Wyślij zdjęcia i zostań laureatem Wielkiego Konkursu Fotograficznego
Ruszyła 13. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. W tym roku powołano kategorię specjalną: #welovephoto, do której można zgłaszać zdjęcia wykonane wyłącznie smartfonem.
- Agnieszka Franus
>>>Zobacz zwycięski zdjęcia z ubiegłego roku!
- W naszym konkursie już od kilku lat obok zdjęć wykonanych tradycyjnymi aparatami fotograficznymi coraz częściej pojawiają się zdjęcia z drona czy te zrobione smartfonami. Zgodnie z zasadą „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie" (CHASE JARVIS), postanowiliśmy wyróżnić również fotografię smartfonową i stworzyć dla niej specjalną kategorię #welovephoto. Z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia – mówi Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Polska.
Pozostałe kategorie konkursowe to: krajobraz, ludzie, zwierzęta, fotoreportaż. Zdjęcia, również te wykonane smartfonami, można zgłaszać za pośrednictwem strony http://wkf.national-geographic.pl. Należy wejść w zakładkę „zgłoszenia”, wybrać kategorię i załadować wybrane zdjęcia. W jury tegorocznego konkursu zasiadają Agnieszka Franus, Paweł Młodkowski, Marek Arcimowicz, Iwona El Tanbouli oraz Mariusz Stachowiak.
Wszyscy miłośnicy fotografii mogą nadsyłać swoje prace w 5 kategoriach do 30 listopada br. Mecenasem tegorocznej edycji konkursu jest firma ASUS. Nagrodami, oprócz publikacji zdjęć na łamach National Geographic Polska, są:
Grand Prix Konkursu:
ASUS ZenBook UX430
ASUS ZenFone Zoom S
1. miejsce w każdej z 5 kategorii tematycznych
ASUS ZenFone 3
Wyróżnienie w każdej z 5 kategorii tematycznych
ASUS ZenFone 3 Max
1 z 7
II wyróżnienie „Pogrzeb po latach” – Darek Delmanowicz
- „Przygotowania do pogrzebu szczątków żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu rzymskokatolickim w Mościskach na Ukrainie. W trakcie uroczystości pochowano ok. 100 żołnierzy poległych w walkach o Lwów we wrześniu 1939 roku. Ekshumowano ich w ramach projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci”, realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja od 2013 roku we współpracy z Konsulatem RP we Lwowie, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz polskimi środowiskami na Ukrainie.”
2 z 7
I wyróżnienie „Troska” – Joanna Mrówka
- „Zdjęcie zostało wykonane w południowych Indiach, w ubogiej części zabytkowego miasta Badami. Dziewczynka niepokoi się losem kozy. Chwilę później mężczyzna przestał siłować się z kozą i płacz dziewczynki ustał.
3 z 7
I miejsce „Anioł” – Ewa Laskowska
- „Zdjęcie powstało podczas podróży do Skandynawii. Moimi towarzyszami były wszędobylskie mewy - jedna z nich wślizgując się w kadr sprawiła, że przede mną na pokładzie promu pojawił się... anioł?”
4 z 7
II wyróżnienie „Trochę wody dla ochłody” – Dominika Koszowska
- „Mając wolne dwa dni postanowiłam wybrać się do Muzeum w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu. Były to jedne z najgorętszych dni tego lata. W pobliżu Hali Stulecia dzieci chłodziły się w fontannie. Wtedy zobaczyłam pośród nich pełnego energii młodego rowerzystę dynamicznie lawirującego pomiędzy wytryskującymi strumieniami wody. Od razu skojarzyłam sobie ten widok z rajdami. Postanowiłam wykorzystać znakomitą okazję i wykonałam kilka zdjęć młodemu pasjonatowi dwóch kółek”
5 z 7
I miejsce „Koń i Człowiek” – Artur Wasilewski
-„Zdjęcie zostało wykonane na lotnisku w Bielsku-Białej. Zrobione jest w lekkim ruchu. Przedstawia amazonkę (dziewczynę jeżdżącą na koniu) podczas nauki. Obok tego lotniska znajduje się stadnina. Bardzo często można spotkać tam osoby uczące się jeździć.”
6 z 7
I miejsce „Taniec we mgle” – Katarzyna Okrzesik-Mikołajek
- „Potyczka młodych wielkopolskich ogierów podczas mglistego poranka.”
7 z 7
I wyróżnienie – „Złapałam” – Dominika Koszowska
- „Ryn 2016. Spacerując po molo w Rynie natrafiłam na pana rzucającego frytki mewą czarnogłowym. Nie mogłam nadziwić się z jaką zwinnością ptaki potrafią złapać łup. Pozazdrościłam im i postanowiłam, że spróbuję im chociaż trochę dorównać i złapać ten moment, kiedy ta zdobycz trafia do ich dzioba.”