Nowe instrukcje dla katolików w sprawie kremacji. Czy Kościół zmienia stanowisko?
Nowe wytyczne ustalają ,że prochy zmarłego muszą być przetrzymywane w poświęconym miejscu, a nie w domu oraz nie mogą być rozrzucone lub podzielone w żaden sposób.

Dokument opublikowano 25 października, poprzednie wytyczne na ten temat powstały w 1963. Wtedy to Święte Oficjum ogłosiło „Piam et Constantem”, w którym ustanowiono, że Katolicy powinni być grzebani z czcią i że kremacja nie jest „sama w sobie sprzeczna z religią chrześcijańską". Dokument wspomina też o tym żeby nie odmawiano już sakramentów i uroczystości pogrzebowych tym, którzy poprosili o kremację po śmierci, pod warunkiem, że wybór ten nie był podyktowany wolą "odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu przynależności do sekty, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła".
Mimo, że według Watykanu praktykowanie kremacji jest w opozycji do wiary chrześcijańskiej, zyskuje ono coraz większą popularność także wśród katolików.
Według nauk Kościoła katolickiego, by uczcić śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, pochówek na cmentarzu albo innym poświęconym miejscu jest „najbardziej odpowiednią formą wyrażenia wiary i nadziei na zmartwychwstanie ciała”. Instrukcja wskazuje, że grzebanie zmarłych w poświęconych miejscach umożliwia również modlitwę rodzinie i bliskim oraz utrwala pamięć o zmarłym.
Katolicy wierzą, że dusza jest nieśmiertelna i w żaden sposób nie podlega ciału człowieka. Odkąd kremacja zwłok nie ma wpływu na duszę zmarłego lub zmarłej, zgodnie z narracją Kościoła, nie ma doktrynalnych przeszkód dla takich praktyk.
Rozrzucanie prochów zmarłego nie powinno być praktykowane według chrześcijan, ponieważ mogłoby wskazywać na wiarę w inną formę bóstwa, czyli taką, która jest sprzeczna z doktryną kościoła. „ Aby uniknąć wszelkiego rodzaju dwuznaczności o charakterze panteistycznym, naturalistycznym czy nihilistycznym, nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty” wskazują instrukcje. W razie złamania tych zasad kapłan może odmówić katolickiego pogrzebu.
Źródło: LiveScience
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Dlaczego mówi się „końskie zdrowie”? Naukowcy właśnie to wyjaśnili
Genetycy właśnie odkryli dlaczego konie wygrywają w biegu z innymi ssakami. Ich kondycja wynika z błędu genetycznego, który umożliwia wyjątkowy pobór tlenu przez mięśnie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa