Sztuka dwóch światów – recenzja wystawy „Sztuka Wicekrólestwa Peru”
Dzięki zetknięciu się kultur chrześcijańskiej Europy okresu renesansu z prekolumbijską kulturą inkaską powstały wyjątkowe i intrygujące dzieła malarstwa i złotnictwa. Teraz możemy zobaczyć je w Muzeum Narodowym w Warszawie.

- Paweł Sadowski
Jaką formę przybiorą dzieła dwóch zupełnie odmiennych kultur? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie możemy obejrzeć wystawę „ Sztuka Wicekrólestwa Peru”. Dzieła z kolekcji Barbosa-Stern to przykład kultury Wicekrólestwa Peru – jednej z kolonii hiszpańskich , która na pocztąku swego istnienia obejmowała niemal cała Amerykę Południową.
Na wystawie można zobaczyć m.in. obrazy Matki Boskiej, wizerunki świętych, sceny religijne, jak również dzieła malarstwa świeckiego i przedmioty codziennego użytku. Zbiory są niezwykłą mieszanką europejskiego chrześcijańskiego renesansu i i kultury inkaskiej. To właśnie dzięki temu oglądajac wystawę możemy odczuć jednocześnie egoztykę kultur prekolumbijskich ale również bliskość dobrze nam znanej kultury czasów odrodzenia.
Oglądając takie dzieła jak „Archanioł z arkebuzem” czy „Chrystus Wybawiciel od trzęsień ziemi” z łątwością można wyobrazić sobie jak chrześcijaństwo na Nowym Kontynecie dostosowywało się do realiów kultury inkaskiej. W ten sposób dzieła objaśniały mieszkańcom Wicekrólestwa Peru treści nowej wiary.
Kolekcja Barbosa-Stern to zbiór wieloletnich starań, który do te pory był pokazywany na ponad stu wystawach na całym świecie. Teraz z okazji 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru, możemy ją oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 20 maja 2018 r. do czego gorąco zachęcam.
Autor: Paweł Sadowski
1 z 1

Wystawa Sztuka Wicekrólestwa Peru
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zacienione kratery na biegunach Księżyca mogą być siedliskiem mikrobów. Jak tam przetrwały?
Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady zbadał prawdopodobieństwo przetrwania i rozwoju drobnoustrojów w obszarach Księżyca zwanych PSR, czyli takich, które nigdy nie są oświetlane bezpośrednio przez Słońce. Tylko skąd na Księżycu miałyby się wziąć mikroby? Zdaniem badaczy, sami je tam dostarczyliśmy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa