10 najbardziej zaskakujących tradycji świątecznych. Są naprawdę dziwaczne
Wydaje ci się, że oglądanie Kevina to osobliwa tradycja? Ubierz z nami choinkę w pajęczynę i ogórki, załóż rolki i jedźmy na kolację wigilijną do KFC! Oto zestawienie dziesięciu dziwnych tradycji świątecznych.
- Paweł Sadowski
Poznaj zwyczaje z całego świata!
Tekst: Paweł Sadowski
1 z 9
Krampus
Kiedy dzieci w większości krajów czekają na Mikołaja, austriackie i bawarskie drżą ze strachu przed jego bratem Krampusem. Wygląda on jak demon, ma rogi i bije niegrzeczne dzieci rózgą. Jego święto przypada 5 grudnia, można wtedy spotkać ludzi paradujących po ulicach w jego przebraniu.
Fot. Shutterstock
2 z 9
Wigilijna wieczerza w KFC
Japonia ma niewiele wspólnego z chrześcijaństwem, a o świętach i tradycjach związanych z tą religią najczęściej dowiadują się z filmów, w których przedstawione są one pod kątem komercji. Dlatego zamiast spędzać świąteczny czas w domu z rodziną, często wybierają się do jednej amerykańskich sieci fast-food KFC. Często stoją w kolejkach lub rezerwują stolik by zjeść kubełek panierowanych kurczaków.
Fot. Shutterstock
3 z 9
Bananowa choinka
Garstka czyli około 25 mln z ponad miliarda mieszkańców Indii to chrześcijanie. Mimo klimatu niesprzyjającego obchodzeniu Bożego Narodzenia indyjscy chrześcijanie radzą sobie z kultywowaniem tradycji w ciekawy sposób. Trudno tam o świerki więc świąteczne ozdoby wieszają na drzewach bananowych albo mangowych.
Fot. Shutterstock
4 z 9
Wigilijne wróżby
W Czechach, wśród pań istnieje zwyczaj wróżenia sobie zamążpójścia. Na początku grudnia ścinają gałązki czereśni, jabłoni i forsycji. Jeśli zakwitną w święta to oznacza, że dziewczyna wyjdzie za mąż. Jeżeli przed gwiazdką, to oznacza najpierw ciążę a dopiero później zamążpójście. Najgorszy scenariusz czeka te kobiety, których gałązki w ogóle nie zakwitną. Czeka je kolejny samotny rok. Równie popularną wróżbą jest stawanie w drzwiach wejściowych i rzucanie za siebie buta. Jeśli wyląduje noskiem w kierunku drzwi, kobieta może spodziewać się rychłego zamążpójścia.
Fot. Shutterstock
5 z 9
Katalońskie kupy
Mieszkańcy tego regionu Hiszpanii mają dosyć osobliwą tradycję świąteczną. Jeden ze zwyczajów to caga tió, zrobiona z pnia drzewa figurka z namalowaną buzią i katalońską czapeczką. Pieniek „objada” się słodyczami i prezentami od początku grudnia, by „wydalić” je w święta. Inny zwyczaj to el caganero, figurka znanej osoby ze spuszczoną bielizną w celu załatwienia potrzeby. Najczęściej przedstawiani są politycy i piłkarze. Dla nich jest to podobno zaszczyt.
Fot. Wikimedia Commons
6 z 9
Ogórki choinkowe
Niemcy są znani z miłości do pikli. Okazuje się, ze Boże Narodzenie to świetna okazja do wyrażenia tej miłości. Zgodnie z tradycją bombki w kształcie ogórków chowane są przed dziećmi. Szczęśliwiec, który jako pierwszy znajdzie bombkę dostanie dodatkowy prezent oraz zapewni sobie szczęście przez kolejny rok.
Fot. Shutterstock
7 z 9
Pajęczyna na choince
W kręgu naszych zainteresowań ponownie znajduje się choinka. Tym razem upiększymy je sztucznymi pająkami i pajęczyną. To tradycja wywodząca się z Ukrainy. Według legendy pewna kobieta była tak uboga, że nie mogła sobie pozwolić na wigilijną wieczerzę ani nawet na dekorowanie choinki. Kiedy obudziła się rano zobaczyła, że drzewko zostało ozdobione przez pająka jego własną siecią, która później zamieniła się w złoto. Kobieta już nigdy więcej nie zaznała biedy.
Fot. Shutterstock
8 z 9
Wiedźma rozdaje prezenty
We włoskim mieście Urbania prezenty dzieciom rozdaje brzydka wiedźma La Befana. Niegrzeczne dzieci obdarowuje węglem, popiołem, cebulą albo czosnkiem. W zasadzie Watykan nie potwierdził istnienia Świętego Mikołaja, więc wiedźma i Krampus zaostrzając konkurencję mogą przysłużyć się dzieciom.
Fot. Shutterstock
9 z 9
Jedzeniem w sufit
Rzucanie świątecznym jedzeniem w sufit to zwyczaj kultywowany na Słowacji i w Rosji. Podobno można go spotkać w niektórych miejscach w Polsce. Na początku wieczerzy głowa rodziny nabiera na łyżkę jedną z potraw i rzuca nią w sufit. Im więcej jedzenia pozostanie na suficie tym bardziej szczęśliwego roku mogą spodziewać się domownicy. Na pewno szczęście się przyda, choćby przy malowaniu sufitu.
Fot. Shutterstock