Pożar w obozie dla uchodźców w Bangladeszu. ONZ: Nie żyje przynajmniej 15 osób
W obozie dla uchodźców Rohingya w mieście Cox’s Bazar w Bangladeszu wybuchł pożar. Ogień był trudny do opanowania, zanim strażakom udało się go choć częściowo ugasić, kilka osób zmarło na miejscu. W płomieniach stanęły dziesiątki tysięcy schronów. Jak poinformowały lokalne władze, ponad 45 tys. osób musiało zostać przesiedlonych. Szpitale, punkty dystrybucji żywności oraz centra edukacyjne również uległy zniszczeniu.

- MŁ
W tym artykule:
W poniedziałek wieczorem straż pożarna, komisarz Bangladeszu ds. pomocy uchodźcom i repatriacji oraz zastępy ratowników medycznych walczyły z pożarem, próbując zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Pracownicy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zapowiedzieli już jedną z "największy akcji ratunkowych". Nadal nie ustalono, co było źródłem ognia.
fot. Getty Images
– Pracujemy nad tym, aby zażegnać kryzysową sytuację i zapewnić wszystkim poczucie bezpieczeństwa i godne warunki bytowania – poinformował António Vitorino, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
Żywioł pochłonął obóz dla uchodźców
Zdjęcia oraz nagrania świadków oddają skalę zagrożenia, z jakimi musieli zmierzyć się nie tylko mieszkańcy obozu dla uchodźców, ale też stacjonujący przy nim wolontariusze z całego świata.
– Ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że zanim zrozumieliśmy, co się dzieje, zajął nasz dom – mówiła w rozmowie z CNN Tayeba Begum z organizacji Save the Children.

fot. Getty Images
Na zamkniętych, gęsto zaludnionych terenach ryzyko wybuchu pożaru jest szczególnie wysokie. Uchodźcy z obozu Rohingya już kilkukrotnie w tym roku musieli uciekać przed ogniem. Zaledwie kilka dni temu żywioł strawił jeden z ważniejszych punktów medycznych.

fot. Getty Images
Liczba ofiar stale wzrasta. W najnowszych doniesieniach media mówią już o 15 osobach. Ponad 400 uznano za zaginionych.
Uchodźcy z Mjanmy w Bangladeszu
Według szacunków wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców, obóz w Cox’s Bazar zamieszkuje od 800 tys. do 900 tys. osób. Większość z nich uciekła przed prześladowaniami z sąsiedniej Mjanmy w latach 2016-2017. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał ówczesne działania miejscowych wojsk za ludobójstwo.
W 2019 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła, że w stanach Rakhine, Chin, Shan, Kachin i Karen, wojskowi nadal dopuszczają się "poważnych naruszeń praw człowieka". Władze odpierają zarzuty o ludobójstwo. Jak utrzymują, przeprowadzone przez grupy militarne tzw. "operacje porządkowe" były uzasadnionymi środkami walki z terroryzmem.

fot. Getty Images
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa