Zimowy Expander pokonany w niespełna 44 godziny. „To święty Graal tatrzańskiej wspinaczki”
Trzech doświadczonych wspinaczy i taterników – Maciej Ciesielski, Kacper Tekieli i Piotr Sułowski – dokonało niemożliwego. W ciągu 43 godzin i 50 minut, bez wsparcia i biwaków, zakończyli wspinaczkę na tatrzańską łańcuchówkę zwaną Expanderem.

W tym artykule:
Trzech wspinaczy dokonało wejścia w dniach 2-4 marca. Kacper Tekieli na swoim oficjalnym profilu na Facebooku poinformował, że wspinaczka odbyła się bez zakładania depozytów, biwaków i bez wsparcia. Portal wspinanie.pl podaje, że pozwolili sobie na krótki odpoczynek jedynie w rejonie odbicia szlaku na Wrota Chałubińskiego, a po zejściu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i na Kościelcu.
„Mało przyjemności, dużo satysfakcji” - tak wyprawę skomentował Piotr Sułowski.
Pod postami posypały się komentarze z gratulacjami i wyrazami uznania. "To jak święty Graal tatrzańskiego wspinania. Brawo i gratulacje" - napisał Czesław Szura, który w 2003 roku przeszedł ekspandera solo.
Expander i Sprężyna - co to jest?
Tatrzański Expander to łańcuchówka (przejście jednym ciągiem kilku dróg taterniczych, często o dużych trudnościach) składająca się z czterech tzw. Sprężyn, biegnących na czterech różnych tatrzańskich ścianach. Sprężyny swoją nazwę wzięły od taternika Macieja Gryczyńskiego, zwanego w środowisku właśnie Sprężyną, który owe drogi wytyczył.
Z kolei połączenie czterech Sprężyn w Expandera to pomysł Krzysztofa Pankiewicza, który jako pierwszy zrealizował takie wejście we wrześniu 1989, wraz z Piotrem Panufnikiem – podaje wspinanie.pl. Wspinaczka zajęła im 17 godzin. Jako pierwsi powtórzyli je Krzysztof Belczyński i Marcin Tomaszewski, ale dopiero w 1996 roku, w czasie 23 godzin.
Na Ekspandera składają się: Sprężyna VI (Mały Młynarz, 16 wyciągów), Sprężyna VI/VI+ (Kocioł Kazalnicy, 8 wyciągów), Sprężyna VII- (Mnich, 5 wyciągów), Sprężyna VI+ (Kościelec, 4 wyciągi).
Kacper Tekieli zaliczył Expandera także w lipcu 2019 roku. Razem z nim wspinał się wówczas Łukasz Mirowski. Taternicy uzyskali rekordowy czas, pokonując drogę w 15 godzin i 52 minuty. Większość wyciągów pokonali z lotną asekuracją.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
W ofierze składano tu nastolatków. Przerażające rytuały w starożytnej Mezopotamii
Naukowcy twierdzą, że nowe odkrycie może zmienić nasze postrzeganie tego, jak powstawały pierwsze państwa w epoce brązu. Zmiany systemowe miały następować w starożytnej Mezopotamii.
Zobacz także
Zimowy relaks w gronie najbliższych
Współpraca reklamowa
Zimowy urlop w sercu Dolomitów
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa