Pierwsze kobiety trafią na amerykańskie ćwierćdolarówki. To Sally Ride i Maya Angelou
Astronautka Sally Ride oraz poetka i działaczka na rzecz praw obywatelskich Maya Angelou jako pierwsze kobiety w historii zostaną upamiętnione na srebrnych ćwierćdolarówkach.
Pojawienie się pierwszych kobiet na amerykańskich monetach to zwieńczenie trwającego od czterech lat programu American Women Quarters, mającego uhonorować osiągnięcia kobiet, które „wniosły znaczący wkład w dziedzictwo narodowe” – podaje mennica Stanów Zjednoczonych.
Ćwierćdolarówki przedstawiające dr Ride i Angelou trafią do obiegu na początku 2022 r. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny wygląd monet. Rozważanych jest kilka możliwych projektów. Na jednym z nich Ride unosi się w przestrzeni, a Angelou ma anielskie skrzydła. Inne propozycje są bardziej tradycyjne i stonowane.
Amerykańska mennica i pomysłodawcy projektu American Women Quarters mają nadzieję, że ostatnia decyzja to tylko pierwszy krok do tego, aby kobiety nauki i kultury na dobre zagościły w świadomości Amerykanów. Liczą, że między 2022 a 2025 rokiem uda się wydać łącznie 20 nowych ćwierćdolarówek z wizerunkami kobiet.
Kamala Harris – pierwsza kobieta na fotelu wiceprezydenta USA. Poznaj kandydatki, które utorowały jej drogę
Co najmniej 11 kobiet w historii ubiegało się o stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, w tym więcej niż jedna czarnoskóra kobieta i jedna kobieta pochodzenia azjatyckiego. Sto lat po...Sally Ride – pierwsza Amerykanka w kosmosie
Dr Sally Ride była astronautką i fizyczką. Urodzona w 1951 roku w Los Angeles, do NASA dołączyła w wieku 26 lat.
18 czerwca 1983 poleciała w kosmos jako członkini załogi wahadłowca Challenger, realizującej misję STS-7. Tym samym została pierwszą amerykańską astronautką (i trzecią w ogóle – po Tierieszkowej i Sawickiej). Odpowiedzialna była za ramię robotyczne Canadarm wahadłowca i jako pierwsza za jego pomocą pochwyciła satelitę.
Swój drugi i ostatni lot kosmiczny odbyła w dniach 5–13 października 1984. Była specjalistką misji STS-41-G w załodze promu Challenger. Podczas lotu prowadzono z orbity m.in. badania oceanów i lądów. Ponadto astronauci umieścili w kosmosie satelitę przeznaczonego do obserwacji klimatycznych ERBS (Earth Radiation Budget Satellite. 13 października wahadłowiec wylądował na pasie Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego (KSC).
W czerwcu 1985 Ride została wyznaczona do załogi kolejnej misji, jednak wskutek katastrofy promu Challenger przygotowania do wyprawy zostały wstrzymane, Ride zaś weszła w skład prezydenckiej komisji dochodzeniowej mającej ustalić przyczyny wypadku. Po zakończeniu prac komisji otrzymała przeniesienie do centrali NASA w Waszyngtonie. Objęła powołane dla niej stanowisko, ale nie brała już udziału w misjach kosmicznych.
Dr Ride zmarła w 2012 roku.
Pierwsza kobieta na Księżycu – plan NASA na 2024 rok. Koszt misji: 28 mld dolarów
Amerykańska agencja kosmiczna ujawniła właśnie plany misji Artemis. W ramach przedsięwzięcia za cztery lata na Księżycu miałaby wylądować pierwsza kobieta w historii oraz pierwszy mężc...Maya Angelou – poetka i bojowniczka o równe prawa
Maya Angelou (1928–2014) była afroamerykańską poetką, pisarką i aktorką. Za swoją twórczość i zasługi dla czarnoskórej społeczności została odznaczona Narodowym Medalem Sztuk oraz Prezydenckim Medalem Wolności.
Oprócz działalności artystycznej Angelou była znaną działaczką na rzecz praw obywatelskich. Podczas Ruchu Praw Obywatelskich (czynnego w latach 50. i 60. XX w. ruchu społecznego dążącego do zniesienia segregacji rasowej pokojowymi metodami) pracowała zarówno z Martinem Lutherem Kingiem Jr, jak i Malcolmem X. Była jedną z najbardziej wpływowych orędowniczek praw człowieka i praw czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych.
Angelou była też pierwszą Afroamerykanką i pierwszą kobietą w ogóle, która wyrecytowała wiersz na inaugurację prezydenta USA. Miało to miejsce w 1993 r. na zaprzysiężeniu prezydenta Billa Clintona.
Kobiety w historii NASA. Pełniły rolę "ludzkich komputerów"
NASA aktywnie działa na rzecz zniesienia barier utrudniających kobietom pracę w ramach agencji, zarówno w dziedzinie nauki, jak i inżynierii.Źródło: Seattle Times