Szopki bożonarodzeniowe na świecie wyglądają bardzo różnie
Szopki bożonarodzeniowe przedstawiają nie tylko scenę z Biblii, ale również miejscowy folklor i sztukę.
W tym artykule:
Święta Bożego Narodzenia mają wiele symboli. W skomercjalizowanej wersji kojarzą nam się przede wszystkim ze Świętym Mikołajem oraz prezentami pod choinką. Dla ponad miliarda katolików na całym świecie ważnym atrybutem są również szopki przedstawiające scenę narodzin Jezusa. Powstają one przy wykorzystaniu bardzo różnych technik plastycznych. W zależności od kraju widać również różnice kulturowe. W niektórych regionach wykonywanie szopek uchodzi za prawdziwą sztukę, a artyści chętnie przemycają do prac elementy miejscowego folkloru.
Boże Narodzenie na świecie. Te świąteczne tradycje mogą zaskoczyć
Nie wszędzie Boże Narodzenie na świecie obchodzi się tak samo. Kiedy w grudniu na północy panuje zima i zdarzają się „białe Święta", na południowej półkuli jest pełnia lata. Oto 5 ...Szopki bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie
Oczywiście nie jest tak, że w całym kraju szopki bożonarodzeniowe wykonywane są w jeden konkretny sposób. Widać to także w Polsce. Niektóre regiony od pokoleń pielęgnują własne tradycje plastyczne. Jeśli chodzi o szopki, to najbardziej znane są te krakowskie. Czym wyróżniają się na tle konkurencji? Przede wszystkim swoimi rozmiarami. Wiele z nich mierzy ponad pół metra, a nawet i więcej. Krakowskie szopki są też bogato zdobione, a zamiast typowej stajenki nawiązują do architektury znanych kościołów – stąd też charakterystyczne wieże.
Co ciekawe, w krakowskich szopkach zobaczymy figurki przedstawiające nie tylko Świętą Rodzinę czy pasterzy, ale też postacie z polskich legend, polityków oraz innych znanych Polaków.
Kiedy urodził się Jezus? Naukowcy twierdzą, że nie 25 grudnia
Data narodzin Jezusa do dziś pozostaje kwestią sporną w środowisku naukowców. Według niektórych historyków Chrystus mógł przyjść na świat nawet kilkaset lat wcześniej.Szopka bożonarodzeniowa w Watykanie
Jedna z najbardziej znanych na świecie szopek bożonarodzeniowych staje co roku na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Tym razem świąteczna instalacja nawiązuje do 200. rocznicy odzyskania niepodległości przez Peru. Postacie są ubrane w tradycyjne stroje a dary, jakie niosą, symbolizują peruwiańską regionalną kuchnię. Obok szopki znalazła się oczywiście choinka. Świerk ma 28 metrów i 113 lat. Drzewko ścięto w miejscowości Andalo w Dolomitach.
A jak wyglądają szopki bożonarodzeniowe w innych krajach? Zobacz w galerii na samym dole artykułu!
1 z 6
Szopka bożonarodzeniowa w Meksyku
W tradycyjnej meksykańskiej szopce figurki mogą być wykonane na przykład z gliny. Część pracowni jest prowadzona przez rodziny od pokoleń. W wielu szopkach nie brakuje również elementów kojarzonych z innym świętem, wspomnieniem Santa Muerte.
2 z 6
Szopka bożonarodzeniowa w Gwatemali
Szopki bożonarodzeniowe w Gwatemali nie ograniczają się tylko do podstawowych postaci. Figurki, które można kupić na jarmarkach, nawiązują również do regionalnego folkloru – są więc bardzo kolorowe.
3 z 6
Szopka bożonarodzeniowa w Ekwadorze
W Ekwadorze znane są różne techniki wytwarzania szopek: z barwionej słomy lub terakoty i nie tylko. Przykłady ze zdjęć powstały w ubiegłym wieku.
4 z 6
Szopka bożonarodzeniowa w Japonii
Japońskie wyobrażenie o narodzeniu Jezusa. Wyraźnie widać nawiązania do kultury i folkloru Japończyków.
5 z 6
Szopka bożonarodzeniowa w Tanzanii
Tanzańska szopka wykonana z drewna.
6 z 6
Szopka bożonarodzeniowa w Liberii
Szopka bożonarodzeniowa wykonana w Liberii.