Reklama

W tym artykule:

  1. Film „Simona Kossak” trafi do kin jesienią tego roku
  2. Kim była Simona Kossak?
  3. O czym opowiadał film dokumentalny „Simona" z 2022 roku?
Reklama

To już kolejny film o sławnej polskiej biolożce. „Simona Kossak” trafi na ekrany kin jesienią tego roku.

Film „Simona Kossak” trafi do kin jesienią tego roku

Film „Simona Kossak” to długo oczekiwany polski dramat biograficzny. Obraz w reżyserii Adriana Panka ma opowiadać historię życia Simony Kossak, sławnej biolożki i ekolożki, która szczególnie zasłynęła pracą w Puszczy Białowieskiej. W rolę głównej bohaterki wciela się Sandra Drzymalska. Obok młodej aktorki a w filmie zobaczymy także Jakuba Gierszała jako Lecha Wilczka, Agatę Kuleszę jako matkę Simony oraz Borysa Szyca i Olgę Bołądź.

Film koncentruje się na osobistych i zawodowych zmaganiach Simony Kossak. Badaczka porzuciła życie w Krakowie, aby oddać się badaniom przyrody w Białowieży. Historia przedstawia jej relację z Lechem Wilczkiem, znanym fotografem przyrody, oraz trudności, jakie napotykała jako kobieta w tej zdominowanej przez mężczyzn dziedzinie nauki. Znakomite zdjęcia, które robił Simonie Lech, są do dziś znakomitym dokumentem jej ciężkiej pracy. Zdjęcia kręcono przede wszystkim na Podlasiu.

„W podróży ważny jest uśmiech". Rozmawiamy z Elżbietą Dzikowską

Elżbieta Dzikowska to ikona polskiego podróżowania. Travelerka, historyczka sztuki, sinolożka, autorka książek, przewodników, programów telewizyjnych i audycji radiowych. Z mężem Tonym Ha...

Elżbieta Dzikowska
„W podróży ważny jest uśmiech". Rozmawiamy z Elżbietą Dzikowską. Fot. Michał Cessanis/National Geographic Traveler

Kim była Simona Kossak?

Simona Kossak (1943–2007) pochodziła z rodziny o artystycznych korzeniach. Była córką Jerzego Kossaka, malarza oraz wnuczką Wojciecha Kossaka. Mimo rodzinnych tradycji, Simona wybrała drogę naukową, kończąc studia biologiczne i uzyskując tytuł doktora nauk leśnych.

Po zakończeniu studiów przeniosła się do Białowieży, gdzie spędziła ponad 30 lat życia, pracując w Instytucie Badawczym Leśnictwa. W Puszczy Białowieskiej stała się orędowniczką ochrony przyrody, walcząc o zachowanie naturalnego charakteru tego unikatowego ekosystemu. Była także popularyzatorką nauki, autorką licznych artykułów oraz programów radiowych, w których opowiadała o przyrodzie i jej związkach z człowiekiem.

Simona Kossak wyróżniała się swoją determinacją i pasją do ochrony dzikiej przyrody. Mieszkała w leśniczówce Dziedzinka, otoczona zwierzętami, które często ratowała i rehabilitowała. Jej życie i praca były poświęcone ekologii, co czyni ją jedną z najważniejszych postaci w polskim ruchu na rzecz ochrony środowiska. Zmarła w 2007 roku pod długiej chorobie nowotworowej. Po sobie pozostawiła bogate dziedzictwo naukowe i kulturowe, wciąż inspirujące kolejne pokolenia przyrodników i ekologów​

O czym opowiadał film dokumentalny „Simona" z 2022 roku?

W filmie dokumentalnym Natalii Korynckiej-Gruz poznaliśmy Simonę Kossak z każdej strony. Jako biolożkę, ekolożkę, partnerkę Lecha Wilczka, ale też córkę. Była postacią niebanalną, o czym świadczy, chociażby to, że na początku drogi naukowej zamiast kariery na Uniwersytecie Jagiellońskim, wybrała badania terenowe w Puszczy Białowieskiej. Zamieszkała w leśniczówce bez prądu i światła. To właśnie tam z czasem powstał azyl dla zwierząt.

Przez 35 lat w Dziedzińce pojawiło się wiele zwierząt, między innymi ryś Agatka, któremu Simona matkowała, i łosie Pepsi i Cola. Simona Kossak i Lech Wilczek jako jedyni byli też w dobrych stosunkach z krukiem „terroryzującym” okolicę.

https://media.immediate.co.uk/volatile/sites/63/2024/08/7a9fc8357597c556074b1c242d0383b4e02f37b6-6bdd7bd.webpSimona Kossak umierała trzy razy. Jak żyła słynna biolożka?. Fot z filmu „Simona” z 2022 roku

Choć film opowiada o Simonie Kossak, nie jest ona główną bohaterką. A na pewno nie jedyną. Od pierwszej do ostatniej sceny widzom towarzyszy i niejako oprowadza po świecie Simony Ida Matysek – cioteczna wnuczka naukowczyni. Dzięki spadkowi ma wgląd do archiwalnych nagrań Kossak i Wilczka. Zagłębiając się w nie, odkrywa nie tylko historie z Dziedzinki, ale też osobiste problemy, z jakimi borykała się biolożka. Ważną rolę w tej podróży odgrywa mama Idy, dla której Simona była jak matka. Do czasu. To ona opowiada między innymi o tym, dlaczego Simona uciekła od rodziny o tak znaczącym nazwisku.

„Simona” to okazja na poznanie osoby, z której możemy być dumni. Nie ujmując nic takim tuzom jak David Attenborough czy Jane Goodall, my Polacy także mamy kim się pochwalić. Słowa Kossak o tym, że na Ziemi jesteśmy tylko lokatorami, padają w filmie kilkukrotnie. Na tle Puszczy Białowieskiej, tak mocno doświadczonej w ostatnich latach, wybrzmiewa to jeszcze mocniej.

To nie film stricte przyrodniczy. To dokument o nas samych. O naszych relacjach z innymi ludźmi i zwierzętami. W obu pojawiają się silne emocje. Z kim łatwiej się dogadać? Odpowiedź może zaskoczyć.

Reklama

Źródło: National Geographic Polska

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama