Rynek Grote Markt, figurka Manneken Pis czy porcja belgijskich frytek są już na liście każdego turysty odwiedzającego Brukselę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że także niektóre instytucje unijne są dostępne dla zwiedzających… Planując podróż, szczególną uwagę warto zwrócić na budynek „Europa”, siedzibę Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej.

„Europa” – serce Europy

Zwiedzanie „Europy” to gratka nie tylko dla zainteresowanych polityką międzynarodową i kulisami funkcjonowania Unii. Zaciekawienie budzi również nietuzinkowa architektura budynku, płynnie łącząca tradycję z nowoczesnością. Résidence Palace wybudowany w latach 20. XX wieku w stylu art déco, wpisano w nowoczesną, przeszkloną bryłę. Jej sercem jest tzw. lampion – hala o owalnych piętrach, w której znajdują się sale konferencyjne i biuro prasowe.

mat. prasowe
mat. prasowe

Mariaż dwóch epok architektonicznych jest także tłem dla spotkań przywódców 27 państw członkowskich UE. Brukselę reprezentują układy barwnych kwadratów projektu belgijskiego artysty Georges'a Meuranta. Z kolei państwa członkowskie są symbolizowane poprzez fasadę budynku, w którą wkomponowano ramy okienne uzyskane przy renowacji lub rozbiórce budowli z wszystkich państw Unii. To jeden z elementów reprezentujących wartości, które stały za projektem „Europy” – spójność w różnorodności, zrównoważony rozwój i recykling.

mat. prasowe
mat. prasowe

Siedziba Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej – jak zwiedzać?

Wizyta w Radzie Europejskiej i Radzie Unii Europejskiej jest bezpłatna, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji na stronie www. Od poniedziałku do piątku można odwiedzić centrum dla zwiedzających, gdzie podczas godzinnej wizyty poznajemy historię Unii oraz kulisy jej funkcjonowania. Multimedialna ekspozycja jest interaktywna i dostępna w każdym z 24 języków urzędowych UE.

mat. prasowe
mat. prasowe

Jeszcze więcej zyskują turyści, którzy zarejestrują się na cotygodniową wycieczkę z przewodnikiem. Spotkanie odbywa się co piątek o godzinie 8.00. Dzięki wczesnej porze goście mają dostęp także do „roboczych” części budynku i zyskują niepowtarzalną okazję, aby zajrzeć za kulisy funkcjonowania „Europy”.

Instytucje przygotowały także propozycję dla grup liczących 20 osób i więcej. Organizacja takiej wizyty jest bezpłatna i dostępna od 15 roku życia. Spotkania grupowe trwają od 1 do 2 godzin, w zależności od programu, i są prowadzone w dowolnym z 24 urzędowych języków UE. Podczas takiej sesji można dowiedzieć się jeszcze więcej o Unii Europejskiej i jej procesach decyzyjnych. To również niepowtarzalna okazja do pogłębionych dyskusji i zadawania pytań.

mat. prasowe
mat. prasowe

Rada Europejska i Rada Unii Europejskiej od podszewki

Rada Europejska składa się z szefów państw lub rządów 27 państw członkowskich UE, natomiast Rada Unii Europejskiej składa się z ministrów krajowych z każdego kraju Wspólnoty. Obie instytucje pełnią różne role. Rada Europejska określa ogólny kierunek polityczny i priorytety UE, ale nie przyjmuje prawa UE. Rada UE natomiast negocjuje i przyjmuje przepisy, zwykle wspólnie z Parlamentem Europejskim. Zarówno Rada Europejska, jak i Rada UE pełnią rolę głosu rządów państw członkowskich UE w Unii.

Co sześć miesięcy prezydencja Rady UE się zmienia, wnosząc świeże spojrzenie kolejnego z państw członkowskich.

Dlaczego warto bliżej poznać instytucję, w której zapadają decyzje wpływające na przyszłości Unii Choćby dlatego, że wkrótce to Polska obejmie rotacyjną funkcję prezydencji Rady. Od stycznia do czerwca 2025 roku nasi reprezentanci będą dbać o ciągłość prac i przewodniczyć spotkaniom instytucji.

Materiał promocyjny centrum dla zwiedzających Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej