Reklama

W tym artykule:

  1. Jarmarki bożonarodzeniowe zostaną odwołane?
  2. Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław
Reklama

Za nami połowa listopada, a to oznacza, że w telewizji i na ulicach miast lada dzień zaczną pojawiać się bożonarodzeniowe akcenty. Co prawda w radiu nie wybrzmiało jeszcze kultowe „Last Christmas”, ale część sklepów wystartowała ze świąteczną ofertą już w październiku. Można więc uznać, że Polacy nieoficjalnie rozpoczęli przygotowania do Gwiazdki.

Jarmarki bożonarodzeniowe zostaną odwołane?

Dla naszych sąsiadów z Niemiec nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są tradycyjne jarmarki. Co roku w wielu niemieckich miastach od listopada do stycznia stoją stragany, na których można kupić nie tylko okolicznościowe upominki, ale też, a może i przede wszystkim, słodkie i słone przekąski oraz trunki. Jeden z najstarszych jarmarków jest organizowany w Monachium przed neogotyckim ratuszem na Marienplatz. Pierwsze wzmianki historyczne o wydarzeniu pochodzą z XIV w.

W tym roku impreza miała potrwać od 22 listopada do 9 stycznia, ale przez nagły wzrost liczby hospitalizowanych z powodu zakażenia COVID-19 władze miasta podjęły decyzję o jej odwołaniu. Monachium to pierwsze i jak na razie jedyne większe miasto w Niemczech, które zrezygnowało z tradycyjnego jarmarku świątecznego.

Każdego roku w Niemczech odbywa się ponad 2 tysiące jarmarków bożonarodzeniowych. Ten w Monachium jest uważany nie tylko za jeden z najstarszych, ale również za najbardziej reprezentatywny. Na drewnianych straganach przyozdobionych biało-zielonymi materiałami można dostać między innymi tradycyjne pierniki, grillowaną kiełbasę, grzane wino czy ręcznie malowane ozdoby choinkowe. Monachijski jarmark tłumnie odwiedzają zarówno Niemcy, jak i goście z zagranicy. Wiele biur podróży, także polskich, organizuje jednodniowe lub weekendowe wyjazdy na niemieckie jarmarki świąteczne.

1/3 dorosłych chce dalej wierzyć w Św. Mikołaja. Upadek mitu w dzieciństwie ma poważne skutki

Upadek mitu w dzieciństwie przekłada się na nieufność w życiu dorosłym.
1/3 dorosłych chce dalej wierzyć w Św. Mikołaja. Upadek mitu w dzieciństwie ma poważne skutki
Getty Images

W komunikacie prasowym burmistrz miasta Dieter Reiter ogłosił, że podjął decyzję o odwołaniu corocznej świątecznej imprezy po konsultacji ze specjalistami z bawarskich szpitali. Medycy jednogłośnie zalecali wstrzymanie organizacji jarmarku.

– Oczywiście to byłby miły przedświąteczny symbol powrotu do normalności, ale mimo możliwości szczepień nadal jesteśmy dalecy od tej normalności. Częściowo dlatego, że wciąż szczepi się za mało osób – czytamy w oświadczeniu Reitera na stronie internetowej Christkindlmarkt.

Obecnie w Niemczech w pełni zaszczepiło się nieco ponad 67 proc. osób.

Czy czeka nas biała zima? Anomalia pogodowa ma być odczuwalna przez wiele miesięcy

La Niña może doprowadzić do tego, że najbliższe miesiące będą wyjątkowo mroźne.
FotoJet (89)

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław

Mimo że jarmarki bożonarodzeniowe są typowo niemiecką tradycją, to od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Największa tego typu impreza jest organizowana we Wrocławiu. W tym roku potrwa od 19 listopada do 31 grudnia. Świąteczne stragany staną na wrocławskim Rynku, Placu Solnym oraz na ulicach Świdnickiej i Oławskiej. Ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa jarmark będzie funkcjonować tylko w formie handlowej. W poprzednich latach świątecznym zakupom towarzyszyły koncerty, parady i warsztaty dla dzieci. Uroczyste zapalenie światełek na choince zaplanowano na 3 grudnia.

Jarmarki bożonarodzeniowe odbędą się także w innych polskich miastach. Między innymi w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.

Reklama

Źródło: Lonely Planet

Reklama
Reklama
Reklama