Festiwal Podróżników National Geographic: 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Rosji i Kazachstanie
4 czerwca rusza "Festiwal Podróżników National Geographic"! Z tej okazji prezentujemy cykl tekstów przygotowanych przez festiwalowych gości. Zobacz listę ciekawostek z Rosji i Kazachstanu, którą przygotowała dla nas autorka reportażu "Zielona sukienka" - Małgorzata Szumska.
1 z 12
shutterstock_152015843
Poprosiliśmy Małgorzatę Szumską, autorkę reportażu "Zielona sukienka", o przygotowanie listy ciekawostek o Rosji i Kazachstanie. Z pewnością część z nich was zaskoczy!
Będziecie mogli spotkać ją na festiwalu - prelekcja pod tytułem „ZIELONA SUKIENKA – SYBERIA I KAZACHSTAN ŚLADAMI RODZINNEJ HISTORII” rozpocznie się o 15:30.
fot. Shutterstock
2 z 12
shutterstock_94356976
1. Sankt Petersburg
Sankt Petersburg jest dumą Rosjan, nawet tych którzy nigdy tam nie byli, zwany jest Oknem na Europą ale i Wenecją północy, w mieście jest więcej mostów niż we włoskiej Wenecji, miasto położone jest na licznych wyspach, teren na budowe miasta jest nieciekawy, bo błotnisty i bardzo wilgotny. Metro petersburskie jest najgłębiej położonym metrem świata, ponoć dlatego, że trzeba było przebic się przez bagna do bardziej stałego gruntu.
fot. Shutterstock
3 z 12
Typical_Russian_Banya
2. Bania
Bania jest popularnym i często spotykanym elementem gospodarstw wiejskich. Rosjanie twierdzą, że bania nie pomoże tylko temu, kto nie jest w stanie wejść do niej o własnych siłach. Działa uzdrowiająco i oczyszczająco zarówno na duszę jak i ciało. To chyba jedyne miejsce w którym chłosta może być przyjemna, okładanie się brzozowymi gałązkami wygładza skórę i pobudza krążenie.
Fot. Wikimedia Commons
4 z 12
Kyzyl_Shaman
3. Szamani
W okolicach Bajkału ciągle jeszcze można spotkać buriackiego szamana, który zamiast pióropusza może mieć rybacką czapkę, a zamiast skór dzikich zwierząt zwykły T-shirt z trzema paskami. Jest on łącznikiem między światem żywych a światem bogów i zmarłych.
Fot. Wikimedia Commons
5 z 12
shutterstock_113839633
4. Metro w Moskwie
Kiedy powstał projekt, Stalin spojrzał na plan metra i zatwierdził go skinieniem głowy, następnie odstawił na mapę kubek po kawie. Kiedy zabrano kubek zostawił on po sobie brązowy ślad po kawie w kształcie koła, uznano to za kolejny przejaw genialnego umysłu wodza. Stworzono okrągłą, brązowa linie metra która łączy pozostałe i ułatwia poruszanie wokół centrum miasta.
Fot. Shutterstock
6 z 12
shutterstock_343235561
5. Milionerzy
Według Forbes w Moskwie żyje 74 bilionerów, a Moskwa jest 3 najdroższym miastem świata, częściej jednak w swej podróży po stolicy Rosji spotyka się ubogich i bezdomnych. Przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi jest ogromna.
Fot. Shutterstock
7 z 12
Ivankino,_a_village_in_Kolpashevo_District,_Tomsk_Oblast,_Siberia
6. Syberyjskie wioski poza czasem
Wioski ukryte w głębi Syberii nie zmieniły sie od czasów wojny, wzdłóż polnej, żółtej drogi chylą się ku ziemi drewniane domy z obowiązkową studnią na podwórzu w której na głębokości kilku metrów jest wieczna zmarzlina.
Fot. Wikimedia Commons
8 z 12
15120276454_104e545fe3_h
7. Gigantyczna Syberia
Powierzchnia Syberii wynosi ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi 9% całej powierzchni lądu na Ziemi.
9 z 12
shutterstock_343414439
8. Ural - prastare góry
Ural to najstarsze góry świata, miejscami ocenia sie ich wiek na 4 miliardy lat, po przekroczeniu ich łańcucha pociągiem transsyberyjskim, podróżnik czuje jakby przeniósł się nie tylko w przestrzeni ale i w czasie. Oczywiście wstecz.
Fot. Shutterstock
10 z 12
shutterstock_161158301
9. Jezioro Bajkał
Zbiornik wodny zawierający 20% światowej słodkiej wody, jest ona tak czysta że można śmiało pić ja bez przegotowania, choć przyda się duża odporność organizmu na przeziębienia, woda jest piekielnie...zimna.
Fot. Shutterstock
11 z 12
shutterstock_240327970
10. Kolej transsyberyjska
Trasa kolei transsyberyjskiej prowadzi przez 8 stref czasowych, a kolejne kilometry przemierza się z prędkością 60km na godzinę, co sprawia, ze już trzeciego dnia w środku naszej nocy nagle budzi nas wschód słońca. Opóźnienia wszystkich pociągów w skali roku to zaledwie kilka godzin, podczas gdy w Polsce to nawet półtora miesiąca. Stąd mówi się często, ze pociągi w Rosji są wolne, ale bardzo punktualne.
Fot. Shutterstock
12 z 12
festiwal_logotypy
Małgorzata Szumska będzie obecna na Festiwalu! Przyjdźcie 4 czerwca do warszawskiej Kinoteki.
Zapraszamy na jej prelekcję pod tytułem "ZIELONA SUKIENKA – SYBERIA I KAZACHSTAN ŚLADAMI RODZINNEJ HISTORII” o 15:30.
Bilety na festiwal kupicie on-line do 4 maja.
Wszystkie szczegóły i pełen program festiwalu znajdziecie na tej stronie.