#JestTyleDoOdkrycia. Kanał National Geographic razem ze swoimi widzami tworzy mapę inspirujących miejsc [CZĘŚĆ 4]
Czy znaleźliście się kiedyś w sytuacji, gdy zagubienie w mieście poskutkowało niezwykłymi odkryciami? To właśnie jest flanering, który jest istotą nowej edycji akcji #JestTyleDoOdkrycia kanału National Geographic. W ramach inicjatywy powstaje wirtualna mapa, która zwróci uwagę na nieco mniej znane, a zdecydowanie warte odwiedzenia miejsca w polskich miastach. Czas na część czwartą poleceń! Tym razem proponujemy mniej znane, a bardzo ciekawe miejsca na północy Polski.
- Redakcja
W tym artykule:
- Park Żubrów w Wolisku
- Trygław - największy eratyk w Polsce
- Ścieżka edukacyjna „Kładka"
- Wyspa Sobieszewska
- Jak działa wirtualna mapa?
- Miejskie odkrycia na antenie kanały National Geographic
Park Żubrów w Wolisku
Wolisko, Kruklanki
W kompleksie zlokalizowanym w Puszczy Boreckiej żyje na wolności ok. 60 żubrów. By je spotkać wystarczy udać się na spacer w pobliżu leśniczówki Wolisko i wstąpić do zagrody z tarasem widokowym. Dodatkowym atutem miejsca jest to, że Puszcza Borecka jest jedyną w tym regionie pozostałością lasu pierwotnego.
Trygław - największy eratyk w Polsce
Tychowo, ul. Ogrodowa 2
Głaz narzutowy z ciemnoszarego gnejsu przybył ze Skandynawii podczas ostatniego zlodowacenia. W najdłuższym miejscu ma prawie 14 metrów, w najszerszym - ponad 9 metrów. Wysokość ponad poziom gruntu to blisko 4 metry. Ten największy polski eratyk znajduje się w środku dawnego ewangelickiego cmentarza w Tychowie. Według legendy, pod głazem pogańscy kapłani mieli zakopać złoty posąg Trygława. W 1874 roku miejscowi ewangelicy ustawili na szczycie wielki krucyfiks, a współcześnie katolicy ustawiają na nim co roku 1 listopada ołtarz.
Ścieżka edukacyjna „Kładka"
Osowiec
Kładka spacerowa na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zaczynająca się tuż przy DK 65, zbudowana na wale wśród bagien, piesza kładka długości 700 metrów umożliwia ciekawy spacer w otoczeniu dzikiej roślinności. Wygodne, płaskie deski ciągną się dość prostym szlakiem w otoczeniu bagiennych roślin, oczek wodnych i mrowia różnorodnego ptactwa latającego nad głową. Po drodze 9 tablic informacyjnych prezentujących biebrzańską faunę i florę, dwa pomosty wyprowadzone w bagno i zarośnięte jeziorko, oraz na końcu wieża widokowa z widokiem na niedalekie fortyfikacje. Polecam spacer kładką tam i z powrotem, powrót wzdłuż drogi założony w oznaczonym szlaku nie ma sensu. Można spacerować z wózkiem. Na wejściu wypada kupić bilet do parku narodowego (skanując QR kod). Parking przy DK65.
Wyspa Sobieszewska
Gdańsk
Wyspa Sobieszewska – dzielnica Gdańska położona na wyspie o tej samej nazwie, otoczona jest od północy Zatoką Gdańską, od południa Martwą Wisłą, od wschodu głównym ujściem Wisły, a od zachodu Wisłą Śmiałą. Wyspa ma ok. 10 km szerokości i 6 km długości. Krajobraz przyrodniczy wyspy stanowią rozległe plaże nadmorskie i wydmy, lasy sosnowe i mieszane, łąki, pola uprawne, stawy, jeziora przymorskie, trzcinowiska, kanały. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej można spotkać ponad 300 gatunków ptaków, które mają tu swoje miejsca lęgowe lub szlaki migracyjne. Na wyspie znajdują się dwa rezerwaty ornitologiczne "Ptasi Raj" i "Mewia Łacha". Roślinność plaż i wydm to: rukwiel nadmorska, solanka kolczysta, honkenia piaskowa, róża pomarszczona, wierzba wawrzynkolistna, wydmuchrzyca piaskowa, piaskownica zwyczajna oraz gatunki chronione: mikołajek nadmorski, turzyca piaskowa, rokitnik zwyczajny. Na Wyspie znajdują się dwie placówki naukowo-badawcze: Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego i Stacja Ornitologiczna PAN.
Jak działa wirtualna mapa?
Wystarczy wejść na stronę akcji, wybrać przycisk „Dodaj swoje odkrycie” i podać niezbędne informacje. Następnie w kilku zdaniach opisać „swoje" miejsce, podać jego lokalizację, dodać co najmniej 1 zdjęcie miejsca lub video i gotowe!
Miejskie odkrycia na antenie kanały National Geographic
Pamiętajcie, że miejska przygoda czeka również na antenie – poznawaj sekrety miast w specjalnym cyklu programów: „Mistrzowska Architektura”, „Pomysł na miasto” i wiele innych w każdą środę i czwartek od 21:00. Widzom, którzy chcą być zawsze na bieżąco z odkrywaniem, polecamy profil National Geographic na Facebooku.