Z obrączką czy bez? Nie ma to znaczenia
Niezależnie od tego czy nasz związek jest sformalizowany, czy też nie, będzie działał tak samo. Czyli mit o uzdrawiającej mocy ślubu na kryzys w związku chyba upadnie.
Młode kobiety doświadczają takich samych korzyści emocjonalnych po pierwszym wspólnym zamieszkaniu z partnerem, jak po wyjściu za mąż bez wcześniejszego wspólnego mieszkania - informuje "Journal of Family Psychology".
U mężczyzn poprawa zdrowia psychicznego następuje jednak dopiero po zalegalizowaniu związku. Jak zauważa autorka badań dr Claire Kamp Dush z Ohio State University, powodem może być to, że mężczyźni częściej niż kobiety traktują wspólne mieszkanie jako okres testowania związku.
W przypadku osób, które decydowały się na wspólne mieszkanie z drugim partnerem lub po raz drugi wstępowały w związek małżeński poprawa zdrowia emocjonalnego była bardzo podobna u kobiet i u mężczyzn.
Znaczną poprawę zdrowia emocjonalnego zaobserwowano u par, którym urodziło się dziecko, w porównaniu z parami bezdzietnymi.
Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z szeroko zakrojonych badań National Longitudinal Survey of Youth, w których uczestniczyło 8,7 tys. osób urodzonych w latach 1980 -1984. Wywiady z uczestnikami prowadzone były w latach 2000-2010 co dwa lata. Podczas spotkań badani pytani byli o status związku oraz odpowiadali na pytania pozwalające ocenić poziom stresu emocjonalnego.
"Wcześniej małżeństwo było dla młodych ludzi sposobem uzyskania wsparcia społecznego oraz towarzysza, który jest bardzo istotnym warunkiem zdrowia emocjonalnego. Obecnie sytuacja się zmieniła i samo zamieszkanie z partnerem daje podobne korzyści emocjonalne" - mówi dr Kamp Dush.
Źródło: PAP
1 z 1

ślub
Czy formalnie czy też nie, ważne, że razem. Źródło: Shutterstock
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Tylko dziś tanie loty po Europie. LOT stawia na sprawdzone hity
Jeśli marzysz o city breaku, dziś jest najlepszy moment, by go zarezerwować. Tylko dziś – w ramach Szalonej Środy – LOT oferuje tanie loty po Europie do takich miast jak Sofia, Belgrad czy Nicea.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa