Kolejne wycinki w Puszczy Białowieskiej. Wiceminister klimatu i środowiska podpisał wiążące aneksy
Wycinki lasów zawsze budzą wiele kontrowersji, a w szczególności, kiedy dotyczą tak ważnych i chronionych ekosystemów jak Puszcza Białowieska. Niestety nad słynnym kompleksem leśnym ponownie zebrały się ciemne chmury – Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, podpisał aneksy do Planów Urządzania Lasu dla nadleśnictw Białowieża i Browsk, zgodnie z którymi Puszczę czekają kolejne wycinki.

- MŁ
W tym artykule:
Jak twierdzi Edward Siarka, podpisane aneksy pozwolą podjąć czynną ochronę siedlisk i gatunków zamieszkujących Puszczę Białowieską. Wcześniej Polska zobowiązała się do tych działań przed KE i UNESCO. Dokumenty mają mieć też związek z zabezpieczeniem lasu w razie zagrożenia pożarowego. Polityk zapewnia dodatkowo, że planowana wycinka nie będzie dotyczyła drzew, które liczą sobie ponad 100 lat. Prace nie będą przeprowadzane w okresie lęgowym ptaków.
Wycinki w Puszczy Białowieskiej
W oficjalnym komunikacie ministerstwa klimatu i środowiska czytamy, że aneks dotyczący Nadleśnictwa Białowieża przewiduje pozyskanie do końca tego roku maksymalnie do 4,3 tys. m sześć. drewna. W przypadku nadleśnictwa Browsk mówi się o 14 tys. m sześć. Około 80 proc. prac wycinkowych ma być przeprowadzona poza terenem Puszczy Białowieskiej.
Wiadomość o planowanych wycinkach w kompleksie leśnym oburzyła środowisko ekologów. Koalicja Kocham Puszczę przypomina, że w tym roku Białowieski Park Narodowy obchodzi 100. urodziny.
– Traktujemy to jako spluniecie w twarz i wyraz ignorancji w stronę społeczeństwa, któremu zależy na ochronie jedynego w naszym kraju Obiektu Światowego Dziedzictwa – czytamy na oficjalnym profilu Fundacji Dzika Polska na Facebooku, organizacji wchodzącej w skład Kolacji.
"Połowiczny sukces"
Ekolodzy podkreślają, że mimo wszystko mają pewne powody do radości. Osiągnęli bowiem "połowiczny sukces" i dzięki zaangażowaniu aktywistów udało się uniknąć podpisania aneksu dla Nadleśnictwa Hajnówka. Zapis przewidywał "wyręby na powierzchni setek hektarów drzewostanów ponadstuletnich i wywlekanie wiatrołomów pod którymi pojawiły się młode drzewa".
Ochrona Puszczy Białowieskiej jest bardzo skomplikowana, a to dlatego, że zaledwie 1/6 jej terenu zajmuje Białowieski Park Narodowy. Reszta powierzchni, obejmująca rezerwaty i lasy gospodarcze, należy do trzech nadleśnictw Lasów Państwowych. Ponadto kompleks leśny podlega prawu polskiemu, europejskiemu (w ramach programu Natura 2000) oraz zasadom obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa