Świątynia szczurów, czyli hinduska Karni Mata
W indyjskiej świątyni Karni Mata mieszkają tysiące szczurów. Są dokarmiane i traktowane jako obiekty kultu, wcielenie syna bogini Karni Mata.
Każdego roku świątynia odwiedzana jest przez tłumy pielgrzymów i turystów. Istnieje kilka legend tłumaczących kult gryzonie w miejscowości Deshnoke.
Pierwsza opowiada a przybranym synu bogini Karni Mata, który miał utopić się sadzawce, do której wpadł pijąc wodę. Zrozpaczona bogini poprosiła boga śmierci, by zwrócił jej syna, ten po wielu odmowach w końcu zgodził się pod warunkiem, że młodzieniec oraz wszystkie dzieci bogini odrodzą się jako szczury.
Inna tłumaczy, że 20 tysięcy szczurów to przemienieni dezerterzy, którzy zbiegli z armii toczącej bitwę w okolicy Deshnoke. Bogini obiecała im ochronę pod warunkiem, że będą jej wiernie służyć. Dezercja karana była śmiercią i Karni Mata wcale z początku nie miała ochoty ratować dezerterów. Gdy ją ubłagali wzięła ich pod ochronę i przemieniła w szczury.
Budynek świątyni jest bogato zdobiony, już na wejściu przykuwają uwagę bogato zdobione srebrne drzwi oraz marmurowa fasada.
Dwa razy w roku w świątyni organizowane są festyny ku czci Karni Maty. Tysiące ludzi pielgrzymują wtedy do Deshnoke. Szczególną opieką otoczone są tutaj rzadkie białe szczury, a zjedzenie pokarmu nagryzionego przez gryzonie jest tutaj uznawane za zaszczyt.
Karni Mata to postać historyczna, którą otacza się boską czcią. Żyła w XV wieku i należała do znanych nauczycieli religijnych. Uznano ją za wcielenie bogini Durga (Bogini Matka) i otoczono kultem.
1 z 3
Świątynia szczurów, czyli hinduska Karni Mata
Do tej świątyni zjeżdżają pielgrzymi z całych Indii.
Źródło: Wikimedia Commons
2 z 3
Świątynia szczurów, czyli hinduska Karni Mata
Szczury karmione są prasadamem. To potrawa bez mięsa i jaj, którą przed posiłkom ofiarowuje się bogom.
Źródło: Wikimedia Commons
3 z 3
Świątynia szczurów, czyli hinduska Karni Mata
W świątyni żyje około 20 tysięcy szczurów.