Koniec „wojny dzwonów” we Florencji. Ksiądz dostał grzywnę 2 tys. euro
Włosi mieszkający w pobliżu kościoła Santa Maria a Coverciano we Florencji byli zmęczeni zbyt częstym biciem dzwonów. Po latach udało im się wygrać walkę o ciszę.
W tym artykule:
Powiedzenie "słyszy, że dzwonią, ale nie wie, w którym kościele" w tej sytuacji nabiera nowego znaczenia. Ksiądz Leonardo Guerri z kościoła Santa Maria a Coverciano we Florencji od kilku lat prowadzi spór z mieszkańcami. Lokalna gazeta Corriere Fiorentino nazwała go „wojną dzwonów”.
Jak lata się dronem wokół Notre Dame? Bardzo ostrożnie
Dlaczego fotografowi Tomasowi van Houtryve zajęło sześć miesięcy, aby zrobić zdjęcie lotnicze na lutowej okładce.Mieszkańcy Florencji mieli dość kościelnych dzwonów
Osoby mieszkające blisko kościoła skarżą się na kościelne dzwony, dzwoniące codziennie między 8 rano a 21:00. Jak twierdzą, hałas uniemożliwia im zarówno pracę, jak i odpoczynek. Najgłośniej jest w niedziele i święta – wtedy dzwony biją co pół godziny.
Florentczycy przez 4 lata pisali petycje do kościoła o ograniczenie pracy dzwonów. W tym czasie sprawa trafiła do sądu, a na miejscu przeprowadzono testy poziomu hałasu. Wygląda na to, że „wojna dzwonów” zakończy się ciszą – przynajmniej po części.
Toskańska agencja ochrony środowiska nałożyła na księdza Guerri grzywnę w wysokości 2 tys. euro. To nie oznacza jednak, że dzwony całkowicie zamilkną. Od teraz będą mogły bić tylko na wezwanie na msze święte i ostatnie nabożeństwa dnia o godz. 18:00. Ksiądz z kościoła Santa Maria a Coverciano odmówił udzielenia komentarzu mediom.
Nie tylko mieszkańcy Florencji borykali się z nadmiernie bijącymi dzwonami kościelnymi. Od lat w całej Toskanii zgłaszane były podobne problemy. W 2014 r. arcybiskup Florencji, kardynał Giuseppe Betori, wysłał nawet do swojej diecezji dyrektywę o kontrolach poziomu hałasu w sąsiedztwie kościołów. Poprosił również księży, aby nie nadwyrężali poczucia chrześcijańskiej pobożności osób mieszkających w pobliżu dzwonnic.
Najpopularniejsze obiekty UNESCO na Instagramie. Dominują Włochy
Obiekty UNESCO to obowiązkowe punkty w planach zwiedzania miłośników historii i kultury. Ze statystyk wynika, że użytkownicy Instagrama również mają słabość do wyróżnionych obiektów ...Katedra we Florencji
Zabytki Florencji cieszą się ogromną sławą. Każdego roku przyciągają tysiące turystów nie tylko z Włoch, ale również z zagranicy.
Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki do Florencji jest Katedra Santa Maria del Fiore. Mieszkańcy miasta nazywają ją Il Duomo. Świątynia zachwyca swoją architekturą, zwłaszcza fasadą zaprojektowaną i wykonaną w stylu gotyckim.
Jej obecny wygląd to efekt neogotyckich przeróbek przeprowadzonych w XIX w. Podziwiając panoramę miasta nie sposób nie zauważyć charakterystycznej kopuły katedry, której rozpiętość ma średnicę o 2 m większą niż kopuła Panteonu w Rzymie.
Inne znane zabytki we Florencji to między innymi: średniowieczny kamienny most Ponte Vecchio, Piazzale Michelangelo, czyli XIX-wieczny plac z widokiem na miasto i oczywiście światowej sławy renesansowa rzeźba Dawida.
Dzwony na świecie
Najbardziej znany dzwon w Polsce to oczywiście dzwon Zygmunt. Można go podziwiać na Wieży Zygmuntowskiej w katedrze wawelskiej. Mierzy ponad 2 metry i waży 12 600 kg. Mimo imponujących wymiarów Zygmunt nie jest największym dzwonem w Polsce. Od 1999 r. tytuł należy do Dzwonu Maryja Bogurodzica, który ma prawie 4,5 metra wysokości.
Największy dzwon na świecie można oglądać na placu przy Kremlu w Moskwie. Rekordzista mierzy ponad 6 metrów, waży 202 tony i... nigdy nie zadzwonił.
Źródło: The Local