W Niemczech dawne zwyczaje rzemieślnicze wciąż są żywe. [GALERIA]
Niektóre z nich mają setki lat tradycji i są nieodłączną częścią tutejszej kultury. [Kliknij w dowolne zdjęcie, aby zobaczyć pełną galerię]

- Redakcja
1 z 7

Miśnia, porcelana z Saksonii
Miśnieńska porcelana wiedzie prym od ponad trzystu lat – to właśnie w tym mieście nad Łabą znajduje się najstarsza wytwórnia porcelany w Europie. Do dziś produkowana jest ona tradycyjną, dość czasochłonną metodą, a wszystkie przedmioty dekorowane są ręcznie. Na każdym naczyniu nanoszone jest też charakterystyczne logo – skrzyżowane „Niebieskie Miecze” – których obecność gwarantuje, że mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości.
2 z 7

Meklemburgia-Pomorze Przednie, kosz plażowy
Ponad 130 lat temu Wilhelm Bartelmann stworzył w mieście Rostock pierwszy kosz plażowy. Wypleciony z wikliny produkt błyskawicznie zdobył popularność, a widok koszy ustawionych nad brzegiem morza stał się nieodłączną częścią niemieckiego krajobrazu. Siedziska produkowane przez małe manufaktury dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.
3 z 7

Szkło z Derenburga
Leżące w sercu gór Harz miasteczko Derenburg – położone niedaleko Wernigerode – słynie z fabryki szkła kryształowego „Harzkristall”. W częściowo otwartym dla zwiedzających zakładzie, rzemieślnicy wyczarowują nieskończoną ilość kryształowych naczyń we wszystkich kolorach i kształtach. Zachowują przy tym tradycyjne metody obróbki szkła.
4 z 7

Szlezwik-Holsztyn, srebrne wyroby z Flensburga
Miasteczko Flensburg przyciąga gości minimalistycznym stylem, uroczymi uliczkami i idyllicznym portem. Ale to nie koniec atrakcji – to właśnie tu, w manufakturze Robbe & Berking wytwarzane są słynne wyroby ze srebra, używane na najznamienitszych salonach świata. Ogromną kolekcję zastawy i innych produktów można obejrzeć m.in. w firmowych sklepie przy ulicy Rote Straße.
5 z 7

Nadrenia- Palatynat, ceramika
Prosta forma, kobaltowe motywy, szkliwiona szara ceramika – to główne cechy charakterystyczne dla kamionkowych naczyń produkowanych w paśmie niskich gór Westerwald w Nadrenii, w środkowych Niemczech. W jednym z większych muzeów ceramiki w Europie- Keramikmuseum Westerwald, nieopodal Koblencji, można zapoznać się z niezwykłymi wystawami, gdzie sztuka i rzemiosło splatają się z historią regionu.
6 z 7

Bawaria, snycerstwo
Snycerze z Oberammergau znani byli już w XVI wieku – Górna Bawaria szybko stała się synonimem miejsca, w którym powstają najlepsze rzeźbione wyroby z drewna. Tutejsi artyści szczególną biegłość osiągnęli w tworzeniu figurek sakralnych oraz postaci do szopek. Tradycja snycerska pozostała żywa do dziś, a chętni mogą nie tylko kupić drewniane rzeźby, ale wziąć też udział w kursie ich rzeźbienia.
7 z 7

Badenia-Wirtembergia, kobieta w tradycyjnym kapeluszu Bollenhut
Kapelusz Bollenhut to z pewnością główny symbol Schwarzwaldu. Charakterystyczne nakrycia głowy, przyozdobione czerwonymi pomponami-kulami, tradycyjnie noszone są podczas świąt i imprez. Bollenhut zakładają m.in. dziewczyny przystępujące do bierzmowania, a mężatki dostają kapelusz z pomponami w kolorze czarnym. Według zwyczaju ludowy strój ze szwarcwaldzkim kapeluszem może być noszony jednie przez mieszkańców Kinzigtal, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kupić go jako pamiątkę.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zacienione kratery na biegunach Księżyca mogą być siedliskiem mikrobów. Jak tam przetrwały?
Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady zbadał prawdopodobieństwo przetrwania i rozwoju drobnoustrojów w obszarach Księżyca zwanych PSR, czyli takich, które nigdy nie są oświetlane bezpośrednio przez Słońce. Tylko skąd na Księżycu miałyby się wziąć mikroby? Zdaniem badaczy, sami je tam dostarczyliśmy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa