Fotoreportaż z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Miasta ogarnął chaos
Rosyjska inwazja na Ukrainę jest prowadzona drogą lądową, morską i powietrzną. Tak sytuacja wygląda od środka.
- Nina Strochlic
W tym artykule:
- Eskalacja wojny rosyjsko-ukraińskiej
- Skomplikowane relacje sąsiadów
- Wojna dotyka nie tylko Rosję i Ukrainę
Pod tym, jak w czwartek nad ranem mieszkańców Kijowa obudziły odgłosy spadających pocisków, stolicę Ukrainy ogarnął chaos. Wybuchy było słychać także w Charkowie, drugim co do wielkości mieście w kraju, graniczącym z Rosją. Przez cały dzień ulice wylotowe z miast korkowały się. W tym czasie tysiące Ukraińców chowało się w schronach na stacjach metra, a część uchodźców ruszyła z plecakami na przejścia graniczne.
Eskalacja wojny rosyjsko-ukraińskiej
Światowi przywódcy uważają, że agresja, jaką Rosja nazywa „specjalną operacją wojskową”, a Stany Zjednoczone „wojną z premedytacją”, jest największym zagrożeniem dla pokoju w Europie od II wojny światowej.
Rosyjska inwazja na Ukrainę rozgrywa się na lądzie, morzu i w powietrzu. Setki rakiet wycelowano w jednostki wojskowe, w tym lotniska, koszary i magazyny z amunicją.
Według doniesień prasowych kolumny rosyjskich żołnierzy przekraczają granice Rosji i Białorusi, a na południowych wybrzeżach lądują dodatkowe wojska. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił godzinę policyjną i stan wojenny.
Prezydent Rosji Władimir Putin twierdzi, że chce „zdemilitaryzować” Ukrainę. Jednak analitycy i historycy uważają, że w rzeczywistości boi się nawiązania sojuszu Ukrainy z Zachodem. Uważa, że możliwość przystąpienia tego kraju do NATO ma być zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji.
Skomplikowane relacje sąsiadów
Wspólna historia Rosji i Ukrainy, naznaczona wojnami, głodem i polityką tożsamości, ciągnie się od ponad tysiąca lat. Stulecia wojen toczonych w Europie na zmianę dzieliły i jednoczyły oba narody pod rządami różnych imperiów i republik. W naznaczonym rewolucjami XX w. Ukraina przez chwilę była niepodległym krajem. Szybko jednak została wchłonięta jego republika do Związku Radzieckiego w 1922 r.
Ukraina odzyskała niepodległość w 1991 r., po upadku ZSRR. Wówczas podpisano też porozumienie z Rosją, USA i Wielką Brytanią dotyczące suwerenności kraju. Mimo to Putin od dawna rości sobie prawa do Ukrainy jako części Rosji.
Regiony zamieszkiwane przez separatystów i etniczne sojusze nakreśliły wyraźne linie między wschodnią Ukrainą, silnie powiązana z Rosją, a zachodnią, dążącą do sprzymierzenia z Europą i Ameryką. W 2014 r., krótko po aneksji ukraińskiego Krymu, Putin nazwał Kijów „matką rosyjskich miast”. W niedawnym przemówieniu prezydent zanegował niepodległość Ukrainy i określił ją jako część „historii, kultury i przestrzeni duchowej” Rosji.
Wojna dotyka nie tylko Rosję i Ukrainę
Analitycy spodziewają się, że inwazja Rosji na Ukrainę będzie największą wojną lądową w Europie od 1945 r.
– Od czasów II wojny światowej nie widzieliśmy takiego konwencjonalnego ruchu między państwami – mówi wysoki rangą urzędnik USA ds. obrony w rozmowie z „Washington Post”.
NATO zapowiedziało już, że walki nie rozprzestrzenią się na państwa członkowskie. Na wschód zostaną jednak wysłane wojska. Litwa, granicząca z Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim, wysłała już żołnierzy do ochrony swoich granic.
Wspomagana przez wojska amerykańskie Polska przygotowuje się do przyjęcia uchodźców, którzy już przekraczają granicę. Szacuje się, że schronienia może szukać co najmniej milion Ukraińców.