Szukacie pomysłu na weekend? Oto najlepsze jeziora w Małopolsce do odwiedzenia
Pod względem oferowanych atrakcji turystycznych, Małopolska to właściwie region kompletny. Znajdziemy tam masę zabytków, majestatyczne góry, tereny leśne ze wspaniałymi okazami flory i fauny oraz architekturę, na której piękno nie da się pozostać obojętnym. Nie można zapomnieć, że jednym z mocnych atutów tej wspaniałej krainy są też jeziora. Małopolska dosłownie obfituje w sztuczne i naturalne zbiorniki wodne, które w sezonie letnim zapewniają solidną porcję orzeźwienia. Które z nich warto odwiedzić? Poniżej zamieszczamy najciekawsze propozycje.

- Redakcja
W tym artykule:
Atrakcje Małopolski można wymieniać niemal bez końca. Już sama niezwykle bogata tradycja historyczna i kulturowa przyciąga turystów niczym magnes, a do tego należy jeszcze doliczyć słynne na całym świecie zabytki, niesamowite krajobrazy i najwyższe góry w kraju. Wszystko to sprawia, że ten magiczny obszar jest mocnym kandydatem do miana najatrakcyjniejszego województwa w Polsce. Jedyne, czego brakuje Małopolsce, to dostęp do morza, ale bez obaw - będąc na miejscu, bez trudu znajdziemy obszary, w których odpoczniemy od palącego słońca i zaznamy nieco ochłody. Zapraszamy na wycieczkę szlakiem najpiękniejszych jezior w Małopolsce.
Jezioro Rożnowskie
Zaczynamy od największego zbiornika zaporowego w województwie małopolskim. Jezioro Rożnowskie, położone między Kurowem i Rożnowem, powstało w następstwie spiętrzenia wód Dunajca, w obszarze Podgórza Rożnowskiego. Jego długość to 22 km, a powierzchnia - 16 km kw. Głębokość zbiornika to natomiast 35 m.

Tym, co w pierwszej kolejności rzuci się w oczy po przybyciu na miejsce, jest zróżnicowana linia brzegowa. Nad jeziorem nie brakuje piaszczystych plaż, ale z łatwością znajdziemy też obszary zalesione, rzucające przyjemnie chłodny cień. Nic do życzenia nie pozostawia infrastruktura turystyczna, składająca się z pól kempingowych i namiotowych oraz ośrodków letniskowych. Działają tam przystanie jachtowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a zaplecze gastronomiczne jest dobrze rozwinięte.
Zastrzeżeń nie budzi też czystość Jeziora Rożnowskiego. To zasługa oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu, która znacząco poprawiła stan wody w zbiorniku.
Jezioro Czchowskie
Nasza kolejna propozycja to Jezioro Czchowskie (położone powyżej wsi Tropie), będące elementem zespołu zbiorników wodnych Rożnów-Czchów. Zbiornik powstały w wyniku spiętrzenia Dunajca na zaporze w Czchowie nie jest tak okazały, jak poprzednia pozycja na naszej liście (jego maksymalna głębokość to 9,5 m, a powierzchnia - ok. 3,5 km kw.), za to oferuje coś, czego próżno szukać nad Jeziorem Rożnowskim - spokój.
Łodzi i motorówek jest tam niewiele, a na miejscu działa tylko jedna wypożyczalnia sprzętu wodnego. Plaże nie są zbyt tłumnie oblegane, a zapuszczając się poza wyznaczone obszary wypoczynkowe, z łatwością znajdziemy miejsca, do których nie docierają miejscowi i przyjezdni. Wszystko to sprawia, że Jezioro Czchowskie jest idealną propozycją dla osób chcących uciec od wrzawy i hałasu.

Malownicze okolice jeziora zachęcają do wycieczek (infrastruktura składająca się ze szlaków spacerowych i rowerowych jest tam doskonale rozwinięta), tym bardziej, że w pobliżu zbiornika znajdziemy wiele interesujących atrakcji. Kościół i pustelnia św. Świerada, ruiny XIV-wiecznego zamku, baszta w Czchowie zapewniająca widok na Dolinę Dunajca - to ledwie kilka pozycji z długiej listy przykładów.
Jezioro Czorsztyńskie
Szukasz wyjątkowo malowniczego jeziora w Małopolsce? Zatem nasz kolejna propozycja z całą pewnością przypadnie ci do gustu. Zbiornik powstał w następstwie budowy zapory wodnej w Niedzicy. Legitymuje się głębokością na maksymalnym poziomie 49 m, długością wynoszącą 9 km, średnią szerokością 1,3 km i powierzchnią wynoszącą ok. 10,5 km kw.
Już samo położenie jeziora jest atrakcją samą w sobie. Z jego brzegu rozpościera się zachwycający widok na dwa wspaniałe parki narodowe - Gorczański i Pieniński. Na piękno tamtejszej przyrody, po prostu nie można pozostać obojętnym.

W obszarze Jeziora Czorsztyńskiego działa kilka przystani jachtowych i wypożyczalni sprzętu wodnego. Świetnie rozwinięta baza kempingowa składa się z hoteli, ośrodków kempingowych i pól namiotowych. Na miejscu działa wiele restauracji, kawiarni i barów. Poza tętniącymi życiem plażami, znajdziemy tam też ciche zakątki, w tym miejsca wyznaczone do wędkowania. W skrócie - dla każdego coś dobrego.
Turyści, których zmęczą wodne atrakcje, mogą udać się na pieszą lub rowerową wycieczkę pozwalającą poznać walory okolicy jeziora. W pobliżu można znaleźć ruiny zamku w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni spacerem po ścieżkach wyznaczonych na terenie dwóch sąsiadujących ze zbiornikiem parków narodowych.
Jezioro Klimkowskie
W otoczeniu malowniczych szczytów Beskidu Niskiego rozpościera się niezbyt okazałe, za to niezwykle piękne Jezioro Klimkowskie. Zbiornik powstał w wyniku spiętrzenia Ropy - dopływu Wisłoki. Długość jeziora to 6 km, średnia szerokość - 500 m, powierzchnia - ok. 3,1 km kw., a maksymalna głębokość - 31 m.
Najtłumniej odwiedzany jest południowo zachodni brzeg jeziora - niski i dość regularny. Linia północno-wschodnia jest znacznie bardziej urozmaicona. Nie brakuje tam ustronnych zatoczek, a zejście do wody jest dość strome.

Infrastruktura turystyczna jest nieźle rozwinięta. Na miejscu znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wodnego, kilka lokali gastronomicznych, a baza noclegowa składa się przede wszystkim z domków letniskowych. Co warto podkreślić, Jezioro Klimkowskie zostało objęte strefą ciszy, co oznacza, że nie uświadczymy tam sprzętu motorowodnego. Wszystko to stwarza niezwykle dogodne warunki do przyjemnego, relaksującego wypoczynku.
W okolicy zbiornika wyznaczono dwie trasy turystyczne. Pierwsza, przebiegająca nad zaporą, łączy Klimkówek z Łosiami i ma charakter widokowo-przyrodniczy. Druga trasa została wytyczona wzdłuż zachodniej linii brzegowej jeziora i została poświęcona ptactwu bytującemu w obszarze Beskidu Niskiego. Jeżeli znudzi nas odpoczynek na plaży, warto udać się na pieszą wędrówkę, choćby ze względu na fantastyczne krajobrazy, jakie zapewnia ten malowniczy obszar.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Miniaturowy jamnik przeżył sam 16 miesięcy na wyspie. I wcale nie chce wracać
Jamniczka o imieniu Valerie uciekła właścicielom w listopadzie 2023 roku, podczas wycieczki na australijskiej Wyspie Kangura. Nie tylko przeżyła, ale wciąż nie chce dać się złapać.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa