Każdego roku rak jelita grubego jest diagnozowany u ok. 17 tys. Polaków. To drugi najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w naszym kraju, zaraz po raku płuca.

– Kolonoskopia to kluczowe narzędzie w trosce o Twoje zdrowie. Pozwala wykryć niepokojące zmiany w organizmie, zanim stworzą realne zagrożenie. To procedura, która może zdecydować o przyszłości Twojego zdrowia. Nie zwlekaj, zapisz się na kolonoskopię – to krok, który może ocalić życie – mówi Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

Kolonoskopia pozwala odpowiednio wcześnie wykryć i usunąć polipy, czyli łagodne zmiany nowotworowe. Dzięki temu zabiegowi można zapobiec ich przeobrażeniu w raka jelita grubego i uniknąć poważnego stadium choroby.

Badanie jest bezpłatne dla osób w wieku 50–65 lat. Aby skorzystać z badania w ramach programu profilaktycznego, nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do programu i zgłosi się do odpowiedniej placówki medycznej (na stronie NFZ sprawdzisz, w którym punkcie blisko twojego miejsca zamieszkania można wykonać badanie). Jeżeli u najbliższego krewnego pacjenta rozpoznano nowotwór jelita grubego, na badanie można zgłosić się już po ukończeniu 40 roku życia.

Do wizyty trzeba się odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed zabiegiem należy przejść na dietę z małą ilością błonnika, unikać pestek i intensywnie czerwonych warzyw, a czasem, po konsultacji z lekarzem, odstawić niektóre z przyjmowanych leków i suplementów diety. Dzień przed badaniem należy przejść na dietę płynną i przyjąć jeden z doustnych środków służących do oczyszczania jelita. Konkretne zalecenia mogą się różnić w zależności od zaplanowanej godziny badania czy zalecanego środka oczyszczającego jelita, dlatego zawsze należy przestrzegać szczegółowych instrukcji placówki, w której odbędzie się kolonoskopia.

Badanie trwa od 15 do 40 minut. Może być przeprowadzane w miejscowym lub całkowitym znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Kolonoskopię wykonuje się w pozycji leżącej, na boku. Do jelita wpuszcza się gaz pod ciśnieniem, żeby je poszerzyć i ułatwić wprowadzenie kolonoskopu oraz obserwację śluzówki. W przypadku wykrycia niewielkich polipów można je usunąć podczas tego samego zabiegu.

Pamiętajmy o profilaktyce. Nasz styl życia ma wpływ na rozwój wielu nowotworów, nie tylko jelita grubego. Na wyższe ryzyko zachorowania wpływa niska aktywność fizyczna i niezdrowa dieta. Warto zadbać o ruch, choćby codzienny spacer. Unikanie produktów wysokoprzetworzonych, ograniczenie czerwonego mięsa oraz jedzenie większej ilości warzyw i owoców pomogą nie tylko uniknąć nadwagi i ograniczyć ryzyko chorób nowotworowych, ale również poprawią ogólne samopoczucie i satysfakcję z życia.

Szukasz informacji na temat bezpłatnych badań?
Wejdź na planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590 (24 godz. na dobę/7 dni w tygodniu).

Mat. prasowy

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowana przez Ministra Zdrowia.

Materiał promocyjny Ministerstwa Zdrowia.