Reklama

W tym artykule:

  1. Wandale namalowali graffiti na ścianie jaskini Koonalda
  2. Sprawcy nie zostali jeszcze schwytani
  3. To nie pierwszy akt wandalizmu w australijskiej jaskini
  4. Aborygeni Mirning wielokrotnie prosili o większe zabezpieczenie jaskini
Reklama

Jaskinia Koonalda znajduje się w Australii Południowej na nizinnym obszarze Nullarbor. Archeolodzy po raz pierwszy odkryli ją w latach 30. ubiegłego w wieku. Odnaleziono wówczas geometryczne wzory i malowidła naskalne, które znajdowały się na ścianach i podłodze.

Wandale namalowali graffiti na ścianie jaskini Koonalda

Badania wykazały, że stworzyła je ponad 20 tysięcy lat temu rdzenna ludność kontynentu. Z nieznanych powodów jaskinia została opuszczona 19 tysięcy lat temu, a do dziś miejsce to jest uważane za święte przez Aborygenów australijskich Mirning. W 2014 roku obiekt został wpisany na listę dziedzictwa narodowego kraju.

To jednak nie przeszkodziło nieznanym sprawcom dokonać aktu wandalizmu. Jak informują australijskie media, wandale mieli przedrzeć się przez drut kolczasty i przekopać pod stalową bramą, aby dostać się do jaskini.

Australijskie murale na silosach zachwycają nie tylko lokalnych mieszkańców. Gdzie są i dlaczego warto je zobaczyć?

Murale na silosach odmieniają oblicze australijskiej prowincji, gdzie mieszkańców można policzyć na palcach jednej ręki. Zobacz, jak powstawały.
Artysta z Sydney, Fintan Magee, namalował tego poszukiwacza wody na silosie zbożowym w Barraba, wiejskim miasteczku w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Jest to jeden z wielu projektów w stylu street art, które ostatnio pojawiły się na obszarach
Artysta z Sydney, Fintan Magee, namalował tego poszukiwacza wody na silosie zbożowym w Barraba, wiejskim miasteczku w australijskim stanie Nowa Południowa Walia (Photograph by Michael Scutts)

– To jest niewiarygodne. Ta jaskinia jest jednym z najwcześniejszych dowodów życia Aborygenów w tej części Australii – mówił Kyam Maher, prokurator generalny Australii Południowej i minister ds. ludności rdzennej.

Sprawcy nie zostali jeszcze schwytani

Napis pojawił się na wapiennej ścianie, nad jednym z geometrycznych wzorów. „Teraz nie patrz, ale to jest jaskinia śmierci” – czytamy na graffiti. Władze przyznają, że nie znaleziono jeszcze odpowiedzialnych za wandalizm. Jednak wiadomo, że grozi im 10 tysięcy dolarów grzywny (prawie 45 tysięcy złotych) lub do sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

– Ci ludzie wyrządzili ogromne szkody. Sztuki nie da się odzyskać – powiedziała w rozmowie z brytyjskim The Guardian Mostafie Rachwani, archeolog, która zajmuje się dawnymi miejscami Aborygenów. – Powierzchnia skały jaskini jest bardzo delikatna. Nie można usunąć graffiti bez zniszczenia wzorów, które 20 tysięcy lat temu stworzyli Aborygeni – tłumaczy Rachwani.

To nie pierwszy akt wandalizmu w australijskiej jaskini

To nie pierwsze włamanie do jaskini Koonalda w tym roku. Na początku roku odkryto, że ktoś zniszczył delikatne prehistoryczne ślady, które rdzenna ludność nakreśliła palcami na gładkiej powierzchni (tzw. finger fluting). Na razie nie wiadomo, czy za obydwa włamania odpowiadają te same osoby. Jednak w związku z tymi incydentami władze planują zainstalować kamery, które będą monitorowały wszelką aktywność w okolicy.

– Wandalizm w jaskini Koonalda jest szokujący i rozdzierający serce. Jaskinia Koonalda ma istotne znaczenie dla ludu Mirning – czytamy w oświadczeniu biura gubernatora Australii Południowej.

Aborygeni Mirning wielokrotnie prosili o większe zabezpieczenie jaskini

Odkrycie jaskini było przełomowym wydarzeniem dla historii Australii. Wcześniej uważano, że pierwsi ludzie zamieszkali kontynent dopiero ok. 8 tysięcy lat temu. Analiza malowideł wykazała, że rdzenni mieszkańcy kraju żyli tam już 20 tysięcy lat temu. Niektórzy eksperci sugerują, że część stworzonych wzorów może mieć nawet 30 tysięcy lat.

Aborygeni udoskonalili sposób na szybkie zapamiętywanie. Jest lepszy niż słynne pałace pamięci

Aborygeni to rdzenni mieszkańcy Australii. Ich przodkowie przybyli na ten kontynent nawet 65 tysięcy lat temu. Wg badań genetycznych zarówno Aborygeni australijscy, jak i Papuasi są bezpośred...
Aborygeni
Przedstawiciel Aborygenów podczas narodowego dnia Australii, fot. Roni Bintang/Getty Images
Reklama

Głos w sprawie aktów wandalizmu zabrała również społeczność Mirning. Starszyzna Aborygenów przyznała, że wielokrotnie zwracała się z prośbą do władz o lepsze zabezpieczenie jaskini. – To miejsce jest czymś więcej niż tylko cennym dziełem sztuki i obiektem dziedzictwa narodowego. To miejsce duchów naszych przodków, coś, co płynie głęboko w naszej krwi i jest częścią naszej tożsamości – mówił Bunna Lawrie, starszy Mirning, opiekun Koonalda i jedna z nielicznych osób, które mają dostęp do jaskini.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama