Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Oscary 2025 – Najlepszy Film Dokumentalny
  2. Oscary 2025 – Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny
  3. Kiedy Oscary 2025?

Nominacje do Oscarów 2025 były przekładane dwukrotnie. Pierwotnie nominowanych mieliśmy poznać 17 stycznia. Kolejny termin wyznaczono na 19 stycznia. Ostatecznie karty zostały odkryte dopiero cztery dni później – 23 stycznia. Powodem opóźnień były pożary w Los Angeles, gdzie mieszka większość amerykańskiej branży filmowej. Dziś o 14:30 polskiego czasu Akademia Filmowa podała pierwsze nazwiska aktorów i twórców filmowych, którzy mają szanse na najważniejsze nagrody filmowe.

W redakcji National Geographic Polska czekaliśmy na ogłoszenie tytułów nominowanych w kategoriach szczególnie bliskim naszym zainteresowaniom. Są to: Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Oto historie, które w minionym roku zyskały największe uznanie Akademii.

Oscary 2025 – Najlepszy Film Dokumentalny

  • Nie chcemy innej ziemi (reż. Basel Adra, Rachel Szor) – Dokument nakręcony przez palestyńsko-izraelski kolektyw filmowy pokazuje zniszczenie Masafer Yatta na okupowanym Zachodnim Brzegu przez izraelskich żołnierzy oraz sojusz, jaki tworzy się między palestyńskim aktywistą Baselem i izraelskim dziennikarzem Yuvalem.
  • Dzienniki Black Box (reż. Shiori Itô) – Dziennikarka Shiori Ito prowadzi śledztwo ws. napaści seksualnej na nią samą, próbując oskarżyć znanego przestępcę. Jej poszukiwania ujawniają przestarzałe systemy sądownicze i społeczne Japonii.
  • Sugarcane: rozliczenie z przeszłością (reż. Emily Kassie, Julian Brave NoiseCat) – Film pokazuje kulisy śledztwa w sprawie nadużyć i zaginięć dzieci w szkole z internatem dla Indian wywołuje poruszenie w pobliskim Rezerwacie Sugarcane.
  • Wojna porcelanowa (reż. Brendan Bellomo Slava Leontyev) – Ukraińscy artyści Slava, Anya i Andrey decydują się zostać w ojczyźnie. Odnajdując piękno pośród zniszczenia, pokazują, że chociaż łatwo jest wzbudzić strach u ludzi, trudno jest zniszczyć ich pasję do życia.
  • Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu (reż. Johan Grimonprez) – Jazz i dekolonizacja splatają się w zapisach wydarzeń z czasów zimnej wojny, kiedy to muzycy Abbey Lincoln i Max Roach wkroczyli na salę obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ na znak protestu przeciwko morderstwu Patrice'a Lumumby.

Oscary 2025 – Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny

  • Death by Numbers (reż. Kim A. Snyder) – Cztery lata po tym, jak została postrzelona z karabinu AR-15 w szkole średniej, Samantha Fuentes mierzy się z egzystencjalnymi pytaniami o nienawiść i sprawiedliwość, przygotowując się do konfrontacji z napastnikiem.
  • I Am Ready, Warden (reż. Smriti Mundhra) – John Henry Ramirez, skazany za morderstwo na karę śmierci, podczas pobytu w więzieniu próbuje skontaktować się z synem swojej ofiary, jednocześnie przygotowując się do pożegnania z rodziną.
  • Incident (reż. Bill Morrison) – Rekonstrukcja policyjnej strzelaniny w Chicago z 2018 r. Zdarzenie i jego bezpośrednie następstwa odtworzono w formie zsynchronizowanego montażu na podzielonym ekranie na podstawie różnych źródeł, w tym monitoringu, kamer CCTV, kamer na desce rozdzielczej i kamer noszonych na ciele.
  • Instruments of a Beating Heart (reż. Ema Ryan Yamazaki) – Pierwszoklasiści z publicznej szkoły podstawowej w Tokio stają przed wyzwaniem na ostatni semestr: mają wykonać „Odę do radości” podczas ceremonii przyjęcia nowych uczniów. Ayame, która często ma problemy z nadążaniem za grupą, jest zdeterminowana, aby zagrać na jednym z głównych instrumentów, wielkim bębnie.
  • Pierwsza dziewczyna w orkiestrze (reż. Molly O'Brien) – Opowieść o pionierskiej artystce Orin O'Brien i jej kontrabasie.

Kiedy Oscary 2025?

Tegorocznych laureatów Oscarów poznamy 97. ceremonii wręczenia Oscarów, która odbędzie się w nocy z 2 na 3 marca 2025 roku, w Dolby Theatre w Ovation Hollywood w Los Angeles. Gospodarzem gali będzie Conan O’Brien.

Reklama

Źródło: National Geographic Polska

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama