Reklama

W tym artykule:

  1. Nowa wojenna codzienność na świecie
  2. Nie tylko europejskie kraje mówią „nie” Rosji
  3. Na wojnie tracą obywatele i oligarchowie
Reklama

Inwazja rosyjska na niepodległą Ukrainę jest krytykowana przez większość państw na świecie. Podczas zgromadzenia ogólnego ONZ tylko Rosja, Białoruś, Erytrea, Korea Północna i Syria opowiedziały się przeciwko natychmiastowemu wycofaniu wojsk agresora z Ukrainy. Unia Europejska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone nie włączają się w wojnę militarnie, ale nakładają kolejne sankcje na Rosję. Najbardziej dotkliwe są te dotyczące finansów i gospodarki. W ostatnich dniach wartość rubla drastycznie zmalała. Rosjanie nie mogą też płacić kartami bankowymi za Netfliksa czy Spotify.

Filmy i książki o Rosji, które ukazują brutalną politykę Władimira Putina – TOP 8

Oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, gdzie trwa bezprecedensowy atak wojsk rosyjskich na naszego wschodniego sąsiada. Wojna nie rozpoczęła się jednak 24 lutego 2022 r. – jej pocz..
Filmy i książki o Rosji, które ukazują brutalną politykę Władimira Putina – TOP 8
Filmy i książki o Rosji (fot. Omer Messinger/Getty Images)

Nowa wojenna codzienność na świecie

Nie tylko politycy, ale również obywatele podejmują działania, którymi okazują solidarność się z Ukraińcami i sprzeciwiają się rosyjskiej agresji. Oprócz udzielania pomocy uchodźcom słyszymy też o innych, nietypowych akcjach. Przykładowo władze największej dzielnicy w czeskiej Pradze zwróciły się do rady miasta z oficjalną propozycją zmiany nazwy ulicy, przy której mieści się rosyjska ambasada. Ulica Korunovační, czyli Koronacyjna, ma być ulicą Ukrajinských hrdinů – Ukraińskich bohaterów. Pomysł został przyjęty przez praską radę miasta.

Goście zwiedzający paryskie muzeum figur woskowych Grévin w najbliższym czasie nie będą oglądali Władimira Putina. Na znak protestu przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainie, dyrekcja placówki postanowiła usunąć podobiznę polityka z wystawy. Wcześniej figura została uszkodzona przez turystów.

fot. Foc Kan/Getty Images

Woskowa sylwetka Putina została stworzona w 2000 r. Obecnie znajduje się w magazynie i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle wróci na ekspozycję. Władze muzeum zastanawiają się nad zastąpieniem figury Putina podobizną prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełeńskiego.

Branża turystyczna pomaga uchodźcom z Ukrainy. Darmowe noclegi i przejazdy to nie wszystko

Uchodźcy wysiadający na dworcach kolejowych i autobusowych w Polsce często pytają, jak dostać się pod konkretny adres lub gdzie mogą wykupić nocleg. Branża turystyczna wyszła naprzeciw ic...
Branża turystyczna pomaga uchodźcom. Darmowe noclegi i przejazdy to nie wszystko
fot. Andrei Pungovschi/Bloomberg via Getty Images

Nie tylko europejskie kraje mówią „nie” Rosji

Na znak protestu Rosja jest wykluczana z rozgrywek sportowych i wydarzeń kulturalnych. Reprezentacja Rosji nie wystąpi w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Branża filmowa blokuje z kolei premiery najnowszych produkcji w rosyjskich kinach. Rosjanie nie zobaczą między innymi najnowszej ekranizacji Batmana z Robertem Pattinsonem i animacji Pixara „To nie wypanda”.

Pokłosiem ataku Rosji na Ukrainę jest też zamknięcie przestrzeni lotniczej przez kraje członkowskie UE dla rosyjskich samolotów. Do zakazu przyłączyła się również Republika Cypryjska. Rosyjski ambasador na Cyprze, Stanisław Osadczyj, skrytykował ten ruch, porównując go do strzału w stopę. Rosjanie od lat tłumnie wypoczywają na śródziemnomorskiej wyspie. Minister spraw zagranicznych Ioannis Kasoulides zastrzegł odejście od zakazu w przypadku, gdy Ankara wpuści na lotnisko rosyjskie samoloty.

Fotoreportaż z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Miasta ogarnął chaos

Rosyjska inwazja na Ukrainę jest prowadzona drogą lądową, morską i powietrzną. Tak sytuacja wygląda od środka.
Fotoreportaż z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Miasta ogarnął chaos
fot. SIPA/AP

Na wojnie tracą obywatele i oligarchowie

Wygląda na to, że to dopiero początek globalnego ostracyzmu wobec Rosji. IKEA ogłosiła, że zamyka sklepy w Rosji i wstrzymuje dostawy z Rosji i Białorusi. W najbliższym czasie tysiące ludzi straci pracę. Nie tylko przeciętni obywatele zaczynają martwić się o swoją przyszłość. Część oligarchów już odczuwa, że ich fortuny tracą na wartości. Luksusowe jachty rosyjskich przyjaciół prezydenta Władimira Putina zostały zablokowane w portach w San Remo i Imperii we włoskiej Ligurii. Właściciele żaglówek znajdują się na czarnej liście krajów potępiających atak Rosji na Ukrainę.

Reklama

Pokojowe manifestacje odbywają się w wielu miastach na świecie. Rosjanie także wychodzą na ulice i protestują przeciwko wojnie. Manifestacje w Moskwie czy Petersburgu są jednak tłumione przez służby mundurowe. Tysiące osób aresztowano.

Reklama
Reklama
Reklama