Co po Igrzyskach? Losy stadionów świata po wielkich imprezach
Niektóre obiekty olimpijskie są przerabiane, na przykład na stadiony piłkarskie, inne z kolei popadają w ruinę.
W pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich z 1896 roku wzięło udział zaledwie 241 sportowców z 14 krajów. W tym roku w igrzyskach w Rio de Janeiro będzie uczestniczyć ponad 200 krajów i przeszło 11 tysięcy sportowców.
Zobacz galerię stadionów i przeczytaj o ich losach!
Potrzeba budowania coraz większych stadionów przysporzyła współczesnym miastom nowych problemów: co zrobić z obiektami olimpijskimi po zakończeniu igrzysk?
Niektóre miasta, po wydaniu milionów na budowę kosztownych obiektów, później likwidują je lub porzucają, by ostatecznie odeszły w zapomnienie. Inne, jak Londyn, zmieniają przeznaczenie stadionów olimpijskich.
Po wydaniu 700 milionów dolarów na budowę stadionu na letnie igrzyska w 2012 roku, Londyn wydał kolejne 400 milionów dolarów na jego przebudowę na stadion piłkarski dla klubu West Ham United – opowiada Andrew Zimbalist, profesor ekonomii na Smith College.
- Zmieniono jego przeznaczenie – mówi – ale ogromnym kosztem.
Zimbalist uważa, że łatwiej i taniej jest organizować igrzyska, jeśli miasto już przed organizacją wydarzenia posiada odpowiednią infrastrukturę. Kiedy Barcelona była gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w 1992 roku, „nie musieli dużo budować – na wstępie mieli już około 70 procent” – dodaje.
Tak jest też w przypadku Los Angeles, które ubiega się o organizowanie igrzysk w 2024 roku, już po raz trzeci. Jednym z powodów jest fakt, że „wystarczy im zbudować centrum wodne [i medialne]” – twierdzi. – Wszystko inne praktycznie już mają.
Jako że koszt organizowania igrzysk olimpijskich stale rośnie, miasta które nie posiadają odpowiednich typów obiektów zaczęły wycofywać swoje kandydatury. Boston i Hamburg na przykład już zrezygnowały z ubiegania się o bycie gospodarzem igrzysk w 2024 roku.
Zimbalist uważa, że kwestia obiektów olimpijskich stała się takim wyzwaniem, że powinniśmy przestać zmieniać lokalizację igrzysk i po prostu wybrać jedno stałe miejsce. Brzmi praktycznie, jednak najtrudniejszym zadaniem byłoby dojście do porozumienia na arenie międzynarodowej w sprawie tego, kto powinien być tym gospodarzem igrzysk na czas nieokreślony.
Tekst: Becky Little
Źródło: National Geographic News
1 z 8
Zaniedbanie
Po igrzyskach w 2004 roku wiele miejsc w Olimpii – na przykład tor kolarski – przestało być używanych.
Fot. DEAGOSTINI, GETTY IMAGES
2 z 8
London Calling
Po zorganizowaniu igrzysk w 2012 roku, Londyn przebudował swój stadion olimpijski na stadion piłkarski.
Fot. LONDON EVENING STANDARD, EYEVINE, REDUX
3 z 8
Próba generalna
Próba z fajerwerkami na stadionie Maracana tuż przed rozpoczęciem igrzysk 2016 w Rio de Janeiro.
Fot. TASSO MARCELO, AFP, GETTY IMAGES
4 z 8
Nadal w użyciu
Stadion olimpijski w Monachium został zbudowany na igrzyska w 1972 roku. Od tej pory organizowane są na nim koncerty, różne imprezy sportowe i inne wydarzenia.
Fot. FAUSTO GIACCONE, ANZENBERGER, REDUX
5 z 8
Stare jak nowe
Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie odbyły się na Stadionie Panateńskim w Atenach w 1896 roku. W XIX wieku robotnicy zbudowali ten obiekt w tym samym miejscu co oryginalny Stadion Panateński ze Starożytnej Grecji.
Fot. MEL LONGHURST, VWPICS, REDUX
6 z 8
Recylking stadionu
Pekin zbudował swój stadion olimpijski znany pod nazwą Ptasie Gniazdo specjalnie na letnie igrzyska w 2008 roku. Podczas organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku miasto zaoszczędzi na budowie nowego stadionu.
Fot. FRANCOIS-XAVIER MARIT, AFP, GETTY IMAGES
7 z 8
Ciągłe koszty
Stadion olimpijski w Montrealu o nazwie Big O. Od czasu olimpiady w 1976 roku utrzymanie stadionu kosztuje mnóstwo pieniędzy. Z raportu wynika, że w zeszłym roku dach rozerwał się w 6776 miejscach.
Fot. DEAGOSTINI, GETTY IMAGES
8 z 8
Jak rosyjskie matrioszki
W 1980 roku Moskwa była gospodarzem igrzysk na stadionie Łużniki. Miasto planuje zorganizować Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku na nowym stadionie zbudowanym wewnątrz tego starego.
Fot. JOERI DE ROCKER, ALAMY