7/2007
Łopaty poszukiwaczy zagłębiały się w miejsce anomalii wskazanej przez georadar. Płytko pod posadzką prezbiterium katedry w Kwidzynie zahaczyły o cegłę. To była, jak sądzili, średniowieczna krypta. – Zeszliśmy w dół – opowiada Łukasz Orlicki, historyk
Odsłoniliśmy zbutwiałe wieko trumny. Wśród kości leżał kawałek metalu wyglądający jak zapinka od płaszcza. Poniżej, 2 m pod posadzką, znajdowały się dwie kolejne mogiły. Ubogie wyposażenie mogło wskazywać na groby wielkich mistrzów krzyżac-kich, gdyż reguła nakazywała nawet najwyższych dostojników grzebać wyłącznie w płaszczach. – To odkrycie, jeśli się potwierdzi, będzie bardzo ważne – stwierdza Izabela Kwiecińska, szefowa wykopalisk w katedrze. – Żaden archeolog nie dotarł do tej pory do grobów władców średniowiecznego państwa krzyżackiego w Prusach.
Spis treści – lipiec 2007
Krzyżacy. Zwycięstwo nad nimi pod Grunwaldem weszło do narodowej mitologii. Jednak dziś to nie militarne aspekty funkcjonowania tego rycerskiego zakonu fascynują badaczy.
Podbój przestworzy. Z odrobiną przesady można powiedzieć, że eksplorację kosmosu ludzkość rozpoczęła w balonie.
Szalejąca malaria. Gwałtownie szerząca się w wielu ubogich krajach choroba zbiera żniwo obfitsze niż kiedykolwiek.
Kto wykończył Człowieka Lodu? Uczeni dokonali wiwisekcji i po raz kolejny gruntownie prześwietlili liczącą 5 000 lat mumię odnalezioną w Alpach. Już wiedzą, że trafili na ślad zbrodni.
Rajskie ptaki. W pierzastym królestwie cudowronki z Nowej Gwinei mają najbardziej ostentacyjne szaty i zbzikowane zaloty.
Syjamskie bliźnięta. Nierozerwalnie złączeni Chang i Eng poradzili sobie w życiu, mając żony i liczne potomstwo.
Tylko dla prenumeratorów: Dzikie trawy Wielkie przestrzenie dawnych prerii zostały zaorane. Dziś tylko jeden duży fragment daje wyobrażenie, jak wyglądały.