Korea Północna: Czy to muzeum? A może schron jądrowy? Nie, to metro w Pjongjangu
Metro w mieście Pjongjang otworzyło się na turystów. Zdjęcia z wewnątrz przedstawiają kandelabry, tabliczki upamiętniające i wyszukane murale.
- Tekst: Melody Rowell Źródło: National Geographic News
Ciężko jest zwiedzać stolicę Korei Północnej Pjongjang. Ale teraz nowa część miasta jest dostępna dla uczestników wycieczek. I jest niezwykle czysta, zagorzale patriotyczna i wspaniale ozdobiona.
Przez lata turyści mogli zobaczyć od środka jedynie 2 z 17 stacji metra w Pjongjang. Powstawały liczne teorie spiskowe, jakoby całe metro było inscenizacją, gdzie przebrani statyści udają podróżujących mieszkańców. Jednak 5 lat temu miasto Pjongjang po raz pierwszy otworzyło wszystkie stacje dla turystów, akurat kiedy Elliott Davies, australijski bloger i podróżnik, specjalista ds. oprogramowania, przyjechał do Korei Północnej na wycieczkę zorganizowaną. To co zobaczył, wyglądało jak “rozlegle muzeum Korei Północnej i wszystkich jej ideałów”.
- Nie sądziłem, że miasto będzie tak czyste. Niełatwo mi to przyznać, ale to prawdopodobnie najładniejsze metro, jakie w życiu widziałem – opowiada Davies.
Kiedy pasażerowie wysiadają prawie 100 metrów poniżej głównej dzielnicy biznesowej miasta, z głośników wydobywają się dźwięki patriotycznych hymnów. Przechodzą przez grube stalowe drzwi, które w razie katastrofy nuklearnej zamieniają stacje w schrony. Nazwy stacji nie mają powiązania z ich lokalizacją, odnoszą się do haseł socjalistycznych. Każda ze stacji posiada złocone posągi Kim Ir Sena, bogate w detale mozaikowe murale, tabliczki z brązu upamiętniające militarne zwycięstwa Korei Północnej i wymyślne kandelabry zwisające z sufitu.
- Każda po kolei stacja zawiera wszystko to, czego mieszkańcy Korei Północnej powinni słuchać i co powinni wiedzieć – opowiada Davies. – To dobre rozwiązanie również dla turystów. W końcu cała podróż po Korei Północnej ma wymiar polityczny; chcą, żebyś na końcu powiedział: „Wiecie co? Korea Północna wcale nie jest taka zła”!
1 z 12
metro korea
Mieszkaniec Korei stoi przed muralem, który upamiętnia wyzwolenie Korei spod japońskiej okupacji w 1945 roku.
Fot. ELLIOTT DAVIES
2 z 12
metro korea
Metro w Pjongjang jest jednym z najgłębiej położonych systemów kolei podziemnej na świecie. Jazda ruchomymi schodami w dół na perony trwa cztery minuty.
Fot. ELLIOTT DAVIES
3 z 12
metro korea
Portrety ojca i syna, Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila, wiszą w każdym wagonie pociągowym, a z głośników lecą patriotyczne melodie.
Fot. ELLIOTT DAVIES
4 z 12
metro korea
Davies opowiada, że jak podróżował metrem z innymi turystami, ludzie w metrze byli bardzo uprzejmi, oferowali miejsca starszym osobom a nawet turystom. „Nie wiem, czy tak jest zawsze, czy tylko przy nas tak się zachowywali”, dodaje.
Fot. ELLIOTT DAVIES
5 z 12
metro korea
Stacja Kwangbok ma przygaszone światło prawdopodobnie po to, aby wyeksponować niesamowity posąg Kim Ir Sena. „Jeśli mam być szczery, było to dosyć przerażające”, stwierdził Davies.
Fot. PHOTOGRAPH BY ELLIOTT DAVIES
6 z 12
metro korea
Na peronach umieszczono stojaki z oprawionymi egzemplarzami państwowego dziennika. Podróżni czytają wiadomości podczas oczekiwania na pociąg.
Fot. ELLIOTT DAVIES
7 z 12
metro korea
„Nikt w metrze nie biegał, rozpychał się, czy śmiał się”, komentuje Davies. I zapomnijcie o graniu na komórce – w 2014 roku jedynie jakieś 10 procent mieszkańców Korei Północnej posiadało telefony komórkowe.
Fot. ELLIOTT DAVIES
8 z 12
metro korea
Na stacji Tongil (po polsku "stacja zjednoczenia"), wszystkie dekoracje przedstawiają zjednoczenie półwyspu koreańskiego.
Fot. ELLIOTT DAVIES
9 z 12
metro korea
Mural na stacji Yonggwang przedstawia Kim Dzong Ila, najwyższego przywódcę w latach 1994-2011, stojącego przed górą Pektu-san, gdzie, jak podają państwowe media, miał się urodzić. Sowieckie dane historyczne na miejsce urodzenia Kim Dzong Ila wskazują jednak Związek Radziecki.
Fot. ELLIOTT DAVIES
10 z 12
metro korea
Mural na stacji Tongil przedstawia wizję narodu w przyszłości. Kim Ir Sen, Wieczny Prezydent, który miał wyzwolić kraj spod japońskiej okupacji, jest słońcem wznoszącym się nad Koreą Północną i Południową, zjednoczonymi pod północnokoreańską flagą.
Fot. ELLIOTT DAVIES
11 z 12
metro korea
Murale w metrze są pełne triumfu i patriotyzmu. Na tym ze zdjęcia Kim Ir Sen wita się z wielbiącym go wśród sztucznych ogni i reflektorów tłumem mieszkańców.
Fot. ELLIOTT DAVIES
12 z 12
metro korea
Stację „Złota Ziemia” zdobią murale z owocami i warzywami. „To co dla nas jest całkowicie normalne, dla mieszkańców Korei Północnej stanowi symbol samowystarczalności narodu. To dla nich bardzo ważne”, tłumaczy Davies.
Fot. ELLIOTT DAVIES