Reklama

W tym artykule:

  1. Czwarta Polska w historii weszła na K2
  2. Kim jest Magdalena Arcimowicz?
Reklama

K2 jest uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych gór na świecie. Przypomnijmy, że pierwsze zimowe wejście na szczyt zakończyło się sukcesem dopiero 16 stycznia 2021 roku. Wydarzenie było podwójnie ważne. Dokonali tego bowiem Nepalczycy, których wysiłki są często pomijane w historii himalaizmu.

Czwarta Polska w historii weszła na K2

O tym, jak trudno jest wejść na K2, świadczy też fakt, że do tej pory udało się to tylko czterem Polkom. Jako pierwsza szczyt zdobyła Wanda Rutkiewicz. 23 czerwca 1986 roku zapisała się na kartach historii nie tylko jako pierwsza Polka, ale też jako pierwsza kobieta na K2. 37 lat później jej sukces powtórzyła Magdalena Arcimowicz.

Polka stanęła na drugim najwyższym szczycie górskim świata 27 lipca. Tego samego dnia K2 zdobyła też Kristin Harili z Norwegii. 7 sierpnia Magdalena Arcimowicz wróciła do Polski. W rozmowie ze „Stołeczną” przyznała, że warunki, z jakimi przyszło jej się zmierzyć, były „bardzo złe”. Nie wyklucza też, że K2 było ostatnim ośmiotysięcznikiem w jej karierze.

– Chciałam, żeby to było prawdziwe wyzwanie – podkreślała.

Himalaje: co warto wiedzieć przed wyprawą w góry

Oto 9 symboli na himalajskich szlakach, które warto znać, by nie rozzłościć lokalnych bóstw.
shutterstock_329219063

Kim jest Magdalena Arcimowicz?

Wspinaczka górska to pasja Warszawianki. Wcześniej zdobyła między innymi Kilimandżaro czy Elbrus. Wspinała się też w Kirgistanie i Himalajach Indyjskich. Jej codzienna praca jest jednak niezwiązana z Himalajami. Arcimowicz pracuje jako lekarka. Wyspecjalizowała się z alergologii i otolaryngologii. Na co dzień wykłada też w Katedrze i Klinice Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu.

Reklama

Tylko cztery Polki weszły na K2. Oprócz Wandy Rutkiewicz i Magdaleny Arcimowicz górę zdobyły też Monika Witkowska i Dorota Rosińska-Samoćko. Obie dokonały tego w lipcu 2022 r.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama