historia może być nie tylko pouczająca, ale i ekscytująca!

Do zobaczenia na Szlaku Żelaznej Kurtyny!

Materiał promocyjny Pomorza Zachodniego