Reklama

W tym artykule:

  1. Wielki sukces polskiego licealisty
  2. Kim jest Michał Lipiec?
Reklama

W ostatnim czasie w mediach coraz częściej można usłyszeć o sukcesach polskich uczniów na arenie międzynarodowej. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o 19-letniej Oliwii Raniszewskiej z miejscowości Świecie, położonej niedaleko Bydgoszczy i Torunia, której nazwisko znalazło się w gronie 50 finalistów organizowanego przez Global Teacher Prize konkursu Global Students Prize 2023.

Mamy w Polsce jedną z najlepszych uczennic na świecie! Miło nam poinformować, że w wieku 19 lat jako jedyna Polka i jedna z zaledwie kilku osób z Europy znalazła się właśnie na liście 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie. Uzyskała wyróżnienie TOP 50 Global Students Prize w szczególności za jej ogromny wkład w rozwój Skin Preventer. To inteligentny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych jej współautorstwa – ogłosił w mediach społecznościowych Maciej Kawecki, znany wykładowca akademicki i popularyzator nauki.

W październiku Oliwia Raniszewska, która jest absolwentką Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, rozpocznie naukę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim. Dodajmy, że oprócz 19-latki, o wygraną w konkursie Global Students Prize 2023 walczy jeszcze dwoje uczniów ze Starego Kontynentu – Włoszka Mame Maty Gning i Turek Efe Sakarya.

Okazała się lepsza od 57 tysięcy rówieśników z całego świata. 17-letnia Polka podejmie naukę na Harvardzie

Wielki sukces naszej rodaczki. 17-letnia Natalia Siwek z Poznania dostała się na Harvard – najstarszy i najbardziej prestiżowy uniwersytet w Stanach Zjednoczonych.
17-letnia Polka dostała się na Harvard
17-letnia Polka dostała się na Harvard. Fot. Brooks Kraft LLC/Corbis via Getty Images

Wielki sukces polskiego licealisty

Na tym nie koniec wspaniałych doniesień ze świata nauki. Michał Lipiec, uczeń V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie, właśnie dokonał rzeczy niemal niemożliwej, zdobywając aż trzy medale na trzech różnych międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych w zaledwie trzy tygodnie.

Jak podkreśla oficjalna strona szkoły, do której uczęszcza trzecioklasista, „to pierwszy przypadek w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z matematyki, fizyki i chemii, kiedy w tym samym roku uczeń był członkiem reprezentacji naszego kraju w każdym z tych trzech przedmiotów i we wszystkich zdobył medale”.

Podczas 55. edycji Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej, której gospodarzem był Zurych i w której rywalizowało aż 340 uczniów, Michał Lipiec sięgnął po złoty medal. Ponadto do swojego naukowego dorobku dołożył także srebrny krążek na 53. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Japonii oraz brązowy na 64. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, również odbywającej się w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Co więcej, oprócz zdobytych medali, Michał znalazł się w gronie najlepszych młodych chemików świata. Wyższą liczbę punktów – o czym informuje profil NIE dla chaosu w szkole na Facebooku – uzyskali tylko dwaj Chińczycy, Rosjanin i reprezentant Turcji.

Kim jest Michał Lipiec?

Michał Lipiec łącznie w swoim dorobku ma aż sześć medali międzynarodowych olimpiad przedmiotowych. Niewykluczone, że liczba ta będzie jeszcze większa. Dopiero we wrześniu utytułowany już olimpijczyk rozpocznie naukę w klasie maturalnej.

Co ciekawe, tegoroczny laureat trzech międzynarodowych olimpiad przedmiotowych rozpoczął już pracę naukową, realizując projekty pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze, gdzie planuje spędzić pozostałą część wakacji.

Poczynania absolwenta III klasy V LO im. Witkowskiego w Krakowie można śledzić za pośrednictwem platform społecznościowych. Przed rokiem Michał założył własny kanał na YouTube (Internetowe Koło Chemiczne), na którym stara się pomagać innym uczniom w przygotowaniach do Olimpiady Chemicznej. Mimo ogromnej ilości nauki, Michał znajduje także czas na rozwijanie innych pasji. W tym roku zdolny licealista wziął udział m.in. w półmaratonie i Mistrzostwach Polski w biegu górskim.

Reklama

Źródło: V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama