Ludzkie ule - niesamowite widoki z metropolii
Człowiek to wybitnie stadne zwierze - tworzy gigantyczne skupiska, które dla kogoś z innej myślącej cywilizacji mogłyby przypominać kopce termitów czy mrowiska. Obecnie 55% ludzi na całym świecie mieszka w miastach. Do 2050 będzie to już ponad 70%. Zobaczcie jak niesamowicie mogą wyglądać te ludzkie ule.
Ludzkie miasta to żywioł sam w sobie, przepełnione ruchem, światłem i zmieniającymi się w zależności od pory dnia i roku kolorami. Uchwycić ich atmosferę nie jest łatwo, dlatego ci fotografowie wybrali wyjątkowe miejsca i widoki, które odkrywają przed nami to, co ukryte przed mieszkańcami metropolii. Wiele z tych miast to nie tylko przykłady geniuszu architektonicznego - ale także myślenia o ekologii.
Zobacz galerię miejskich obrazów.
Źródło: National Geographic News
1 z 11
Niesamowite metropolie
Dzielnica mieszkalna w Toronto urzeka kolorami. Ostatni trend w miejskiej zabudowie ma zachowywać zieleń, dlatego Toronto to jedno z miast o największej gęstości drzewostanu miejskiego na świecie. Do 2050 roku drzewa mają stanowić 40% powierzchni miasta.
Fot. ANDRO LORIA, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
2 z 11
Niesamowite metropolie
Mieszkaniec Szanghaju zaczyna dzień od ćwiczeń na przeciw nowoczesnej dzielnicy. Od 2000 roku populacja miasta prawie się podwoiła, a wraz z nią liczba wieżowców. Obecnie urbaniści pracują tam nad koncepcjami ekologicznych budynków, które zniosą tak dynamiczny rozrost miasta.
Fot. ATTILA BALOGH, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
3 z 11
Niesamowite metropolie
Odwiedzający wędrują po podniebnych ścieżkach ogordów w Singapurze. Ogrody nad zatoką gromadzą rośliny z tropikalnych gór. To arcydzieło ogrodnictwa i architektury.
Fot. PICHAN CRUZ, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
4 z 11
Niesamowite metropolie
Zachodzące Słońce oświetla wieżowce Dubaju. Największy z nich, Burj Khalifa, trzykrotnie przewyższa Wieżę Eiffla. Lokalny fotograf przekonuje, że większość z drapaczy chmur bazuje na odnawialnej energii słonecznej.
Fot. MICKY KALITA, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
5 z 11
Niesamowite metropolie
Domy-kostki zbudowano w latach 80tych ubiegłego wieku. Zaprojektował je Piet Blom i tym samym na zawsze wpisał Rotterdam w szlak nowoczesnej architektury.
Fot. PAULA KAJZAR, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
6 z 11
Niesamowite metropolie
Empire State Building w Nowym Jorku sfotografowany z helikoptera. Niedawno przeszedł renowację, która ma pozwolić na zaoszczędzenie około 4 milionów dolarów rocznie na zużyciu energii przy jednoczensym ograniczeniu jej zużycia o 38%. Zmodyfikowano także jego charakterystyczne oświetlenie wprowadzając sterowane komputerowo diody LED dające 16 milionów kombinacji kolorów. Poprzednie oświetlenie, zamontowane w 1964 roku, dawało zaledwie dziewięć.
Fot. ERIC SMITH, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
7 z 11
Niesamowite metropolie
Światła miasta rozpraszają ciemność w ośnieżonym irańskim Shahrud.
Fot. ABBAS RASTEGAR, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
8 z 11
Niesamowite metropolie
Szklana wirująca kopuła zachwyca odwiedzających berlińską historyczną siedzibę Reichstagu. To najbardziej ekologiczny parlament świata, korzysta z odnawialnej energii.
Fot. VERONIKA K KO, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
9 z 11
Niesamowite metropolie
Ikony przeszłości, teraźniejszości i przyszłości: MahaNakhon - najwyższy z wieżowców Bangkoku oraz Wielki Pałac - siedziba władców od 1782 roku. Obok buduje się Rama IX Super Tower, który ma zostać ukończony w 2018 rokui mierzyć poonad 600 metrów.
Fot. AMARATE TANSAWET, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
10 z 11
Niesamowite metropolie
Widok na Chicago - miasto, gdzie narodziły się drapacze chmur. Ze 103ego piętra Willis Tower, znanego także jako Sears Tower. Budynek ma już 43 lata, swego czasu był najwyższy na świecie. Jego budowa była także ważnym momentem dla opracowujących sprzyjające środowisku technologie chłodzenia i klimatyzacji dla takich konstrukcji.
Fot. TONI MINCHEV, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT
11 z 11
Niesamowite metropolie
Widok z 40ego piętra wieży Heron Tower w Londynie. Po prawej widać Gherkin - budynek znany nie tylko dzięki swojemu intrygującemu wyglądowi, ale także ze względu na uzycie naturalnej wentylacji i maksymalnego wykorzystania światła słonecznego. W planach jest postawienie w stolicy Anglii kolejnych 400 drapaczy chmur.
Fot. ANDRO LORIA, NATIONAL GEOGRAPHIC YOUR SHOT