Pokojowy Nobel 2019 dla premiera Etiopii
Z rozwiązanie trwającego dwie dekady konfliktu Etiopii z Erytreą

- Katarzyna Mazur
Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla jest Premier Etiopii Abiy Ahmed. Odegrał on bardzo ważną rolę w zakończeniu 20-letniej wojny między Etiopią i Erytreą, która toczyła się terytorium graniczne, zdobył również uznanie za swoje uczestnictwo w porozumieniu o podziale władzy w sąsiadującym Sudanie, po niedawnym kryzysie politycznym, który zakończył się aresztowaniem Omara al-Bashira, rządzącego krajem przez prawie 30 lat.
Kiedy Abiy Ahmed został premierem, stwierdził, że chce wznowić rozmowy pokojowe z Erytreą. W ścisłej współpracy z Isaiasem Afwerki, prezydentem Erytrei, Ahmed szybko wypracował podstawy porozumienia męidzy krajami. Zasady te zostały określone w deklaracjach, które premier Abiy i prezydent Afwerki podpisali w Asmarze oraz Jeddah w lipcu i wrześniu ubiegłego roku. Ogłaszając wygraną premiera, Etiopii Norweski Komitet Noblowski wyraził nadzieję, że porozumienie pokojowe przyczyni się do pozytywnych zmian dla całej ludności Etiopii i Erytrei.
Wczesne miesiące Ahmeda na stanowisku premiera naznaczone były zdecydowanym i podejmowaniem decyzji - uwolnił dziennikarzy i więźniów politycznych, potępiając ich tortury. Abiy spotkał się również z opozycją i społeczeństwem, aby przedyskutować zaplanowane reformy i zaprosił wcześniej wygnane z Etopii partie polityczne do powrotu. Rozpoczął on poważne reformy instytucjonalne, w tym w sektorze bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości.
Kobiety również nie zostały pominięte w jego programie - Abiy zademonstrował swoją wiarę w równości płci, mianując kobiety na połowę stanowisk w swoim gabinecie.
Oprócz tego zadbał o usunięcie z wysokich stanowisk wszystkich polityków, którzy maczali ręce w korupcji i zlikwidował cenzurę w mediach.
Po udanym nawiązaniu pokoju z Erytreą premier Abiy zaangażował się również w inne procesy pojednawcze wschodniej i północno-wschodniej Afryki. We wrześniu 2018 r. wraz ze swoim rządem aktywnie przyczynił się do normalizacji stosunków dyplomatycznych między Erytreą a Dżibuti. Ponadto, to Ahmed mocno dążył do mediacji między Kenią a Somalią w przedłużającym się konflikcie o prawa do spornego obszaru morskiego. Negocjacje cały czas trwają i w końcu widać nadzieję na rozwiązanie tego konfliktu. 17 sierpnia kraje stworzyły wspólny projekt nowej konstytucji, a premier Abiy odegrał kluczową rolę w procesie, który doprowadził do tego porozumienia.
Katarzyna Mazur
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa