Reklama

W tym artykule:

  1. Dlaczego psy i koty biegają w kółko?
  2. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u zwierząt
Reklama

W ponad połowie polskich domów i mieszkań (52 proc.) mieszka przynajmniej jedno zwierzę domowe. Jak wynika z sondażu Kantar Public 42% z nich to psy, a 26% koty. Jesteśmy na zwierzęta otwarci, lubimy ich towarzystwo i coraz lepiej poznajemy ich naturę. Dlaczego więc psy i koty biegają nagle jak szalone? Odpowiadają za to tzw. FRAP-y (z ang. frenetic random activity periods), czyli okresy frenetycznej aktywności losowej.

Najbrzydsze koty – TOP 10 zaskakujących ras kotów

Najbrzydsze koty mają tyle samo przeciwników, co zwolenników. Złośliwi twierdzą, że ich faktyczne piękno musi kryć się pod wyjątkowo szpetną powłoką. Ci, którym dziwne rasy sympatycz...
Najbrzydsze koty - TOP 10 zaskakujących ras kotów (fot. Laura Chiesa/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)
Najbrzydsze koty - TOP 10 zaskakujących ras kotów (fot. Laura Chiesa/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

FRAP-y to spontaniczne wybuchy energii występujące u psów i kotów, podczas których szybko biegają, zazwyczaj w kółko. Takie okresy trwają z reguły nie dłużej niż kilka minut, po których zwierzęta padają jak szalone.

Dlaczego psy i koty biegają w kółko?

– Po prostu dobrze się bawią – tłumaczy José Arce, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii, dodając, że takie wybuchy energii są naturalne i występują u wielu gatunków zwierząt – i dzikich, i udomowionych.

FRAP-y mogą wydawać się przypadkowe, ale choćby w przypadku psów można mówić o przynajmniej kilku czynnikach wyzwalających takie zachowania. Choćby wtedy, gdy właściciel wypuszcza małego psa z klatki, a szczeniak zaczyna szaleć, by dać upust energii, którą gromadził w ciągu całego dnia. Podobnie, gdy właściciel wraca do domu po pracy, pies po wielogodzinnej drzemce może zacząć biegać w kółko, aby wyzwolić nagromadzone siły.

Koty zrywają się zazwyczaj o świcie i o zmierzchu. fot. Renan Gicquel/Getty Images

W przypadku kotów obserwuje się inne czynniki wyzwalające. Podczas gdy szczenięta dostają szału przez cały dzień, u kotów przypływ energii pojawia się o zmierzchu i świcie. Mają one również tendencję do doświadczania FRAP-ów po pielęgnacji i skorzystaniu z kuwety. Kiedy koty dostają „szału”, zdarza im się biegać, ale przez krótszy czas niż psy.

Z kolei u psów można zaobserwować, że im bardziej bardziej atletycznej budowy rasa, tym częściej zwierzęta dają upust swojej energii w domu.

Największe psy na świecie – poznaj rekordowe rasy psów

Największe psy na świecie nie mają nic wspólnego z popularnymi "kanapowcami", które dotrzymują towarzystwa większości z nas. Przedstawiamy największe rasy psów na świecie.
Największe psy na świecie - poznaj rekordowe rasy psów (fot. James D. Morgan/Getty Images)
Największe psy na świecie - poznaj rekordowe rasy psów (fot. James D. Morgan/Getty Images)

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u zwierząt

Dzikie zwierzęta, takie jak króliki, fretki, czy nawet słonie, również mają tendencję do rozładowywania energii w podobny sposób. U królików takie zachowanie uważa się za wyraz ekscytacji, która przejawia się poprzez bieganie, kręcenie się wokół własnej osi lub skakanie w miejscu.

Chociaż okresy frenetycznej aktywności losowej są zachowaniem uznawanym za normalne, niektórzy właściciele zwierząt domowych błędnie interpretują taką szaleńczą energię i martwią się, że pies może być zestresowany lub chory. Często również odczytują wyskoki energii jako za zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Tymczasem, na tego typu zaburzenia wskazuje nie tylko ganianie za własnym ogonem, ale również inne zachowania:

  • śledzenie cieni,
  • próba łapania owadów,
  • nieustanne wylizywanie podłogi

Ważne jest jednak, by ostateczną diagnozę postawił lekarz weterynarz lub zwierzęcy behawiorysta. Jeśli zachowanie pupila budzi wątpliwości, warto nagrać niepokojące objawy i pokazać je specjaliście.

Tego rodzaju energetyczne zrywy same w sobie nie są szczególnie niebezpieczne. José Arce zaznacza, że nigdy nie słyszał o zwierzęciu, które doznało poważnych obrażeń z powodu FRAP. Jeśli jednak martwisz się, że twój pies lub kot może zrobić sobie krzywdę, usuń wszelkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty z jego otoczenia. Jeśli zdarzy się to na spacerze, mocno trzymaj smycz, aby pies się nie wyrwał i nie uciekł. Jeśli zabierzesz swojego psa w miejsce, które może być niebezpieczne w przypadku nagłego zrywu szaleństwa (np. w góry albo na wysokie klify), najlepiej będzie, gdy wcześniej umożliwisz mu pozbycie się nadmiaru energii.

Reklama

Źródło: Live Science

Reklama
Reklama
Reklama