Wszystkie oblicza Zagrzebia, czyli zwiedzamy stolicę Chorwacji [FOTOGALERIA]
Zagrzeb wciąż jest miastem nieodkrytym przez Polaków i zupełnie nieoczywistą miejscówką na city-trip. Często pomijany przez turystów, którzy spragnieni słońca pędzą nad Adriatyk, ma sporo do zaoferowania i warto o tym pamiętać, szukając przystanku w drodze lub pomysłu na weekendowy wypad. Zobacz Chorwację w obiektywie Aleksandry Dudek, autorki bloga Globtroterek.
- CHORWACJA W NATIONAL-GEOGRAPHIC.PL
Co ciekawie, Zagrzeb jest miastem pełnym kontrastów, podzielonym na zabytkowe Górne i Dolne Miasto wraz z Podkową oraz Nowy Zagrzeb. Nienaruszona od setek lat starówka, stanowiąca Górne Miasto - niegdyś centrum mieszczańskiego Zagrzebia, od XIII wieku ma ten sam układ ulic. Warto przejść się labiryntem uliczek, by co krok odkrywać urocze, spokojne zakątki. U stóp Górnego i Dolnego Miasta wyrosły nowoczesne dzielnice, poprzeplatane terenami zielonymi, parkami i jeziorami, stanowiącymi ulubione miejsca spacerowe i piknikowe mieszkańców miasta.
Ale to nie wszystko! Stolica Chorwacji ma największą na świecie liczbę muzeów przypadającą na jednego mieszkańca. Galerie i wystawy poświęcone historii, sztuce czy naturze mają w swoich zbiorach ponad 3,6 miliona eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują nietypowe muzea, wyróżniające się na kulturalnej mapie Zagrzebia - prezentujące nieszczęśliwą miłość Muzeum Zerwanych Związków, intrygujące i oszukujące zmysły Muzeum Iluzji czy przerażające Muzeum Tortur.
Zagrzeb jest także rajem dla smakoszy – możecie tu skosztować prawdziwej chorwackiej kuchni, pełnej smaków i aromatów. Usiądźcie w jednej z tysiąca kawiarni i znad filiżanki kawy obserwujcie codzienne życie mieszkańców stolicy. Zaś wieczorem skuście się na lampkę lokalnego wina lub szklankę rzemieślniczego piwa, serwowanego w pubach na ulicy Tkalčićeva, najbarwniejszym i tętniącym życiem deptaku w centrum miasta.
Ola, Tomek i Michaś Dudek - autorzy bloga Globtroterek, eksperci od europejskich kempingów i rodzinnego zwiedzania, którzy w podróży spędzają kilka miesięcy w roku. Nudnym spacerom mówią NIE, bo oni poznają miasta za pomocą gier miejskich i autorskich Tajnych Misji. W Zagrzebiu szukali skarbu Czarnej Królowej. Na podstawie ich pomysłów powstały „Niezbędniki Poszukiwacza Przygód” - przewodniki dla dzieci i gotowce dla rodziców, które zamieniają spacery w niesamowite, rodzinne przygody.
1 z 8
Ulica Tkalčićeva
Zdecydowanie ulica Tkalčićeva to najbardziej barwny i tętniący życiem zakątek Zagrzebia. Wzdłuż wyłączonego z ruchu samochodowego deptaka znajdują się bary, restauracje, sklepy i puby. Jeśli podróżujecie z dziećmi, wybierzcie się tutaj na tradycyjny, chorwacki obiad zakończony pysznymi lodami. Gdy spędzacie w Zagrzebiu czas z przyjaciółmi, ulica Tkalčićeva to idealne miejsce na wieczornego drinka i zabawę w jednym z nocnych lokali.
2 z 8
Kamienna Brama – Porta di Pietra
Kamienna Brama to jeden z najlepiej zachowanych elementów starego Zagrzebia. Wybudowana w XIII wieku, była jedną z czterech bram prowadzących do miasta. Jest to jednocześnie sanktuarium Matki Bożej z Kamiennej Bramy. Dlamieszkańców miasta jest to szczególne miejsce, do którego udaj się ze wszystkimi problemami dnia codziennego.
3 z 8
Wieża Lotrščak
Wieża Lotrščak jest jednym z najstarszych budynków w mieście. To zachowany fragment murów miejskich i fortyfikacji. Codziennie w samo południe z wieży rozlega się donośny huk. To wystrzał z armaty Grič, który symbolizuje zwycięstwo Zagrzebia nad Turkami.
4 z 8
Zagrzebska kolejka linowa Uspinjača
Zagrzeb ma najkrótsza kolejkę linowo-szynową na świecie! Kolejka łączy Górne i Dolne Miasto od 1890 roku. Składa się z dwóch wagoników, które pokonują odległość 66 metrów. Podróż nią trwa 64 sekundy. Odjeżdża co 10 minut i zabiera maksymalnie 28 pasażerów.
5 z 8
Targ Dolac
Targ Dolac jest największym targiem spożywczym w Zagrzebiu i mieści się w samym centrum miasta, blisko katedry. Market otwarty jest od 6:30 rano przez siedem dni w tygodniu. Jego fenomen polega na tym, że zjeżdżają na niego wszyscy lokalni producenci. Możecie tu zatem spróbować pysznych owoców, np. granatów czy fig, kupić świeże ryby, a także tradycyjnych wyrobów jak chorwackie kiełbasy, pršut czy przeróżne pyszne sery, jak i wiele innych wyrobów regionalnych.
6 z 8
Promenada Strossmayera
Promenada Strossmayera to miejsce, skąd rozciąga się fantastyczna panorama Zagrzebia, a zakochani przypinają kłódki na znak swojej miłości. Tutaj możecie przycupnąć w towarzystwie chorwackiego poety Antona Gustava Matoša, którego pomnik przedstawia jako siedzącego na ławce bacznego obserwatora przechodniów.
7 z 8
Górne Miasto
Górne Miasto w Zagrzebiu, po chorwacku zwane Gradec, to serce starego miasta, pełne zabytków i uroczych zakątków. Do Górnego Miasta prowadzą kamienne uliczki i schody, ale najlepszym sposobem dotarcia na górę jest najkrótsza na świecie kolejka linowa, która łączy Dolne Miasto z Górnym. Dzisiaj główny plac jest siedzibą wszystkich najważniejszych instytucji rządowych w Chorwacji. Miejsce to jest rozpoznawalne po charakterystycznym dachu kościoła świętego Marka, na którym znajduje się historyczny herb Chorwacji, a także herb miasta Zagrzebia.
8 z 8
Pomnik NMP przed katedrą
Po zakończeniu przebudowy katedry w stylu neogotyckim wybudowano przed nią fontannę, projektu architekta Hermana Bollé. Jest to pozłacana rzeźba Matki Boskiej i czterech aniołów ucieleśniających cnoty: Wiarę, Nadzieję, Niewinność i Pokorę.