Reklama

47-letni Samuel Paty w czasie prowadzonych przez siebie lekcji historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, na północny-zachód od Paryża, pokazywał uczniom karykatury Mahometa. Jak podają francuskie media, lekcja miała być poświęcona wolności słowa, a nauczyciel miał stwierdzić, że jeśli któryś z uczniów wyznania muzułmańskiego czuje się urażony, powinien opuścić salę na czas zajęć.

Reklama

Po kontrowersyjnej lekcji, która miała miejsce na początku października, do sieci trafiły zdjęcia nauczyciela. Zamieścił je tam jeden z muzułmańskich uczniów, którego nazwiska nie ujawniono. Publikacja informacji o przedstawieniu w czasie lekcji karykatur Mahometa wzburzyła środowisko muzułmańskie, a Paty stał się celem ataków.

Na facebookowym profilu meczetu w Pantin także pojawiły się filmy wzywające do ukarania nauczyciela. Jak podaje francuska policja, w postach podawano także adres szkoły, w której uczył mężczyzna. MSW Francji uznało to za podburzanie do zbrodni i zdecydowało o zamknięciu meczetu na pół roku. Władze świątyni usunęły nagrania i posty oraz wyraziły „żal i ubolewanie” z powodu ich wcześniej publikacji. Potępiły także zabójstwo nauczyciela.

Prokurator ds. zwalczania terroryzmu Jean-François Ricard powiedział, że z informacji zgromadzonych w trakcie przesłuchań wynika, że 18-letni Abdullakh Anzorov, który zamordował nauczyciela, zjawił się pod szkołą, w której pracował Paty w piątek. Zabójca miał prosić uczniów o wskazaniem nauczyciela, a następnie podążyć za nim, gdy ten wracał z pracy do domu. Anzorov zaatakował nauczyciela nożem.

Anzarov został zastrzelony przez policję w trakcie obławy.

16 zatrzymanych

Po ataku na nauczyciela policja dokonała nalotu na około 40 domów. Zatrzymanych zostało 16 osób, z których sześć wkrótce zwolniono. W sprawę zamieszany jest także kolektyw Sheikh Yassin – grupa islamistyczna nazwana tak na cześć założyciela palestyńskiej grupy bojowników Hamasu. Prezydent Francji powiedział, że wszyscy członkowie grupy zostaną wyjęci spod prawa za „bezpośredni udział” w zabójstwie.

Francuskie media, na które powołuje się BBC, podały także, że przesłuchano ucznia, który rozpoczął internetową kampanię nienawiści przeciwko nauczycielowi, a także jego ojca, który na krótko przed atakiem miał wymieniać maile z zabójcą.

Ojciec ucznia, oraz lokalny kapłan uznawany za radykalnego islamistę, zostali oskarżeni o wzywanie do ukarania Paty’ego, przez wydanie tak zwanej „fatwy” (uznawanej za orzeczenie prawne islamskich uczonych). Mężczyźni zostali aresztowani, a w ich sprawie toczy się śledztwo w związku z „zabójstwem z przedsięwzięciem terrorystycznym”.

Rosja i Francja przeciw terroryzmowi

18-letni Abdullakh Anzorov urodził się w Moskwie, ale od 2008 roku mieszkał we Francji, gdzie przybył razem z rodziną jako uchodźca. Jego rodzina pochodzi z północnego Kaukazu, z regionu Czeczenii, gdzie większość muzułmanów stanowią Rosjanie.

Rosja odcięła się od jakichkolwiek powiązań z napastnikiem. „Ta zbrodnia nie ma związku z Rosją, ponieważ ta osoba mieszkała we Francji przez ostatnie 12 lat” – powiedział Siergiej Parinow, rzecznik ambasady rosyjskiej w Paryżu, w rozmowie z mediami.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Rosję do zintensyfikowania współpracy w walce z terroryzmem, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który określił piątkowy atak pod Paryżem jako „barbarzyńskie morderstwo”.

Prezydent Macron powiedział, że chce „wzmocnienia współpracy francusko-rosyjskiej w walce z terroryzmem i nielegalną imigracją”. Z kolei Kreml opublikował krótkie oświadczenie, cytując Putina, mówiącego, że obie strony „potwierdziły wzajemne zainteresowanie intensyfikacją wspólnych wysiłków w walce z terroryzmem i propagowaniem ekstremistycznej ideologii”.

Reklama

W środę wieczorem Macron weźmie udział w uroczystości upamiętniającej zmarłego nauczyciela, która odbędzie się na Sorbonie, aby pośmiertnie przyznać Paty'emu Legię Honorową – najwyższe odznaczenie Francji.

Reklama
Reklama
Reklama