Arabia Saudyjska łagodzi zasady segregacji płciowej w restauracjach
Rząd Arabii Saudyjskiej ogłosił, że kobiety nie muszą już być separowane od mężczyzn w restauracjach. Do tej pory przedstawicielki płci pięknej były zmuszone do korzystania z oddzielnych wejść i jedzenia w specjalnie odgrodzonych strefach, by “nie przyciągały wzroku mężczyzn”.

- Katarzyna Mazur
Ogłoszenie saudyjskiego Ministerstwa Gmin i Spraw Wiejskich jest najnowszą reformą, mającą na celu złagodzenie surowych zasad społecznych, które od dziesięcioleci obowiązują w całym królestwie.
Jednak nie ma się co łudzić, że powodem nowych porządków społecznych jest polepszenie jakości życia kobiet. W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez saudyjską państwową agencję prasową wskazano wprowadzenie tych zmian w celu przyciągnięcia do kraju zagranicznych inwestycji i lepszych możliwości biznesowych.
Stare ustalenia dotyczące segregacji płciowej mieszkańców Arabii Saudyjskiej to część tego, co konserwatywny kraj muzułmański postrzegał jako wymóg zgodny z religią, chociaż inne kraje, w których ta wiara dominuje, nie mają podobnych ograniczeń.
Od dziesięcioleci obowiązuje tu ścisły zakaz mieszania się niepowiązanych ze sobą mężczyzn i kobiet w miejscach publicznych, przy czym od kobiet wymaga się tu również uzyskania zgody ich prawnego opiekuna – zazwyczaj męskiego członka rodziny lub męża – na podejmowanie ważnych decyzji.
Ale saudyjski książę Mohammed bin Salman postanowił złagodzić te zasady na tyle, ile się dało, nakazując wprowadzenie szeregu reform i ograniczając uprawnienia policji religijnej w królestwie.
Dzięki niemu w 2017 roku kobiety otrzymały prawo wstępu na stadiony sportowe (do wyznaczonych sekcji rodzinnych), a rok później również możliwość robienia prawa jazdy.
W sierpniu tego roku umożliwiono zaś Saudyjkom ubieganie się o paszport i podróżowanie bez uprzedniego uzyskania zgody ich opiekuna płci męskiej.
Pomimo złagodzenia zasad w wielu instytucjach i komercyjnych miejscach, segregacja płciowa w Arabii Saudyjskiej jest nadal mocno zakorzeniona w kulturze. Kobiety i mężczyźni wciąż są od siebie separowani na weselach, a większość szkół państwowych i publicznych uniwersytetów jest prowadzona oddzielnie dla uczniów obu płci.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zacienione kratery na biegunach Księżyca mogą być siedliskiem mikrobów. Jak tam przetrwały?
Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady zbadał prawdopodobieństwo przetrwania i rozwoju drobnoustrojów w obszarach Księżyca zwanych PSR, czyli takich, które nigdy nie są oświetlane bezpośrednio przez Słońce. Tylko skąd na Księżycu miałyby się wziąć mikroby? Zdaniem badaczy, sami je tam dostarczyliśmy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa