W tym artykule:

  1. Kary dla rodziców niegrzecznych dzieci
  2. Chińska polityka rodzinna
Reklama

Chińska polityka rodzinna od lat wzbudza wiele kontrowersji. Przypomnijmy, że dopiero w tym roku sprawująca rządy partia komunistyczna pozwoliła rodzicom na posiadanie trójki dzieci. Politycy zdecydowali się na zmianę w prawie w odpowiedzi na malejącą liczbę narodzin w Chinach. Kolejny projekt ustawy również odbił się szerokim echem. Dlaczego?

Setki nagich ludzi nad Morzem Martwym. Zdjęcia mają zwrócić uwagę na ważny problem

Nagłaśnianiem problemu wysychania Morza Martwego od lat zajmuje się amerykański fotograf Spencer Tunick. 54-latek już trzykrotnie dokumentował pomniejszającą się powierzchnię słonego jez...
Nadzy ludzie nad Morzem Martwym
fot. Getty Images

Kary dla rodziców niegrzecznych dzieci

Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, rodzice dzieci, które wykażą „bardzo złe zachowanie” lub popełnią przestępstwa, zostaną ukarani. Projekt ustawy zakłada nagany oraz programy wychowawcze dla opiekunów sprawiających problemy nieletnich. Zgodnie z nowym prawem rodzice będą również zachęcani do organizowania czasu dla dzieci na odpoczynek, zabawek i ćwiczenia.

– Jest wiele powodów, dlaczego nastolatki źle się zachowują. Główna przyczyna to brak lub nieodpowiednia edukacja rodzinna – tłumaczy Zang Tiewei, rzecznik Komisji Spraw Legislacyjnych w Parlamencie Chińskiej Republiki Ludowej.

Projekt ustawy będzie analizowany w tym tygodniu.

Tak wygląda życie w obozie dla uchodźców. Reportaż z Lesbos

Jeszcze kilka miesięcy temu moja wiedza o tej greckiej wyspie ograniczała się do znajomości kilku teorii tłumaczących jej nazwę. Dziś kiedyś słyszę Lesbos, myślę o tysiącach uchodźc..
Obóz dla uchodźców na Lesbos
fot. Ania Matlak

Chińska polityka rodzinna

To już nie pierwszy raz, kiedy rządzący w Chinach angażują się w wychowanie dzieci i młodzieży. Kilka miesięcy temu w życie weszło prawo ograniczające czas, jaki nieletni spędzają, grając w gry komputerowe. Obecnie wirtualne rozgrywki są dozwolone tylko przez godzinę dziennie w piątek, sobotę i niedzielę. Poważnym problemem okazał się też natłok obowiązków szkolnych. Aby najmłodsi mieli więcej czasu wolnego, ograniczono prace domowe oraz zakazano pobierania korepetycji w weekendy i święta.

Nie mniejsze kontrowersje wywołał projekt zapobiegający „feminizacji nastolatków płci męskiej”. Ministerstwo Edukacji wezwało szkoły do promowania sportów i gier zespołowych, przykładowo piłki nożnej, na terenie kampusów.

Reklama

Źródło: CNN

Reklama
Reklama
Reklama