Północ nie jest tam, gdzie pokazują ją kompasy. Pierwszy raz od 360 lat wskażą tę prawdziwą
W każdym miejscu na Ziemi wskazują ją nieco inaczej. Przypomina nam o tym zjawisku niezwykła zbieżność. Coś, co zapewne nie powtórzy się za naszego życia. W połowie września, przez szczególnie ważne dla historii świata obserwatorium astronomiczne w londyńskim Greenwich ponownie przebiegnie linia wskazując biegun magnetyczny Ziemi.

- Jan Sochaczewski
Kompasy pokazywały północ tam w sposób zbieżny z geograficznym umiejscowieniem północy pod koniec XVII wieku. Zerowa wówczas deklinacja magnetyczna, kąt określający odchylenie między wskazaniami urządzeń pomiarowych a mapami, zaczął się zmieniać. W ostatnich wiekach strzałki kompasów odchylone były na zachód, bo magnetyczny biegun północny był na wyspach kanadyjskiego archipelagu Arktycznego. – Potem zaskoczył naukowców i ruszył w kierunku Syberii z prędkością 50-60 km na rok – donosi Nature.
Tak jak pole magnetyczne Ziemi stale zmienia swój kształt, tak stale zmienia się miejsce przebiegu agony. To linia łącząca punkty o zerowej deklinacji magnetycznej. Ciągnie się od magnetycznej północy do magnetycznego południa planety. I na skutek przemieszczania się masy w płynnym jądrze zewnętrznym ”wędruje” razem z biegunami. Ostatnio pokonanie 20 km zabrało agonie rok.
- W tym tempie w połowie września zejdzie się po wiekach rozłąki z południkiem zerowym w Greenwich. Wyznacza on granicę między wschodnią a zachodnią półkulą Ziemi. Aż do 1984 roku przebiegał przez środek obserwatorium. Jednak po naniesieniu poprawek przez Amerykanów już wiedzie przez park 100 metrów obok – zauważa ”The Guardian”.
Każdy chcący zaobserwować ten fenomen nie musi się spieszyć. Zjawisko utrzyma się dłużej. Według Ciarana Beggana z Brytyjskiej Służby Geologicznej (BGS), linia zerowej deklinacji magnetycznej przechodzić będzie przez terytorium Wielkiej Brytanii przez kolejne 15-20 lat.
- W okolicy 2040 roku wszystkie kompasy na Wyspach będą wskazywały na wschód od geograficznej północy – mówi. O odleglejszych czasach ciężko spekulować, bo naukowcy nie są w stanie przewidywać ruchów pola magnetycznego planety. Badacz geomagnetyzmu z BGS uspokaja przy tym, opisywane tu zjawiska nie będą miała wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie.
Nawigacja satelitarna w brytyjskich samochodach nadal będzie działać, tak jak działa w Polsce. Deklinacja magnetyczna w naszym kraju wynosi ok. 6 stopni na wschód. Tę wartość powinni pamiętać ci, którzy do nawigacji w podróży używają map i kompasów.
Jan Sochaczewski
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa