Wyniki 17. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego. Przedstawiamy laureatów i wyróżnionych
Za nami kolejna, 17. już edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego. Konkurs organizowany przez redakcję National Geographic Polska i markę CEWE to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez tego typu w naszym kraju. Zdjęcia laureatów zostaną opublikowane na łamach kultowego „magazynu z żółtą ramką”, co dla wielu fotografów jest przepustką do profesjonalnej kariery.
- Redakcja
W tym artykule:
W ostatnim roku świat jakby zwolnił. Przez wiele miesięcy nie tylko Polacy borykali się z pandemią i lockdownem. Trudne warunki nie uśpiły jednak ciekawości i kreatywności pasjonatów fotografii. To dzięki Wam 17. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego okazała się sukcesem. Otrzymaliśmy tysiące zdjęć. Wybór tych najlepszych nie był łatwy, o czym świadczy, chociażby podwójne wyróżnienie w jednej z kategorii.
Wielki Konkurs Fotograficzny – wyniki
Jury WKF w składzie Agnieszka Franus, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Marek Arcimowicz i Paweł Młodkowski zwraca uwagę nie tylko na aspekty techniczne konkursowych zdjęć, ale również na historię i przekaz, jakie niosą. W tym roku część nagrodzonych fotografii w kreatywny i intrygujący sposób pokazuje, jak pandemia wpłynęła na naszą codzienność.
– W tym roku, ze względu na pandemię, większość zdjęć nadesłanych na konkurs została wykonana w Polsce. I to jest wyjątkowe w tej edycji konkursu. Zobaczyć nasz kraj, naszą codzienność, naszą przyrodę pokazane z tak wielu często zaskakujących perspektyw. Oglądając tysiące zdjęć, jako jury, zawsze szukamy zaskoczeń, nowego spojrzenia, ciekawych i ważnych tematów, wrażliwości autorów i ich umiejętność opowiadania historii i ta edycja WKF-u dostarczyła nam takich emocji – podsumowuje Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Polska.
W redakcji National Geographic Polska, zarówno papierowej, jak i online, poruszamy różnorodne tematy: od odkryć naukowych, przez porady podróżnicze po problemy zarówno globalne, jak i te dotykające najmniejsze społeczności świata. Dlatego też w tym roku jury oceniało zdjęcia w 4 kategoriach tematycznych:
- Ludzie
- Krajobraz
- Zwierzęta
- Fotoreportaż
Jak co roku przyznano również nagrodę Grand Prix.
Poniżej pełna lista laureatów i wyróżnionych w 17. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego:
GRAND PRIX Luc Kordas „Wypoczynek w czasach pandemii”
KRAJOBRAZ
Nagroda: Kinga Wrona „Ulice Walencji”
Wyróżnienie: Jakub Groenwald „Martwe wśród żywych”
LUDZIE
Nagroda: Agnieszka Szypulska „Skok na miasto”
Wyróżnienie: Jacek Obloj „Pasterze”
ZWIERZĘTA
Nagroda: Mariusz Kowalski „Powitanie dnia”
Wyróżnienie: Piotr Szumigaj „Rodzinna sprzeczka”
Wyróżnienie: Waldemar Graś „Jak Batman”
FOTOREPORTAŻ
Nagroda: Joanna Mrówka „Mikroświaty”
Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zobaczycie w galerii na dole strony.
– Oprócz zdjęć nagrodzonych postanowiliśmy też dodatkowo wyróżnić więcej zdjęć nadesłanych na nasz konkurs, które z różnych względów przykuły naszą uwagę. Będą się one ukazywały regularnie na Instagramie National Geographic Polska. Gorąco zachęcamy więc do jego śledzenia – zachęca Agnieszka Franus.
Nagrody dla fotografów
Wielki Konkurs Fotograficzny kolejny raz został zorganizowany we współpracy z marką CEWE – producentem fotoksiążki numer 1 w Europie. Twórcy marki podkreślają, że są szczęśliwi, kiedy mogą towarzyszyć swoim klientom w ich najwspanialszych chwilach życia – pełnych emocji, złapanych w kadrach i zapamiętanych na lata w autorskich fotoproduktach.
Laureaci otrzymają również nagrody przygotowane przez Peak Performance: torby podróżne Vertical Trolley, które dzięki gwarancji jakości, będą towarzyszami podróży na długie lata.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!
1 z 9
Nagroda w kategorii KRAJOBRAZ: „Ulice Walencji” fot. Kinga Wrona
Fotografia została wykonana w czerwcu 2021 roku w Hiszpanii, w Walencji, w Ciudad de las Arte y Las Ciencias (pol. Miasto Sztuki i Nauki), które jest futurystycznym kompleksem rozrywkowo-kulturalno-edukacyjnym. To jedna z największych atrakcji turystycznych miasta, jak i częste miejsce spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Walencji.
2 z 9
Wyróżnienie w kategorii KRAJOBRAZ: „Martwe wśród żywych” fot. Jakub Groenwald
Zdjęcie zostało wykonane nad jednym z jezior w Borach Tucholskich. przestawia martwe przewrócone drzewo unoszące się na wodzie. Zdjęcie zostało wykonane przy pomocy drona.
3 z 9
Nagroda w kategorii LUDZIE: „Skok na miasto” fot. Agnieszka Szypulska
Zdjęcie powstało 3 września 2021 r. podczas dwutygodniowej kwarantanny w hotelu, po przylocie do Singapuru. Na zdjęciu moja córka Zuzia (5 lat), która skacząc, z czego tylko się dało, rozładowywała nadmiar energii podczas przymusowego zamknięcia.
4 z 9
Wyróżnienie w kategorii LUDZIE: „Pasterze” fot. Jacek Obloj
Pasterze z doliny rzeki Omo, Etiopia.
5 z 9
Nagroda w kategorii ZWIERZĘTA: „Powitanie dnia” fot. Mariusz Kowalski
Zdjęcie powstało w Rezerwacie Przyrody Łężczok w 2021 r. Próbujące umieść się ponad okoliczne drzewa słońce, delikatnie przeciągało się wówczas swymi promieniami po unoszącej się nad taflą stawu mgłą. W tym czasie pośród sitowia wylądowała czapla biała. Swym zwyczajowym ostrożnym krokiem podeszła pod ledwie wystająca ponad wodę kępkę i wskoczyła na nią, wspomagając się przy tym skrzydłami. Upewniwszy się, że miejsce jest bezpieczne, przystąpiła do porannej toalety. Fakt, że akurat skierowana była w kierunku podnoszącego się znad drzew słońca, sprawiał wrażenie, jakby w pokłonach witała kolejny nadchodzący dzień.
6 z 9
Wyróżnienie w kategorii ZWIERZĘTA: „Rodzina sprzeczka” fot. Piotr Szumigaj
Zdjęcie zostało wykonane podczas zimowej zasiadki na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
7 z 9
Wyróżnienie w kategorii ZWIERZĘTA: „Jak Batman” fot. Waldemar Graś
Rohatyniec wychodzący na żer podczas zachodu słońca.
8 z 9
Nagrodzony REPORTAŻ „Mikroświaty” fot. Joanna Mrówka
Działkowcy, w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, już nie tak tłumnie, jak pół wieku temu, wypierani przez rozwój aglomeracji... Wśród pomidorów, malin i kwiatów. Czasami na wietrze szumią odpustowe wiatraczki i plastikowe butelki nabite na patyk, aby odstraszać swoim dźwiękiem krety… Ślimaki też bywają strapieniem małych pąków pierwszej sałaty…
Małe mikroświaty, chaotyczne domki utkane z wszystkiego, co przestało być potrzebne w codziennym życiu. Fotografie wykonane w latach 2016-2021.
9 z 9
GRAND PRIX „Wypoczynek w czasach pandemii” fot. Luc Kordas
Domino Park. Brooklyn. Nowy Jork. Maj 2020.
W pierwszych dniach wiosny spragnieni słońca i ludzkiego kontaktu nowojorczycy wypoczywają wewnątrz specjalnie wyznaczonych w parku kół, które mają za zadanie utrzymać ich w odległości 6 stóp (1.80 cm), aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Miasto Nowy Jork w początkach pandemii szukało różnych sposobów na uniknięcie tak zwanych lockdowns (w Polsce znanych jako lockdowny), czyli kwarantann nakazujących ludziom pozostanie w domach.