Reklama

W tym artykule:

  1. 1. Prehistoryczny człowiek
  2. 2. Neandertalczycy
  3. 3. Lud Biami, Papua Nowa Gwinea
  4. 4. Lud Fore, Papua Nowa Gwinea
  5. 5. Lud Xiximes, Meksyk
  6. 6. Aztekowie, Meksyk
  7. 7. Lud Wari, Brazylia
  8. 8. Europejczycy w XVI i XVII wieku
  9. 9. XIX-wieczni odkrywcy Arktyki
  10. 10. Kult Aghori w Indiach
Reklama

1. Prehistoryczny człowiek

Historia kanibalizmu sięga daleko w przeszłość. Około 900 000 lat temu w dzisiejszej Hiszpanii kanibalizm praktykowali przedstawiciele gatunku Homo antecessor – starożytni przodkowie człowieka współczesnego. Dlaczego? Prawdopodobnie z bardzo praktycznego powodu. Otóż inni hominini byli dość pożywni, a do tego łatwi do upolowanie, co czyniło ich doskonałym łupem – sugeruje badanie opublikowane w Journal of Human Evolution w czerwcu 2019 roku.

2. Neandertalczycy

Nasi bliżsi krewni – neandertalczycy – również bywali kanibalami. Archeolodzy odkryli dowody na kanibalizm wśród neandertalczyków w kilku miejscach na świecie, w tym w jaskini w El Sidrón w Hiszpanii, jaskini w Moula-Guercy we Francji, a ostatnio w jaskini w Belgii. Wydaje się, że neadertalczycy wykonywali także narzędzia ze szczątków swoich towarzyszy.

3. Lud Biami, Papua Nowa Gwinea

Istnieje kilka odizolowanych kultur w Papui-Nowej Gwinei, o których wiadomo, że zabijały i zjadały ludzi, chociaż prawdopodobnie nie praktykują kanibalizmu od kilku dziesięcioleci. W 2011 roku brytyjski prezenter telewizyjny Piers Gibbon odwiedził lud Biami – grupę, która kiedyś praktykowała kanibalizm i „bardzo chętnie o tym rozmawiała”. Starszy członek plemienia powiedział dziennikarzowi o jednym przypadku, w którym członkowie plemienia zabili dwie kobiety podejrzane o mówienie źle o umierającym mężu. Mężczyzna przyznał, że upiekli owe kobiety na ogniu, a potem pokroili ich mięso, aby je zjeść.

4. Lud Fore, Papua Nowa Gwinea

Przykład ludu Fore to jedna z najbardziej przerażających historii dotyczących kanibalizmu. Konsumpcja ludzkiego mięsa doprowadziła do rozprzestrzenienia się w społeczności śmiertelnej choroby mózgu, zwanej kuru. Nie wszyscy członkowie plemienia zmarli. Okazało się, że niektórzy spośród nich mieli gen chroniący przed kuru i innymi podobnymi chorobami.

Lud Fore przestał praktykować kanibalizm w latach 50. XX wieku, co doprowadziło do spadku liczby zachorowań na kuru, choć na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci nadal zdarzały się pojedyncze przypadki.

5. Lud Xiximes, Meksyk

W 2011 roku archeolodzy donieśli o znalezieniu dziesiątek ludzkich kości noszących ślady kanibalizmu, w starożytnej osadzie Xiximes Cuevas del Maguey w północnym Meksyku. Kości zostały znalezione w schronach z początku 1400 roku. Xiximes wierzyli, że zjedzenie mięsa wrogów zapewni im obfite zbiory zboża.

6. Aztekowie, Meksyk

Aztekowie są znani ze składania rytualnych ofiar z ludzi, ale istnieją również dowody na to, że angażowali się w rytualny kanibalizm. Ciała ofiar ofiarowywano prawdopodobnie wybitnym członkom społeczności. Niektórzy eksperci sugerują, że kanibalizm wśród Azteków mógł być bardziej powszechny w czasie głodu, inna teoria zakłada, że był sposobem obcowania z bogami.

7. Lud Wari, Brazylia

Wari praktykowali kanibalizm, zjadając swoich zmarłych oraz wrogów wojennych. Zjadanie wrogów było ich sposobem wyrażania nienawiści i złości, ale plemię zjadało też większość swoich zmarłych i to aż do lat 60. XX wieku – to z kolei było sposobem na przeżycie żałoby, oddanie czci i szacunku zmarłym. Beth A. Conklin, antropolog z Vanderbilt University, mieszkała z Wari przez ponad rok i opublikowała opis historii kanibalizmu plemienia w czasopiśmie American Ethnologist w 1995 roku.

8. Europejczycy w XVI i XVII wieku

Smithsonian donosi, że do końca XVIII wieku Europejczycy nierzadko poszukiwali ciał zmarłych ludzi, aby ich części wykorzystywać do celów leczniczych. Na przykład Paracelsus, XVI-wieczny lekarz, uważał, że picie ludzkiej krwi ma właściwości lecznicze. Picie świeżej krwi było rzadkością, większość korzystała ze sproszkowanych, zasuszonych produktów aptecznych. Jednak ci, których nie było stać na farmaceutyki, czekali na egzekucje i za niewielką cenę mogli otrzymać kubek świeżej krwi skazańców.

9. XIX-wieczni odkrywcy Arktyki

Istnieje kilka historii o zagubionych odkrywcach uciekających się do kanibalizmu w desperackiej próbie przetrwania. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest skazana na zagładę XIX-wieczna wyprawa Franklina, której celem było odkrycie trasy morskiej przez kanadyjską Arktykę. Odkrywcy z dwóch statków, HMS Erebus i HMS Terror, próbowali pokonać 1609 km, jednak wyprawa zakończyła się wielką tragedią. Przez następne 150 lat badacze odkrywali szczątki odkrywców. Na wielu kościach znaleziono nacięcia oraz oznaki złamań i ekstrakcji szpiku – dowody kanibalizmu.

10. Kult Aghori w Indiach

Aghori to niewielka grupa ekstremistów, którzy mieszkają w Varanasi w Indiach i oddają cześć hinduskiemu bóstwu Shivie. Aghoris wierzą, że nie ma różnicy między czystym a nieczystym, i angażują się w wiele makabrycznych praktyk, takich jak medytowanie nad zwłokami i robienie misek z ludzkich czaszek. Według niektórych doniesień praktykują także rytualny kanibalizm.

Reklama

Źródło: Live Science

Reklama
Reklama
Reklama