#JestTyleDoOdkrycia. Kanał National Geographic razem ze swoimi widzami tworzy mapę inspirujących miejsc [CZĘŚĆ 2]
Czy znaleźliście się kiedyś w sytuacji, gdy zagubienie w mieście poskutkowało niezwykłymi odkryciami? To właśnie jest flanering, który jest istotą nowej edycji akcji #JestTyleDoOdkrycia kanału National Geographic. W ramach inicjatywy powstaje wirtualna mapa, która zwróci uwagę na nieco mniej znane, a zdecydowanie warte odwiedzenia miejsca w polskich miastach. Czas na część drugą poleceń!
- Redakcja
W tym artykule:
- Kolorowe schody
- Kamieniołom Liban
- Kolorowe Podwórka
- Jak działa wirtualna mapa?
- Miejskie odkrycia na antenie kanały National Geographic
Kolorowe schody
Kraków, ul. Tatrzańska 5
Spacerując krakowskim Podgórzem warto na chwilę przejść się na ul. Tatrzańską 5. To pod tym adresem znajdują się najbardziej kolorowe schody w Krakowie. “Kolorowe schody”, zwane również “Tęczowymi Schodami”, powstały podczas festiwalu Grolsch ArtBoom w 2013 roku w ramach konkursu Fresh Zone, którego celem było twórcze wykorzystanie przestrzeni miejskiej. Instalacja artystyczna składa się z 55 różnych cytatów m.in. Makuszyńskiego, Szymborskiej, Cezara czy Marqueza, jednak w związku z ciągłym użytkowaniem schodów nie wszystkie są obecnie widoczne.
Kamieniołom Liban
Kraków, ul. Za Torem 22
Widoczny z Kopca Krakusa Kamieniołom Liban to rozległy obszar poprzemysłowy Krakowa. Niegdyś mieściło się tu przedsiębiorstwo “Kamieniołomy i wapienniki Libana i Ehrenpreisa”, stąd też jego nazwa. Jednak na jego terenie oprócz starych pieców do wypalania wapienia, znajdziemy także drogi wyłożone starymi macewami - nagrobkami żydowskimi. To pozostałości po Obozie Karnym Służby Budowlanej funkcjonującym podczas II wony światowej. Liban znany jest również z tego, że to właśnie tutaj kręcone były sceny obozowe “Listy Schindlera”.
Kolorowe Podwórka
Wrocław, Franklina Delano Roosevelta 5A
To tu przy ul. Roosevelta znajduje się jedno z najbardziej artystycznych podwórek Polski. Choć wysiadając z tramwaju witają nas stare kamienice, to po przekroczeniu bramy roztacza się przed nami świat tzw. niemurali, czyli street-artowych prac łączących w sobie elementy malarstwa, ceramiki czy rzeźby. Do najciekawszych należą te przedstawiające m.in. błękit oceanów, ceramiczne pszczoły, rajski ogród czy portrety samych mieszkańców kamienic. Pierwsze z nich powstały w 2013 roku z inicjatywy malarza Mariusza Mikołajka, a w proces twórczy nad kolejnymi zaangażowali się sami lokatorzy kamienic.
Jak działa wirtualna mapa?
Wystarczy wejść na stronę akcji, wybrać przycisk „Dodaj swoje odkrycie” i podać niezbędne informacje. Następnie w kilku zdaniach opisać „swoje" miejsce, podać jego lokalizację, dodać co najmniej 1 zdjęcie miejsca lub video i gotowe!
Miejskie odkrycia na antenie kanały National Geographic
Pamiętajcie, że miejska przygoda czeka również na antenie – poznawaj sekrety miast w specjalnym cyklu programów: „Mistrzowska Architektura”, „Pomysł na miasto” i wiele innych w każdą środę i czwartek od 21:00. Widzom, którzy chcą być zawsze na bieżąco z odkrywaniem, polecamy profil National Geographic na Facebooku.