Nie mają sobie równych. 10 zwierząt z najsilniejszymi szczękami
Szczęka szczęce nierówna. Poznaj gatunki zwierząt, które potrafią naprawdę mocno ugryźć (nie chcielibyście się przekonać).
- Błażej Grygiel
W tym artykule:
- Krokodyl Różańcowy
- Żarłacz biały
- Hipopotam
- Jaguar
- Goryl
- Niedźwiedź polarny
- Hiena
- Tygrys bengalski
- Grizzly
- Lew
Siłę nacisku szczęk wyraża się w Wielkiej Brytanii i USA w funtach na cal kwadratowy, czyli w PSI. W Polsce korzystamy z miary siły nacisku kilograma na centymetr kwadratowy, czyli kgf/cm².
Największe zwierzęta na świecie – sprawdź rekordy ze świata zwierząt
Jakie zwierzę jest największe na świecie? Poniżej wymieniamy niekwestionowanych rekordzistów świata dzikiej fauny.Większość gatunków na naszej liście was nie zadziwi, ale porównania między niektórymi są naprawdę zaskakujące. Wiedzieliście, że hipopotamy gryzą mocniej od niedźwiedzi? Sprawdźcie sami, kto jest „najmocniejszy w mordzie” (bez urazy) w świecie zwierząt.
Krokodyl Różańcowy
- Siła ugryzienia: 260 kgf/cm²
To największy żyjący współcześnie gad, występujący między innymi w Azji Południowo-wschodniej, Australii i Indiach. Rozmiary największych osobników dochodzą nawet do 6,3 metrów, a waga przekracza tonę. Prawdziwy smok!
Nacisk jego szczęk mierzy dr Gregory Erickson, anatom i paleobiolog Stanowego Uniwersytetu Florydy. Przez dziesięć lat badał wszystkie 23 żyjące na Ziemi gatunki krokodyli. Rekordowy nacisk rzędu 3700 PSI (czyli 260 kgf/cm²) należał do ponad pięciometrowego osobnika i przewyższał innego słynnego drapieżnika Ameryki – aligatora.
Wspomnijmy jedynie dalekich przodków krokodyli, dinozaury, których nacisk szczęk Erickson liczył na podstawie dostępnych skamielin i innych danych. W 2017 ustalił prawdopodobny nacisk szczęk Tyrannosaurus rex na około 8000 PSI, czyli 562 kgf/cm².
Żarłacz biały
- Siła ugryzienia: 281 kgf/cm²
W 2008 roku Steve Wroe użył komputerowego modelowania na podstawie rentgenowskich zdjęć czaszek rekinów do wyliczenia siły nacisku szczęk żarłacza białego. Efekty obliczeń nie zostały zweryfikowane testami terenowymi. Nie dziwi nas to, trudno byłoby znaleźć ochotników.
Hipopotam
- Siła ugryzienia: 126 kgf/cm²
Paszcza hipopotama potrafi rozdziawić się na 180 stopni, do tego ma potężne kły dolne, dorastające nawet do 50 cm długości. Najprawdopodobniej hipopotam jest najpotężniejszym pod względem ugryzienia wegetarianinem na naszej planecie. Szczęki służą mu do obrony, to terytorialne zwierzę, które nierzadko bywa agresywne. Często musi bronić stad i siedlisk przed krokodylami. Naukowcom udało się zmierzyć tylko nacisk szczęk sami, samce okazały się zbyt agresywne do współpracy.
Ile wiesz o zwierzętach morskich? Oto największe i najdziwniejsze gatunki
Zwierzęta morskie są zaliczane do najbardziej fascynujących gatunków, a jednocześnie - do najbardziej tajemniczych. Niektóre z nich są tak wielkie, że mogłyby zawstydzić większość preh...
Jaguar
- Siła ugryzienia: 105 kgf/cm²
Największy kot obu Ameryk i zarazem „najmocniejszy w mordzie”. W przeciwieństwie do innych wielkich kotów nie atakuje gardła i krtani ofiary. Najczęściej gryzie w czaszkę, która pęka pod jego kłami jak jajko.
Goryl
- Siła ugryzienia: 91 kgf/cm²
O sile paszczy tego zwierzęcia świadczą nie tyle zęby, a potężne mięśnie szyi, karku i szczęk. To roślinożercy, ale zdarza im się pożerać twardsze kąski, jak choćby korę czy twarde orzechy.
Niedźwiedź polarny
- Siła ugryzienia: 84 kgf/cm²
W przeciwieństwie do większości niedźwiedzi, których zęby przystosowane są do radzenia sobie z roślinami i zwierzętami, niedźwiedzie polarne mają uzębienie wyspecjalizowane do diety czysto mięsnej. Ich szczęki dostosowały się ewolucyjnie do specyfiki zajmowanych terenów. Drapieżniki polują na inne zwierzęta o grubej pokrywie futra, tłuszczu lub piór. Niedźwiedzie polarne to jedyne ssaki na świecie, u których obserwowano polowanie na ludzi.
Lisy polarne: co warto o nich wiedzieć?
Arktyka stała się domem dla wielu gatunków zwierząt. Mroźną północ zamieszkują między innymi lisy polarne. Sprawdź, jak na co dzień te niewiele większe od domowego kota stworzenia radz...
Hiena
- Siła ugryzienia: 77 kgf/cm²
Po obejrzeniu „Króla Lwa” czy innych przedstawień w popkulturze można tych zwierząt nie brać na poważnie, ale gdy weźmiemy pod uwagę ich ugryzienie wcale nie będzie już tak bardzo do śmiechu. Zęby i szczęki tych zwierząt przystosowane są do gryzienia i miażdżenia kości, a potężne mięśnie szczęk i wyjątkowa budowa czaszki pozwala im być wyjątkowym gatunkiem: idealnie przystosowanym do padlinożerstwa.
Tygrys bengalski
- Siła ugryzienia: 73 kgf/cm²
Przepiękny drapieżnik szczyci się najdłuższymi kłami wśród kotów. Dorastają do 10 cm i zostawiają w tyle nawet lwy. Król dżungli może być tylko jeden.
Grizzly
- Siła ugryzienia: 68 kgf/cm²
Siła, agresja i wojowniczość tego zwierzęcia obrosła w legendy. Wystarczy przytoczyć fakt, że za pomocą jednego zdecydowanego ataku potężną łapą z ostrymi pazurami jest w stanie odciąć głowę łosia. Może jednak być także dumny ze swoich szczęk. Wedle wyliczeń naukowców mógłby zmiażdżyć nimi na przykład kulę do kręgli.
Lew
- Siła ugryzienia: 45 kgf/cm²
Może w porównaniu do rekina czy krokodyla to niewiele, ale i tak wcale nie mielibyście ochoty przekonać się o tym na własnej skórze. Zęby i szczękowe mięśnie tego zwierzęcia, dostosowane do roli łowcy na szczycie łańcucha pokarmowego, są silniejsze niż choćby mastifa angielskiego.
Żeby pokazać skalę dorzućmy do tego na koniec człowieka. Gryząc kanapkę średnio uzyskujemy siłę nacisku szczęk około 11,25 kgf/cm². Zatem nie ma co dogadywać lwu, bo pozbawia nas argumentów jednym kłapnięciem.