W Niemczech dawne zwyczaje rzemieślnicze wciąż są żywe. [GALERIA]
Niektóre z nich mają setki lat tradycji i są nieodłączną częścią tutejszej kultury. [Kliknij w dowolne zdjęcie, aby zobaczyć pełną galerię]
- Redakcja
1 z 7
Miśnia, porcelana z Saksonii
Miśnieńska porcelana wiedzie prym od ponad trzystu lat – to właśnie w tym mieście nad Łabą znajduje się najstarsza wytwórnia porcelany w Europie. Do dziś produkowana jest ona tradycyjną, dość czasochłonną metodą, a wszystkie przedmioty dekorowane są ręcznie. Na każdym naczyniu nanoszone jest też charakterystyczne logo – skrzyżowane „Niebieskie Miecze” – których obecność gwarantuje, że mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości.
2 z 7
Meklemburgia-Pomorze Przednie, kosz plażowy
Ponad 130 lat temu Wilhelm Bartelmann stworzył w mieście Rostock pierwszy kosz plażowy. Wypleciony z wikliny produkt błyskawicznie zdobył popularność, a widok koszy ustawionych nad brzegiem morza stał się nieodłączną częścią niemieckiego krajobrazu. Siedziska produkowane przez małe manufaktury dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.
3 z 7
Szkło z Derenburga
Leżące w sercu gór Harz miasteczko Derenburg – położone niedaleko Wernigerode – słynie z fabryki szkła kryształowego „Harzkristall”. W częściowo otwartym dla zwiedzających zakładzie, rzemieślnicy wyczarowują nieskończoną ilość kryształowych naczyń we wszystkich kolorach i kształtach. Zachowują przy tym tradycyjne metody obróbki szkła.
4 z 7
Szlezwik-Holsztyn, srebrne wyroby z Flensburga
Miasteczko Flensburg przyciąga gości minimalistycznym stylem, uroczymi uliczkami i idyllicznym portem. Ale to nie koniec atrakcji – to właśnie tu, w manufakturze Robbe & Berking wytwarzane są słynne wyroby ze srebra, używane na najznamienitszych salonach świata. Ogromną kolekcję zastawy i innych produktów można obejrzeć m.in. w firmowych sklepie przy ulicy Rote Straße.
5 z 7
Nadrenia- Palatynat, ceramika
Prosta forma, kobaltowe motywy, szkliwiona szara ceramika – to główne cechy charakterystyczne dla kamionkowych naczyń produkowanych w paśmie niskich gór Westerwald w Nadrenii, w środkowych Niemczech. W jednym z większych muzeów ceramiki w Europie- Keramikmuseum Westerwald, nieopodal Koblencji, można zapoznać się z niezwykłymi wystawami, gdzie sztuka i rzemiosło splatają się z historią regionu.
6 z 7
Bawaria, snycerstwo
Snycerze z Oberammergau znani byli już w XVI wieku – Górna Bawaria szybko stała się synonimem miejsca, w którym powstają najlepsze rzeźbione wyroby z drewna. Tutejsi artyści szczególną biegłość osiągnęli w tworzeniu figurek sakralnych oraz postaci do szopek. Tradycja snycerska pozostała żywa do dziś, a chętni mogą nie tylko kupić drewniane rzeźby, ale wziąć też udział w kursie ich rzeźbienia.
7 z 7
Badenia-Wirtembergia, kobieta w tradycyjnym kapeluszu Bollenhut
Kapelusz Bollenhut to z pewnością główny symbol Schwarzwaldu. Charakterystyczne nakrycia głowy, przyozdobione czerwonymi pomponami-kulami, tradycyjnie noszone są podczas świąt i imprez. Bollenhut zakładają m.in. dziewczyny przystępujące do bierzmowania, a mężatki dostają kapelusz z pomponami w kolorze czarnym. Według zwyczaju ludowy strój ze szwarcwaldzkim kapeluszem może być noszony jednie przez mieszkańców Kinzigtal, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kupić go jako pamiątkę.