Szuka opuszczonych, zapomnianych miejsc. Dzięki swoim zdjęciom przywraca im życie [GALERIA]
Cmentarzysko samolotów, zapomniany szpital psychiatryczny, dawna fabryka - to jego ulubione miejsca. Im mroczniej, tym lepiej!

- to jego fotograficzne motto. Zatrzymuje w kadrze czas i miejsca, które już jutro mogą przestać istnieć. Bartosz Malak, fotograf zapomnianych miejsc.
Jak sam mówi o sobie - jest fotografem-amatorem, który kocha przygody. Jeździ po Polsce i Europie w poszukiwaniu opuszczonych miejsc.
Zwiedził już blisko 200 takich obiektów, w tym Czarnobylską Strefę Wykluczenia. W przyszłym roku ponownie wybiera się na Ukrainę, by odkryć kolejne zakamarki Zony.
Ducha opuszczonych miejsc stara się uchwycić na zdjęciach. Poznaje ich historie i "ocala je od zapomnienia". Tak powstają wyjątkowe opowieści.
Zobacz galerię zapomnianych miejsc >>>
Fotokomórka
Jest autorem projektu Fotokomórka, który powstał kilka lat temu, by udowodnić innym, że nieważne, czym fotografujesz, ale jak i co. To istotne zwłaszcza dziś, gdy smartfony stały się przenośnymi MP3, komputerami, GPS-ami, konsolami do gier, czy właśnie - aparatami.
Fotokomórka ma zachęcić szersze grono osób fotografii komórkowej, przy założeniu, że zdjęcia robi fotograf, nie aparat.
- Sam wszystkie zdjęcia wykonuję smartfonem - mówi Malak. - Chcę pokazać, że za świetnym zdjęciem stoją chęci i wyczucie chwili.
1 z 17

016
XX-wieczna rezydencja miała być letnią daczą właściciela tamtejszych ziem. Po wojnie w pałacu otwarto szkołę, jednak po pożarze kilkanaście lat później zaniechano remontu.
Fot. Bartosz Malak
2 z 17

004
Pałac z reprezentacyjną klatką schodową powstał w XIX wieku. Rezydencję otoczono dużym parkiem ze stawami. Po wojnie pełnił funkcje m.in. szpitala.
Fot. Bartosz Malak
3 z 17

008
Dawna elektrociepłownia w województwie łódzkim. Zakład zamknięto z powodu niespełniania norm ochrony środowiska. EC działała nieprzerwanie ponad 60 lat.
Fot. Bartosz Malak
4 z 17

010
Klinika urologiczna z XX wieku. Na temat tego miejsca krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że właściciel kliniki zmarł w wyniku wypadku, co doprowadziło do kolejnej tragedii w rodzinie. Córka lekarza powiesiła się niedługo później na piętrze nad kliniką, co w konsekwencji doprowadziło do choroby psychicznej jej matki, a żony zmarłego doktora.
Fot. Bartosz Malak
5 z 17

005
Oddział dziecięcy w szpitalu uzdrowiskowym. Historia placówki sięga połowy XIX wieku. Obiekt zamknięto z powodów finansowych.
Fot. Bartosz Malak
6 z 17

001
Cmentarzysko zabytkowych aut jest pozostałością po ogromnej kolekcji licząc niegdyś ponad 200 pojazdów. Po śmierci właściciela samochody zaczęły padać łupem złodziei.
Fot. Bartosz Malak
7 z 17

002
XIX-wieczna gorzelnia. Zakład był wstanie produkować nawet kilkaset litrów spirytusu rocznie. Przedsiębiorstwo zamknięto w wyniku silnej konkurencji ze strony dużych fabryk.
Fot. Bartosz Malak
8 z 17

014
XIX-wieczna cerkiew. Świątynię zamknięto po tym jak strawił ją pożar. Cerkiew wyremontowano, jednak opuszczono ponownie, gdy wybudowano nowy kościół.
Fot. Bartosz Malak
9 z 17

013
Pociąg medyczny - jeden z nielicznych zachowanych składów o przeznaczeniu medycznym, który przetrwał w tak dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Pociągi tego typu były używane podczas I oraz II wojny światowej. Skład posiadał salę operacyjną wraz z wagonem dla chorych, własną linię telefoniczną, agregat oraz kuchnię.
Fot. Bartosz Malak
10 z 17

003
XIX-wieczny budynek tkalni w województwie łódzkim. Zakład przechodził wiele modernizacji, by w końcu stać się jedną z największych manufaktur tekstylnych.
Fot. Bartosz Malak
11 z 17

015
Kolejne cmentarzysko samochodów. Nieznane są dokładnie przyczyny jego powstania. Mówi się, że pojazdy sprowadzono tu z parkingów policyjnych.
Fot. Bartosz Malak
12 z 17

019
Cmentarzysko samolotów jest częścią dawnej kolekcji maszyn, z której planowano stworzyć muzeum.
Fot. Bartosz Malak
13 z 17

006
XX-wieczna kopalnia soli. Niegdyś jeden z największych zakładów wydobywających i oczyszczających sól w Polsce. Pod ziemią znajdowała się kapliczka z ołtarzem wykonanym w całości z soli. Kopalnię zamknięto z powodu zalania chodników oraz zapadania się gruntu pod miastem spowodowanym zbyt ekspansywnym wydobyciem soli.
Fot. Bartosz Malak
14 z 17

017
Sala projekcyjna XX-wiecznego, jednosalowego kina. Obiekt posiadał kilkaset miejsc siedzących. Budynek zamknięto z powodu silnej konkurencji multipleksów.
Fot. Bartosz Malak
15 z 17

018
XIX-wieczna papiernia. Do produkcji papieru początkowo wykorzystywano maszynę parową. Podczas wojny Niemcy wywieźli z fabryki wszystkie maszyny, jednak po 1945 udało się odzyskać część skradzionego sprzętu. Zakład zamknięto z powodu zadłużenia.
Fot. Bartosz Malak
16 z 17

009
XIV-wieczny kościół ewangelicki. Lokalny artysta stworzył we wnętrzu opuszczonej świątyni instalację, przedstawiające zjawy. Tym sposobem chciano uzbierać fundusze na remont kościoła w postaci datków od odwiedzających.
Fot. Bartosz Malak
17 z 17

007
Opuszczony, zabytkowy kościół ewangelicki. Świątynia była wielokrotnie odbudowywana i modernizowana. Obecnie czeka na gruntowny remont, który przywróci jej dawny blask.
Fot. Bartosz Malak
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Odkryj Malediwy na nowo! Niezapomniany pobyt w Mercure Maldives Kooddoo Resort
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa