W tej wiosce rządzą kobiety. Tu majątek, pozycja społeczna i przywileje przechodzą z matki na córkę
Wyobraź sobie malutką społeczność, w której od lat rządzą kobiety. Pochodząca z Berlina fotografka ruszyła na poszukiwania królestwa dziewczynek. Zobacz jej poruszające zdjęcia.
1 z 5
królestwo dziewcząt
Berlińska fotografka Karolin Klüppel chciała na własne oczy zobaczyć ten świat postawiony na głowie. Spędziła w nim dziewięć miesięcy, mieszkając z różnymi rodzinami Khasi w tej, jak sama opowiada, „niewiarygodnie zadbanej wiosce będącej oazą spokoju”. Poznała kulturę, w której najmłodsze córki (nazywane khadduh) dziedziczą bogactwo i nieruchomości, mężowie wprowadzają się do domów żon, a dzieci przyjmują nazwisko matki.
Na zdjęciu:
Dziewięcioletnia Phida Nongrum jest najstarsza z trójki rodzeństwa. Na zdjęciu bawi się w swojej sypialni balonem. Pewnego dnia jej siostra Anisha stanie się głową rodziny.
Fot. Karolin Klüppel
2 z 5
królestwo dziewcząt
W tej społeczności nie piętnuje się ani rozwódek, ani kobiet, które w ogóle nie wyszły za mąż. – Tylko dziewczynki zapewniają ciągłość rodu, dlatego rodziny, w których nie ma córek, zwane są ïap-duh, co oznacza „wymarłe” – przekonuje Valentina Pakyntein, antropolożka z North-Eastern Hill University.
Na zdjęciu:
Siedmioletnia Anisha Nongrum ma na głowie łodygi z nasionami palmy betelowej, jednym ze składników kwai, które żują wszyscy w okolicy.
Fot. Karolin Klüppel
3 z 5
królestwo dziewcząt
Dodaje, że zwyczaje te istnieją „od dawien dawna”. Niewykluczone, że sięgają czasów, kiedy Khasi miewali wielu partnerów, co utrudniało ustalenie ojcostwa. A może to wynik tego, że męscy przodkowie spędzali czas poza domem, na wojnach, i nie troszczyli się o swoje klany czy rodziny?
Na zdjęciu:
Aby zaakcentować zwyczaje Khasi, Klüppel starała się „tworzyć portrety odnoszące się do otoczenia, w którym żyją dziewczynki, i do ich kultury”. Dlatego np. linka do suszenia ryb zmieniła się w naszyjnik dla siedmioletniej Grace Tangsong.
Fot. Karolin Klüppel
4 z 5
królestwo dziewcząt
Dziś mężczyźni stoją na czele wiejskiej rady Mawlynnong, lecz rzadko bywają właścicielami nieruchomości. Klüppel przekonuje, że niektórzy są niezadowoleni ze statusu obywateli drugiej kategorii i żądają równouprawnienia płci. Jednak fotografkę najbardziej ujął „szacunek, z jakim mężczyźni traktują tam kobiety”, i właśnie to chciała pokazać na zdjęciach. – Zależy mi na tym, żeby wszyscy poznali kultury odmienne od jej patriarchalnego wzoru, w którym żyjemy.
Tekst: Jeremy Berlin
Zdjęcia: Karolin Klüppel
Na zdjęciu:
12-letnia Beslinda Khongdup pochyla się, trzymając w dłoniach krowie nogi. Większość mieszkańców Indii to wyznawcy hinduizmu, ale mieszkańcy wioski Mawlynnong są chrześcijanami, więc mogą jeść wołowinę
Fot. Karolin Klüppel
5 z 5
królestwo dziewcząt
Gdzie znaleźć królestwo dziewczynek.