Reklama

W tym artykule:

  1. Palenie skraca życia. Jak odwrócić ten proces?
  2. Każdy wiek jest dobry, aby rzucić papierosy
  3. Chcesz żyć dłużej? Rzuć palenie
Reklama

Obserwując ludzi na ulicach miast w Polsce, można odnieść wrażenie, że od kilku lat nad Wisłą trwa moda na niepalenie. Przynajmniej jeśli chodzi o tradycyjne wybory tytoniowe. Część młodzieży nadal szuka alternatyw w tzw. e-papierosach, których szkodliwy wpływ na nasze zdrowie nie jest jeszcze w pełni znany. Niewykluczone, że są o wiele bardziej rakotwórcze niż zwykłe papierosy.

Palenie skraca życia. Jak odwrócić ten proces?

Zdrowie to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto rzucić palenie. Inne to np. oszczędność czy pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust i ubrań. A jak ustalili, badacze z Kanady i Norwegii, niezależnie od wieku, w którym rzucamy papierosy, mamy szansę na wydłużenie życia.

– Rzucenie palenia jest niezwykle skuteczne w zmniejszaniu ryzyka śmierci, a ludzie mogą zbierać te owoce niezwykle szybko – przekonuje profesor Prabhat Jha z Centrum Badań nad Zdrowiem Globalnym w Unity Health Toronto.

Jha i jego współpracownicy twierdzą, jeśli palacz będzie trzymać się z dala od nikotyny przez dekadę, może liczyć na życie niemal tak długie, jak ktoś, kto nigdy w życiu nie sięgnął po papierosa.

Badacze apelują: każdy wiek jest dobry, aby rzucić palenie. Palacze mogą odzyskać lata życia / Carles Iturbe/Shutterstock

Każdy wiek jest dobry, aby rzucić papierosy

Autorzy badania zauważają, że osoby, które rzucą palenie na mniej niż trzy lata, mogą zyskać potencjalnie nawet 5 dodatkowych lat życia, natomiast te, które przestaną palić na dekadę, mogą uniknąć utraty aż 10 lat życia. Korzyści te są tym większe, im młodszy jest palacz w momencie rezygnacji z nałogu.

W badaniach prowadzonych w Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie przez 15 lat, naukowcy monitorowali zdrowie palaczy w wieku od 40 do 80 lat. Wyniki wskazują, że osoby te straciły średnio 12-13 lat życia w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły. Jednakże ci, którzy rzucili palenie na co najmniej dziesięć lat, byli w stanie niemal całkowicie odwrócić ryzyko zgonu z powodu chorób związanych z paleniem.

Badanie pokazuje, że rezygnacja z palenia znacząco zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób takich jak udar, zawał serca czy rak. Prof. Jha, komentując wyniki, zaznacza, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Nawet w średnim wieku można osiągnąć szybkie korzyści zdrowotne, zmniejszając ryzyko poważnych chorób i poprawiając jakość oraz długość życia.

Chcesz żyć dłużej? Rzuć palenie

Jednakże, jak zauważają naukowcy, konsekwencje palenia nie są całkowicie odwracalne. W szczególności ryzyko śmierci z powodu chorób płuc, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), nie było tak znacząco zmniejszone u byłych palaczy w porównaniu do innych schorzeń. To sugeruje, że palenie powoduje długotrwałe i nieodwracalne uszkodzenia dróg oddechowych.

Rzucenie palenia pozostaje jednak najlepszą opcją dostępną dla poprawy zdrowia, zwłaszcza funkcjonowania płuc. Wyniki badań sugerują, że osoba po 40. roku życia, która rzuci palenie na dziesięć lat, może uniknąć utraty około 8 lat życia z powodu raka. W takim przypadku osoba ta jest tylko cztery lata „w tyle” za osobą nigdy niepalącą w kontekście tego ryzyka, co pokazuje, jak korzystne może być rzucenie nałogu nawet w późniejszym wieku.

Na batonikach i czipsach powinny być ostrzeżenia jak na papierosach? Tak uważa znany naukowiec

Prof. Carlos Monteiro z Uniwersytetu São Paulo 15 lat temu wymyślił pojęcie żywność ultraprzetworzona. Dziś stawia radykalny postulat – tego rodzaju produkty powinny być oznaczane tak sa...
Na batonikach i czipsach powinny być ostrzeżenia jak na papierosach? Tak uważa twórca pojęcia żywność ultraprzetworzona
Na batonikach i czipsach powinny być ostrzeżenia jak na papierosach? Tak uważa twórca pojęcia żywność ultraprzetworzona. Fot. Shutterstock

Poprzednie dane sugerowały, że po dziesięciu latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na raka płuc może być zmniejszone o połowę w porównaniu do osoby niepalącej w podobnym wieku. Natomiast po dwóch dekadach ryzyko zawału serca lub udaru może być porównywalne do tego u osoby, która nigdy nie paliła.

Najnowsze badania sugerują jednak, że te korzyści zdrowotne mogą zostać osiągnięte jeszcze szybciej. Jha podkreśla, że wspieranie palaczy w rzuceniu palenia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na znaczną poprawę ich zdrowia. Ważne jest, aby robić to z troską, bez osądzania lub stygmatyzowania, ponieważ papierosy są zaprojektowane w sposób, który sprawia, że są one wysoce uzależniające.

Badacze mają nadzieję, że te naukowe fakty pomogą w motywowaniu większej liczby osób do podjęcia próby rzucenia palenia, a tym samym poprawy jakości i długości ich życia.

Reklama

Źródło: NEJM Evidence.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama