Stanisław Bobak to polski czempion w skokach narciarskich. Niestety, prześladował go pech
Stanisław Bobak był pierwszym w historii Polakiem, który w 1980 roku na Wielkiej Krokwi wygrał zawody Pucharu Świata. W sumie oddał około 10 tysięcy skoków. Ale jego kariera nie była usłana różami. Poznajcie tę wyjątkową postać.
- Redakcja
Spis treści:
- Stanisław Bobak i pierwsze skoki narciarskie
- Stanisław Bobak i jego szczytowe osiągnięcia
- Stanisław Bobak – ciemna strona sportów wyczynowych
Gdy myślimy o mistrzach w skokach narciarskich, przed oczami stają nam takie postaci jak Adam Małysz, Kamil Stoch czy Piotr Żyła. Ale lata przed nimi Polska mogła pochwalić się czempionami w tej dziedzinie. Przed II wojną światową głośno było o dokonaniach Bronisława Czecha i Stanisława Marusarza. Wśród nieco zapomnianych gwiazd jest Stanisław Bobak. Warto ją poznać.
Stanisław Bobak i pierwsze skoki narciarskie
Stanisław Bobak urodził się 12 marca 1956 roku w podhalańskiej wsi Zabsuche (obecnie Ząb) w Małopolsce. Pierwsze skoki oddał na łące obok swojego domu na skoczni wzniesionej własnymi rękoma. Niektórzy śmieją się, zwracając uwagę, że jego rodzinna miejscowość położona jest najwyżej w Polsce (1013 m n.p.m.), co miało mieć niebagatelny wpływ na jego decyzję o „lataniu”.
Już jako dziesięciolatek zadebiutował na juniorskich skoczniach i dostrzeżono w nim nowy wielki talent. Sześć lat później po raz pierwszy wziął udział w Turnieju Czterech Skoczni. Nie był to doskonały występ, bo uplasował się na 36 pozycji. Ale już zdążył złapać bakcyla.
Stanisław Bobak i jego szczytowe osiągnięcia
Właściwa kariera sportowa Bobaka trwała w latach 1970–1981. Wówczas był podopiecznym takich trenerów jak Jan Furman, Janusz Fortecki, Lech Nadarkiewicz i Tadeusz Kołder. Gwiazda Stanisława Bobaka świeciła niestety dość krótko. Świetnie poradził sobie na Turnieju Czterech Skoczni w 1975 roku. Osiągał sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą w drugiej połowie lat siedemdziesiątych.
Szczytowe osiągnięcia przyszły w sezonie 1979–1980. Reprezentował CWKS Legia Zakopane. Wówczas zajął trzecie miejsce w generalnej punktacji Pucharu Świata. Wtedy też jako pierwszy Polak wygrał jeden z konkursów Pucharu Świata. Stało się to w Zakopanem 26 stycznia 1980. W sumie cztery razy stawał na pudle w konkursach Pucharu Świata. Eksperci zwracali uwagę na „odważny i bojowy styl” Bobaka oraz jego świetne, szybkie wyjście z progu. Co ciekawe, nie przepadał za wiatrem wiejącym w plecy.
– Bobak wydaje się być pierwszym polskim skoczkiem, który doszedł niemal do ideału przy odbiciu i wyjściu z progu. Odbija się błyskawicznie, krótko, wychodzi z progu z podniesioną klatką piersiową, jednocześnie blokuje staw skokowy i biodrowy (…) Bobak posiada niebywały instynkt latania w powietrzu – opisywał skoczka jego trener Tadeusz Kaczmarczyk w TVP Sport.
W tym samym czasie triumfy święcili tacy skoczkowie jak Tadeusz Pawlusiak, Wojciech Fortuna i Adam Krzysztofiak. Wszyscy należeli do fali polskich skoczków narciarskich, którzy rozpoczynali karierę na początku lat siedemdziesiątych.
Główne sukcesy Stanisława Bobaka to:
- pierwsza pozycja w konkursie Pucharu Świata rozegranym w Zakopanem w 1980 roku;
- trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 1979/1980;
- 4 medale Spartakiad Armii Zaprzyjaźnionych;
- ośmiokrotny tytuł mistrza Polski;
- pięciokrotny tytuł wicemistrza Polski;
- zwycięstwo w Turnieju Bohemii (1980);
- mistrzostwo Polski wśród juniorów w wieku 16 lat;
- dwukrotne uczestnictwo w zimowych igrzyska olimpijskich.
Stanisław Bobak – ciemna strona sportów wyczynowych
Stanisław Bobak w wyniku bardzo intensywnych treningów stracił zdrowie. Zaledwie w wieku 25 lat zakończył karierę sportową – bóle kręgosłupa były nie do zniesienia. Do kontuzji doszło na wiosnę 1981 roku. Było to rozszczepienie kręgosłupa na wysokości 4–5 kręgu. Spowodowało to częściowy paraliż sportowca. Miał problemy z poruszaniem się. Problemy ze zdrowiem zaczęły się jednak wcześniej. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych przeszedł operację łękotki.
– Już w Planicy podczas sezonu 1979/80 odczuwałem silne bóle, tak, że „spinało” mi kręgosłup tak mocno, że nie mogłem startować na swoim normalnym poziomie sportowym. Zaciskałem zęby, przypinałem numer, ale nie skakałem tak, jak kiedyś, tylko czekałem aż skok się skończy – wspominał Bobak cytowany w TVP Sport.
Po urazie kręgosłupa powrócił do rodzinnej miejscowości – wsi Ząb, gdzie wiódł skromne życie. Nie było mu lekko ze względu na problemy zdrowotne i finansowe. Renta była bardzo niska. Z tego powodu wyjechał pracować do Francji, ale to nadwyrężyło jego liche zdrowie. Zmarł niemal zupełnie zapomniany 12 listopada 2010 roku po długiej i ciężkiej chorobie w Zakopanem. Miał 54 lata.
Jednak dziedzictwo tego sportowca w jakiś sposób przetrwało. W rodzinne wsi Bobaka urodził się Kamil Stoch. Jest to pięciokrotny olimpijczyk. Trzykrotnie był indywidualnym mistrzem olimpijskim.
Źródła: