Reklama

W tym artykule:

  1. Karnawał w Rio de Janerio 2022
  2. Historia karnawału w Rio
Reklama

Pandemia koronawirusa już od prawie dwóch lat zmusza ludzi na całym świecie do zmian w codziennym życiu. Wiele osób zamieniło biura na home office w domach, a zagraniczne plany podróżnicze ustąpiły miejsca zwiedzaniu miejsc w kraju. Co prawda opracowanie i rozpowszechnienie szczepionek pozwoliło na zniesienie części obostrzeń, ale kolejne warianty wirusa, w tym Omikron, nadal utrudniają organizację masowych wydarzeń. W 2022 r. słynny karnawał w Rio De Janeiro znów odbędzie się w zmienionej formie.

Te 6 miejsc w Brazylii trzeba zobaczyć. Rio to za mało!

Jakich miejsc nie można pominąć w czasie wizyty w Brazylii? Przedstawiamy ranking testowany na "travelerowej" skórze. Oczywiście w naszym zestawieniu znalazło się cudowne Rio, ale czy znacie...
Amazonia
Fot. Pixabay

Karnawał w Rio de Janerio 2022

Tylko część wydarzeń towarzyszących karnawałowi w Rio de Janeiro będzie przebiegała zgodnie z planem. Organizatorzy musieli zrezygnować między innymi z blocos, czyli ulicznych imprez. To już drugi rok z rzędu bez jednego z najbarwniejszych elementów znanego na całym świecie karnawału. Burmistrz miasta Eduardo Paes tłumaczy, że decyzja wynika z niepokojących danych epidemicznych. Brazylia to jedno z państw najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa. Od 2020 r. wirus zabił tam ponad 620 tys. osób.

W tym roku nie zabraknie jednak Sapucaí, czyli parady szkół samby. Kolorowy spektakl będzie można oglądać z trybun specjalnej areny Sambadrome Marques de Sapucaí. To właśnie taneczny pochód jest jedną z wizytówek karnawału w Rio. W paradzie biorą udział najlepsi tancerze nie tylko z Brazylii, ale również z innych krajów. Nie brakuje tu polskich akcentów. Katarzyna Kashira Stocka już kilkukrotnie zatańczyła na Sambadrome Marques de Sapucaí.

Kultowa arena może pomieścić ponad 80 tys. osób. Nie wiadomo jeszcze, czy w tym roku zostanie zapełniona po brzegi. W najbliższych dniach organizatorzy mają określić sanitarne obostrzenia. Karnawał w Rio de Janerio 2022 rozpocznie 25 lutego i potrwa do 2 marca.

Brazylia doczeka się nowego pomnika Chrystusa. Obrońca przewyższy Zbawiciela w Rio De Janeiro

W Brazylii powstaje nowy pomnik Chrystusa Obrońcy. Statua będzie wyższa od znanego na całym świecie Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (38 m). Pomnik jest dziełem rzeźbiarza Genésio Gome...
nowy pomnik Chrystusa w Brazylii
fot. SILVIO AVILA/AFP/East News

Historia karnawału w Rio

Historia brazylijskiego karnawału sięga 1723 r., kiedy do kraju przypłynęli Portugalczycy. Wówczas uliczne zabawy wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Ludzie oblewali się nawzajem wodą, obrzucali błotem oraz jedzeniem – nierzadko dochodziło do bójek. W XIX w. koncepcja karnawału zaczęła się zmieniać. Zorganizowano pierwsze parady, podczas których arystokracja miała na sobie maski i bogato zdobione kostiumy. Najpopularniejszymi tańcami były walce.

W połowie XIX w. parady zaczęły uświetniać platformy ciągnięte przez konie. W kolejnych dekadach karnawał stał się świętem klasy robotniczej. Ludzie przebierali się i dołączali do muzyków grających na instrumentach smyczkowych i fletach. W czasie cenzury uczestnicy pochodu wyrażali swoje niezadowolenie z politycznej sytuacji.

Samba stała się integralną częścią karnawałowego świata dopiero w 1917 r. Do Brazylii trafiła przez afrykańskich niewolników. Po zniesieniu niewolnictwa pulsujące rytmy wybrzmiewały głównie w slumsach otaczających Rio de Janeiro. Dziś sambę tańczy się dosłownie wszędzie w Brazylii – od faweli po luksusowe hacjendy.

Reklama

Źródła: CNN, rio.com

Reklama
Reklama
Reklama